Kiedy jesteś skupiony, Twój mózg pracuje na pełnych obrotach. Wystarczy jednak chwila, by uwaga odpłynęła, ustępując miejsca chaotycznym myślom. Aby koncentrować się na jeździe:
-
Zawsze się wysypiaj
Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2018 r. zmęczenie lub zaśnięcie stanowiły przyczynę 533 wypadków spowodowanych przez kierowców. W wyniku tych zdarzeń 76 osób straciło życie, a 762 osoby odniosły uszczerbek na zdrowiu. Kiedy jesteś wypoczęty, szybko reagujesz na warunki panujące na drodze, bo potrafisz zachować skupienie przez dłuższy czas.
-
Unikaj rozpraszaczy
Słuchanie głośnej muzyki, odbieranie telefonów, gdy nie masz zestawu słuchawkowego – unikaj bodźców, które absorbują Twoją uwagę do tego stopnia, że przestajesz reagować na to, co dzieje się wokół Ciebie.
6 prostych sposobów, dzięki którym poradzisz sobie z rozpraszaczami uwagi
-
Korzystaj z przerw
Zachowanie idealnego skupienia przez 8 godzin jest niemożliwe, dlatego warto regularnie odpoczywać w trakcie jazdy. Czas przerwy dobrze jest wykorzystać na spacer, posiłek czy krótką drzemkę.
-
Słuchaj swojego organizmu
Ludzkie ciało i umysł działają dobrze, kiedy zaspokojone są ich potrzeby. Jedz, kiedy odczuwasz głód, wysypiaj się i unikaj pracy, gdy źle się czujesz. Twój organizm najlepiej wie, co jest mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.
-
Ćwicz koncentrację
Układanie puzzli oraz rozwiązywanie sudoku, krzyżówek i łamigłówek sprzyja skupianiu uwagi. Kiedy składasz w całość drobne elementy lub wypełniasz diagramy, koncentrujesz się na jednym, wyjątkowo angażującym zadaniu.
-
Mądrze planuj czas
Organizuj swój dzień w przemyślany sposób, aby znaleźć czas na sen, rozrywkę i ćwiczenie koncentracji. Dzięki temu będziesz wypoczęty i gotowy do pracy. Będziesz również bardziej odporny psychicznie, co przełoży się na wyniki Twoich działań w sferze zawodowej.
-
Wywiązuj się z obowiązków i dbaj o relacje
Problemy, z którymi mierzysz się w życiu osobistym i zawodowym, mogą pochłaniać Twoją uwagę, uniemożliwiając skupienie się na pracy. Rzetelne podejście do obowiązków oraz umiejętność budowania wartościowych relacji i rozwiązywania konfliktów sprawią, że Twoje myśli nie będą krążyć wokół kłopotów, z jakimi się borykasz.
Ile zarabia kierowca tira?
Długie trasy stanowią domenę kierowców ciężarówek. Prowadzenie tira to odpowiedzialne zadanie, za które możesz otrzymywać atrakcyjne wynagrodzenie. W 2018 r. kierowca C+E pracujący w transporcie krajowym zarabiał przeciętnie 6400 zł brutto miesięcznie, a kierowca C+E pracujący w transporcie międzynarodowym – 8700 zł brutto. Tak wynika z analizy ankiet wypełnionych w 2018 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.