Ile wynosi minimalne wynagrodzenie? Czy należy wykonać każde polecenie służbowe? W jakich sytuacjach można otrzymać naganę? Przed podpisaniem pierwszej umowy o pracę dobrze jest poznać swoje prawa i obowiązki. Zapoznaj się z najważniejszymi fragmentami kodeksu pracy. Dysponując ważnymi informacjami, zmniejszysz poziom lęku.
Przygotowanie do pracy powinno polegać nie tylko na zdobyciu wiedzy i umiejętności fachowych. Dobrze jest zainteresować się także formalną stroną zatrudnienia, szczególnie gdy podejmuje się pierwszą pracę etatową. Pojęcia, które warto znać, to na przykład:
Przepisy dotyczące nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, a także innych kwestii pracowniczych, znajdują się w kodeksie pracy. Jeśli zapoznasz się z najważniejszymi fragmentami ustawy, dowiesz się m.in. co powinna zawierać umowa o pracę oraz jak złożyć wypowiedzenie.
Osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę przysługuje wynagrodzenie co najmniej na poziomie płacy minimalnej. W 2018 r. wynosi ona 2100 zł brutto. Jeśli pracujesz w pełnym wymiarze godzin, a pracodawca przyznaje Ci niższą pensję, możesz zwrócić się do sądu pracy i domagać się wyższej płacy.
Kwota zasadnicza to podstawowy składnik pensji. Może być wyrażona jako stawka miesięczna lub godzinowa. Na Twoje wynagrodzenie składają się również dodatki i premie.
Praca w nocy, w godzinach nadliczbowych lub w niedzielę – to przykładowe okoliczności uprawniające do dodatkowego wynagrodzenia lub innej formy rekompensaty. Niektóre dodatki do pensji są obowiązkowe, inne pracodawca przyznaje według własnego uznania.
Przewodnik po dodatkach do wynagrodzenia
Osoba, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i w pełnym wymiarze godzin, pracuje średnio 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Przekroczenie normy to praca w godzinach nadliczbowych, za którą przysługuje czas wolny albo dodatkowe wynagrodzenie.
Gdy jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, szef może wysłać Cię w delegację. Przysługuje Ci zwrot kosztów podróży. Jeśli wyjazd trwa dłużej niż 12 godzin, nabywasz także prawo do diety.
Jeśli pracodawca nakazuje Ci pracę w godzinach nadliczbowych lub wysyła w delegację, powinieneś wypełnić polecenie. W przeciwnym razie grożą Ci konsekwencje. Istnieją jednak sytuacje, w których możesz się przeciwstawić, np. gdy nakaz szefa jest niezgodny z przepisami.
5 przypadków, kiedy nie trzeba wykonywać polecenia przełożonego
Spóźnienia, samowolne opuszczenie miejsca pracy lub wykonywanie obowiązków pod wpływem alkoholu – to przykładowe zachowania, za które grożą kary dyscyplinujące, takie jak: upomnienie, nagana, sankcje finansowe, a w niektórych przypadkach – nawet zwolnienie dyscyplinarne.
Przed podpisaniem umowy o pracę dobrze jest dowiedzieć się także, czym charakteryzuje się stosunek pracy, kiedy należy przejść szkolenie BHP lub z jakich urlopów może korzystać pracownik etatowy.
8 pojęć związanych z prawem pracy, które powinieneś znać
Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku
Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.
Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku
Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.
Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku
W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.