8 oznak, że czas się przebranżowić

Twoje plany na przyszłość zawodową utkwiły w martwym punkcie? Tracisz pewność siebie, a zniechęcenie nie pozwala Ci realizować pasji, które do tej pory sprawiały Ci dużą przyjemność? Być może czas spojrzeć z dystansem na swoją ścieżkę kariery i rozważyć zmianę branży. 

1. Czujesz się chronicznie przemęczony

Pierwsze oznaki wypalenia zawodowego mogą polegać na tym, że bez przerwy doskwiera Ci zmęczenie i czujesz obojętność wobec wykonywanej pracy, mimo że jesteś fizycznie zdrowy. Jeśli Twój stan nie ulega poprawie, a Ty nadal niechętnie podchodzisz do wykonywania swoich obowiązków zawodowych, być może warto pomyśleć o zmianie branży albo udać się po pomoc do specjalisty, np. psychologa lub doradcy zawodowego.

2. Nie angażujesz się w wykonywanie obowiązków

Choć nie brakuje Ci kwalifikacji i jesteś świetnym specjalistą, to praca nie sprawia Ci już przyjemności i skupiasz się na pobieżnym wykonywaniu zadań.

3. W Twojej dotychczasowej firmie szykują się zmiany

Nie czujesz satysfakcji z wykonywanych działań, a w Twojej firmie właśnie trwa nabór na inne stanowisko albo do projektu, dzięki któremu mógłbyś się wiele nauczyć? W takiej sytuacji warto pomyśleć o wzięciu udziału w rekrutacji.

4. Czujesz, że marnujesz swój talent

To bardzo ważny znak. Jeżeli czujesz, że marnujesz swoje zasoby i stać Cię na dużo więcej, to nadszedł czas na zmianę pracy. Dobrze jest przeanalizować wszystkie plusy i minusy sytuacji, w której się znajdujesz. Sprawdź, jakie branże zawodowe mogłyby okazać się dla ciebie odpowiednie.

Wśród dochodowych obszarów znajdują się e-commerce, Big Data czy programowanie, ale nie tylko... 

Branże, w których znajdziesz pracę

5. Przestałeś planować przyszłość zawodową

Kolejnym alarmującym sygnałem jest brak planów na przyszłość. Jeżeli widzisz, że w Twoim obecnym miejscu pracy niewiele się dzieje i nie możesz liczyć na dalszy rozwój, zacznij działać. Pomyśl o zmianie. Dobrym rozwiązaniem okaże się udział w nowym projekcie, zmiana stanowiska, specjalizacji czy też branży.

6. Tracisz pewność siebie

Utrata wiary we własne możliwości to kolejny niepokojący znak. Jeżeli przestałeś doceniać siebie, nie tylko jako pracownika, ale i jako osobę, to najwyższy czas, aby zmienić coś w swoim życiu. Fakt, że nie jesteś doceniany w obecnej pracy nie oznacza, że rzeczywiście brakuje Ci kompetencji.

7. Nie realizujesz swoich pasji i zainteresowań

Znalezienie czasu na rozwijanie hobby jest bardzo ważne. Uprawianie sportu, pisanie bloga, nauka języków obcych czy rękodzieło po godzinach pracy to sposoby na odreagowanie codziennych stresów. Co więcej, dodatkowa aktywność daje poczucie, że poza życiem w biurze mamy jeszcze tak zwane „drugie ja” ‒ wartość, którą być może moglibyśmy wykorzystać przy zmianie branży. Wiele słyszy się o osobach, które porzuciły pracę w korporacji na rzecz spokojnego życia na wsi, prowadząc własną uprawę roślin czy pisząc blogi.

Jak wykorzystać hobby w budowaniu własnej marki?

8. Uważasz, że w innej branży pensje są wyższe

Jeżeli masz poczucie, że Twoja profesja powoli przestaje być dochodowa i wyraźnie dostrzegasz potencjał w innych, ciekawszych dla Ciebie branżach, to powinieneś przeanalizować wszystkie „za i przeciw”, zanim podejmiesz ostateczną decyzję o zmianach. Próba znalezienia zatrudnienia w sektorze, w którym nie mamy doświadczenia, nie należy do łatwych. Jednak dzięki różnego rodzaju kursom i pracy dodatkowej po godzinach możemy zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. A kiedy już uda nam się rozpocząć nową drogę zawodową, firma może pomóc nam sfinansować np. studia podyplomowe, które poszerzą wiedzę i wzbogacą nasze CV.