7 rzeczy, które pomogą kierowcy poprawić koncentrację

Umiejętność skupiania uwagi przez długi czas to domena świetnych kierowców. Aby zachować zdolność koncentracji, a tym samym bezpiecznie dojechać do celu, przygotuj się do podróży. Ważne, żebyś zadbał o jakość snu. W tym celu wycisz się, zanim położysz się do łóżka – zrezygnuj z wpatrywania się w smartfon i ogranicz głośne bodźce dźwiękowe.

Kiedy jesteś skupiony, Twój mózg pracuje na pełnych obrotach. Wystarczy jednak chwila, by uwaga odpłynęła, ustępując miejsca chaotycznym myślom. Aby koncentrować się na jeździe:

  • Zawsze się wysypiaj

Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2018 r. zmęczenie lub zaśnięcie stanowiły przyczynę 533 wypadków spowodowanych przez kierowców. W wyniku tych zdarzeń 76 osób straciło życie, a 762 osoby odniosły uszczerbek na zdrowiu. Kiedy jesteś wypoczęty, szybko reagujesz na warunki panujące na drodze, bo potrafisz zachować skupienie przez dłuższy czas.

  • Unikaj rozpraszaczy

Słuchanie głośnej muzyki, odbieranie telefonów, gdy nie masz zestawu słuchawkowego – unikaj bodźców, które absorbują Twoją uwagę do tego stopnia, że przestajesz reagować na to, co dzieje się wokół Ciebie.

6 prostych sposobów, dzięki którym poradzisz sobie z rozpraszaczami uwagi

  • Korzystaj z przerw

Zachowanie idealnego skupienia przez 8 godzin jest niemożliwe, dlatego warto regularnie odpoczywać w trakcie jazdy. Czas przerwy dobrze jest wykorzystać na spacer, posiłek czy krótką drzemkę.

Przerwy w pracy – zasady

  • Słuchaj swojego organizmu

Ludzkie ciało i umysł działają dobrze, kiedy zaspokojone są ich potrzeby. Jedz, kiedy odczuwasz głód, wysypiaj się i unikaj pracy, gdy źle się czujesz. Twój organizm najlepiej wie, co jest mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

  • Ćwicz koncentrację

Układanie puzzli oraz rozwiązywanie sudoku, krzyżówek i łamigłówek sprzyja skupianiu uwagi. Kiedy składasz w całość drobne elementy lub wypełniasz diagramy, koncentrujesz się na jednym, wyjątkowo angażującym zadaniu.

  • Mądrze planuj czas

Organizuj swój dzień w przemyślany sposób, aby znaleźć czas na sen, rozrywkę i ćwiczenie koncentracji. Dzięki temu będziesz wypoczęty i gotowy do pracy. Będziesz również bardziej odporny psychicznie, co przełoży się na wyniki Twoich działań w sferze zawodowej.

  • Wywiązuj się z obowiązków i dbaj o relacje

Problemy, z którymi mierzysz się w życiu osobistym i zawodowym, mogą pochłaniać Twoją uwagę, uniemożliwiając skupienie się na pracy. Rzetelne podejście do obowiązków oraz umiejętność budowania wartościowych relacji i rozwiązywania konfliktów sprawią, że Twoje myśli nie będą krążyć wokół kłopotów, z jakimi się borykasz.  

Ile zarabia kierowca tira?

Długie trasy stanowią domenę kierowców ciężarówek. Prowadzenie tira to odpowiedzialne zadanie, za które możesz otrzymywać atrakcyjne wynagrodzenie. W 2018 r. kierowca C+E pracujący w transporcie krajowym zarabiał przeciętnie 6400 zł brutto miesięcznie, a kierowca C+E pracujący w transporcie międzynarodowym8700 zł brutto. Tak wynika z analizy ankiet wypełnionych w 2018 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.