8 dowodów, że praca w BHP jest dla Ciebie

Myślisz o zdobyciu nowych uprawnień? Chcesz zmienić zawód? Zdolność przewidywania i asertywność – to przykładowe umiejętności, które powinien posiadać behapowiec. Sprawdź, czy odnajdziesz się w nowej roli.

Wybór zawodu - dokonany w zgodzie z własnymi oczekiwaniami i predyspozycjami - wpływa na poziom satysfakcji zawodowej. Będziesz dobrym specjalistą BHP, jeśli:

 • Jesteś dokładny

Dbałość o szczegóły, np. w trakcie dokonywania oceny ryzyka zawodowego, decyduje o zdrowiu, a czasami nawet o życiu pracowników.

Ocena ryzyka zawodowego – na czym polega?

 • Nie boisz się odpowiedzialności

Choć odpowiedzialność za przestrzeganie przepisów BHP ciąży głównie na pracodawcy, członkowie służby BHP również mogą ponieść konsekwencje swoich zaniedbań – nie tylko dyscyplinarne, ale także odszkodowawcze, a nawet karne.

 • Chętnie zdobywasz wiedzę

Aby dobrze wykonywać obowiązki, trzeba posiadać wiedzę na temat aktualnych przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Niezbędna jest więc znajomość najnowszych ustaw i rozporządzeń.

Weź los w swoje ręce, czyli jak rozwijać kompetencje

 • Przestrzegasz zasad

Inspektor lub specjalista BHP powinien nie tylko egzekwować przestrzeganie norm. Ważne, żeby on również podchodził do nich poważnie. Postawa takiej osoby wpływa na nastawienie pozostałych pracowników do kwestii bezpieczeństwa w zakładzie.

 • Jesteś asertywny i zdecydowany

Jeśli to konieczne, behapowiec dyscyplinuje osoby, które łamią zasady bezpieczeństwa. Ważne, by robił to stanowczo. Może np. wnioskować do pracodawcy o nałożenie kary porządkowej.

Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?

 • Wykazujesz zaangażowanie

Choć specjalista BHP pracuje zwykle w standardowych godzinach (8:00-16:00), gdy zajdzie taka konieczność, musi stawić się w zakładzie np. w nocy.

Wypadek przy pracy – co powinieneś wiedzieć?

 • Potrafisz myśleć analitycznie i przewidywać

Każdej pracy towarzyszy ryzyko wypadku lub choroby zawodowej. Jako specjalista BHP powinieneś umieć identyfikować potencjalne zagrożenia i wiedzieć, jak zminimalizować niebezpieczeństwo.

 • Odnajdujesz się w pracy biurowej

Behapowiec poświęca znaczną część swojego czasu na wypełnianie dokumentów. Ważne, by posiadał umiejętność obsługi komputera i urządzeń peryferyjnych.  

7 umiejętności niezbędnych w pracy biurowej

Aplikuj, jeśli odnajdujesz w sobie predyspozycje do pracy w służbie BHP.

BHP – zarobki

Wynagrodzenie behapowca zależy m.in. od wielkości i lokalizacji firmy oraz od wykształcenia i stażu pracy. Innym czynnikiem decydującym o wysokości płac jest system wynagradzania.

6 form wynagradzania pracowników

Na Twoją pensję wpływa także zakres obowiązków. Stanowiska, które wyróżnia się w służbie BHP, to m.in.:

 • specjalista ds. BHP – 4700 zł brutto
 • specjalista ds. BHP i ochrony środowiska – 5200 zł brutto
 • specjalista ds. BHP (biegły język obcy) – 5700 zł brutto
 • główny specjalista ds. BHP – 6200 zł brutto

Wysokość wynagrodzeń została ustalona na podstawie analizy ankiet wypełnionych przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.

https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska