7 zawodów, które często wykonuje się w weekendy

Kelner, dostawca pizzy oraz event manager – to tylko przykładowe profesje, w których praca w weekend jest powszechnym zjawiskiem. W soboty i niedziele często nie odpoczywają również stewardessy. 

Praca w weekendy – przegląd zawodów

Do profesji, w których weekendowa praca nie jest niczym nadzwyczajnym, zaliczają się następujące zawody:

  • Kelner

W większości barów oraz restauracji najwięcej klientów pojawia się właśnie w weekendy. To czas, w którym kelner ma zwykle bardzo dużo pracy. Do obowiązków tego pracownika należy obsługa gości. Jego zadaniem jest przyjmowanie zamówień, udzielanie niezbędnych informacji na temat dań i napojów serwowanych w lokalu gastronomicznym, a także dbanie o czystość sali. 

  • Hostessa

W zawodzie hostessy często pracują osoby, które łączą naukę z pracą. W ich przypadku wynagrodzenie za pracę w sobotę i niedzielę może stanowić główną część miesięcznego dochodu. Hostessa wykonuje swoje obowiązki w centrach handlowych, hotelach, jak również podczas różnego rodzaju bankietów i targów. Jej zadaniem może być prezentowanie produktów, udzielanie informacji na temat danego wydarzenia, a także zachęcanie gości do skorzystania z atrakcyjnych rabatów.

  • Makijażystka

Z weekendową pracą bardzo często wiąże się zawód makijażystki. Taka osoba zajmuje się przygotowywaniem makijażu. Zazwyczaj z jej usług korzystają osoby, które mają w planach wzięcie udziału w ważnym wydarzeniu – np. eleganckim bankiecie, weselu albo studniówce. Wiele imprez odbywa się w weekendy, dlatego makijażystka znaczącą część zleceń realizuje w soboty. Może być też częścią ekipy przygotowującej modelki do sesji zdjęciowych albo pokazów mody.

  • Dostawca pizzy

Zadaniem dostawcy pizzy jest, jak sama nazwa wskazuje, dostarczenie klientom zamówionej przez nich pizzy i innych dań. Oprócz tego przyjmuje on płatności i przekazuje zamawiającym osobom paragon. Dostawcy najwięcej pracy mają zwykle w godzinach wieczornych oraz w trakcie weekendów.

  • Ochroniarz

W centrum handlowym, supermarkecie albo na osiedlu mieszkaniowym – to część miejsc, w których swoje obowiązki może pełnić ochroniarz. W tym zawodzie często pracuje się w weekendy. Do głównych zadań tego pracownika należy zapobieganie kradzieżom i włamaniom, a także wzywanie odpowiednich służb w przypadku zagrożenia.

  • Stewardessa

Stewardessa często pracuje w weekendy, a nawet podczas świąt. Zajmuje się ona przede wszystkim dbaniem o bezpieczeństwo i komfort pasażerów samolotu. Udziela im niezbędnych informacji, podaje dania oraz napoje, jak również dba o miłą atmosferę na pokładzie.

Jak zostać stewardessą?

  • Event manager

Od samego rana do późnego wieczora oraz w weekendy – tak bardzo często wygląda praca event managera. Osoba ta zajmuje się organizowaniem różnego rodzaju wydarzeń, np. imprez czy koncertów. Jest odpowiedzialna za przygotowanie kosztorysu wydarzenia oraz jego harmonogramu, a także za zorganizowanie całego przedsięwzięcia (np. oprawy muzycznej i poczęstunku dla gości) zgodnie z wytycznymi zleceniodawcy.

Pasja i praca w jednym – jak to zrobić?