8 cech, które powinien posiadać dobry fotograf

Sukces w fotografii zależy w znacznej mierze od pracowitości i potrzeby rozwoju. Duże znaczenie mają również naturalne predyspozycje, np. wrodzona wrażliwość i talent. Połączenie tych składników pozwala osiągnąć spełnienie i satysfakcję.

Fotografię można traktować hobbystycznie lub zawodowo. Jeśli zamierzasz pracować jako fotograf, zadbaj o rozwój takich cech i umiejętności:

  • Kreatywność

Nie każdy, kto naciska spust migawki, jest fotografem. Instruowanie pozujących modeli, wykorzystywanie elementów wystroju wnętrz jako tła do ciekawych ujęć, zbieranie pomysłów i poszukiwanie inspiracji do sesji zdjęciowych – rzetelny specjalista działa wielotorowo. Fotograf ma głowę pełną projektów i potrafi ocenić potencjał konkretnej scenerii czy modela.  

Jak rozwijać kreatywność

  • Pokora

Ważne, by osoba, która zajmuje się fotografią, miała świadomość swoich braków warsztatowych i była otwarta na naukę. Zawsze można pracować lepiej i wydajniej – ta prawidłowość dotyczy każdej branży i profesji. Przeświadczenie o własnej doskonałości blokuje rozwój.

  • Wrażliwość i zmysł estetyczny

Fotograf widzi i czuje więcej niż inni. Dzięki temu jest wrażliwy na piękno i potrafi pokazać je na swoich zdjęciach. Wydobywa z modeli, krajobrazów itd. to, co zachwyca, inspiruje, rozczula.

  • Spostrzegawczość

Osoba, która zajmuje się fotografią reportażową, musi być czujna i spostrzegawcza, aby nie przegapić lub nie zignorować momentów pełnych radości, wzruszenia, a czasami także napięcia lub smutku. Ważna jest dyskrecja i uważna obserwacja.

  • Spontaniczność

Dobrze, by fotograf czasami dał się ponieść wyobraźni i eksperymentował z pomysłami na ciekawe ujęcia. W tym zawodzie liczy się umiejętność spontanicznego reagowania na okoliczności.

  • Potrzeba rozwoju

Fotografia to szeroka dziedzina. Aby ją zgłębiać, potrzeba czasu, energii i zaangażowania. Warto szukać inspiracji, przyglądając się pracom fotografów, uczestnicząc w kursach i angażując się w networking.

  • Zmysł techniczny

Aparaty, obiektywy, statywy, systemy mocowania teł, oprogramowanie do obróbki i retuszu zdjęć – to przykładowe elementy stanowiące część „arsenału” profesjonalnego fotografa. Fachowiec powinien bacznie śledzić nowinki techniczne i inwestować w sprzęt.  

  • Komunikatywność

Wielu fotografów pracuje z ludźmi. Jeśli np. ktoś zajmuje się fotografią ślubną, musi nawiązać relację z parą i tworzyć miłą atmosferę w tym szczególnym dniu. Ważne, by potrafił komunikować się także z gośćmi, z którymi nierzadko siedzi przy jednym stole podczas przyjęcia weselnego.

5 sposobów na rozwijanie komunikatywności

Zarobki fotografów

Od czego zależą zarobki fotografów? Ile netto z umowy-zlecenia, a ile zarobisz „na rękę”, pracując na podstawie umowy o pracę lub umowy o dzieło? Wybierając zawód, warto uwzględniać perspektywy finansowe. 3900 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiła mediana wynagrodzeń na stanowisku fotografa. Oznacza to, że połowa zatrudnionych zarabiała poniżej, a połowa – powyżej tej kwoty. 58% osób wykonywało obowiązki na podstawie umowy o pracę. Tak wynika z danych serwisu zarobki.pracuj.pl. Etaty dla fotografów pojawiają się w branży e-commerce, np. w sklepach internetowych, w których niezbędne są profesjonalne fotografie produktów. Umiejętność wykonywania i retuszowania zdjęć pomaga znaleźć zatrudnienie również w urzędach i instytucjach, np. w referacie promocji rozwoju miasta lub w lokalnym ośrodku kultury. Fotografowie często też wybierają freelancing i zakładają własną działalność lub pracują na podstawie umów cywilnoprawnych. Aby obliczyć wartość pensji netto w zależności od podstawy zatrudnienia, możesz skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl.