Czujesz, że wykonywanie obowiązków zajmuje Ci więcej czasu niż powinno? Masz trudności z dotrzymywaniem terminów, dlatego często zostajesz „po godzinach”? Popraw swoje wyniki. Aby pracować efektywniej:
- Zadbaj o swój rozwój
Uczestnictwo w szkoleniach nie tylko umożliwia zdobywanie wiedzy fachowej, ale sprzyja również rozwijaniu kompetencji miękkich. Chcąc lepiej wykonywać obowiązki, możesz uczyć się np. zarządzania sobą w czasie.
- Trzymaj się planu
Dobrze jest także planować dni, tygodnie i miesiące. Jeśli jasno sformułujesz cele i będziesz wytrwale dążyć do ich realizacji, unikniesz nieprzemyślanych, chaotycznych kroków i osiągniesz satysfakcję. Zyskasz również czas, który będziesz mógł przeznaczyć na odpoczynek albo rozwój.
- Korzystaj z pomocy
Łatwiej wywiązywać się z licznych zobowiązań, gdy używa się praktycznych narzędzi, takich jak np. mobilne aplikacje, przypomnienia itd. Warto również delegować obowiązki. Jeśli nie musisz robić czegoś samodzielnie, poproś o pomoc, a na przyszłość przyjmuj tyle zadań, ile możesz wykonać.
- Szanuj swój czas
Warto nauczyć się asertywności. Pomaganie współpracownikom jest ważne i potrzebne, ale należy też dbać o swoje sprawy, samopoczucie itp. Aby mądrze wykorzystywać czas, trzeba ustalać priorytety. Dzięki temu w natłoku obowiązków nie zapomnisz o kluczowych kwestiach.
Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?
- Walcz z perfekcjonizmem
Zawsze można zrobić coś lepiej i dokładniej. Niestety ilość czasu, jaką dysponujesz w pracy, zwykle jest ograniczona. Trzeba więc pracować nie tylko dokładnie, ale również możliwie szybko. Dążenie do ideału w jednej kwestii może skutkować zaniedbywaniem innych spraw.
- Zaadaptuj się do warunków
Rozleniwienie przedświąteczne, problemy w życiu osobistym, upały – to przykładowe czynniki, które utrudniają pracę. Aby działać wydajnie, należy pokonywać trudności i akceptować to, czego nie można zmienić. Takie podejście pomaga zachować równowagę.
6 sprawdzonych sposobów, jak przetrwać wakacje w pracy
- Wynegocjuj atrakcyjniejsze wynagrodzenie
Zbyt niska pensja albo brak możliwości rozwoju również mogą utrudniać efektywne działanie. Poziom motywacji spada, gdy czujesz się niedoceniony. Zastanów się, jakie warunki byłyby dla Ciebie satysfakcjonujące i przygotuj się do negocjacji.
Jak przygotować się do rozmowy o pieniądzach
Wynagrodzenie i stawka godzinowa - brutto na netto
Oferując wynagrodzenie lub podwyżkę, pracodawca zwykle podaje kwotę brutto, która zostanie pomniejszona o zaliczkę na podatek dochodowy i składki ZUS. Aby obliczyć różnicę pomiędzy płacą brutto i „na rękę”, możesz skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen.