8 powodów, dlaczego warto podjąć pracę na studiach

Chcesz nauczyć się samodzielności i zarządzania sobą w czasie? Zastanawiasz się, w jaki sposób rozwijać umiejętności cenione przez pracodawców? Podejmij pracę zarobkową w trakcie studiów. Wiele zyskasz, nawet jeśli zadania nie będą związane z kierunkiem, który wybrałeś.

Życie zawodowe może być źródłem satysfakcji, o ile wybierzesz ofertę pracy dostosowaną do Twoich oczekiwań i nauczysz się wykorzystywać swój potencjał. Warto już podczas studiów poznać branżę i zobaczyć, jak funkcjonuje środowisko biznesowe. Korzyści, jakie odniesiesz, to na przykład:

  • Przygotowanie do zawodu

Uczestnictwo w praktykach i programach stażowych pozwala zweryfikować, czy wybór konkretnego kierunku studiów był dobrą decyzją. Jeśli uznasz, że tak, warto poszukać pracy w zawodzie. Dzięki temu Twoje wejście na rynek pracy będzie mniej stresujące.

  • Zdobywanie doświadczenia

Pracując w czasie studiów, zdobywasz cenne umiejętności - niezależnie od tego, czy to, co robisz, jest związane z zawodem, który zamierzasz wykonywać. Uczysz się m.in. odpowiedzialności, współpracy, asertywności i zarządzania sobą w czasie. Poszerzasz również swoje doświadczenie zawodowe.

Doświadczenie w CV – 6 porad, jak opisać zakres obowiązków

  • Samodzielność finansowa

Podjęcie pracy korzystnie wpływa na Twoją sytuację materialną. Dzięki aktywności zawodowej zyskujesz dodatkowe środki, które możesz przeznaczyć nie tylko na codzienne potrzeby, ale również na rozwijanie zainteresowań, kursy, szkolenia itd.

  • Rozwijanie kompetencji miękkich

Łączenie kilku rodzajów aktywności wymaga doskonałej organizacji. Studiując i pracując jednocześnie, uczysz się nie tylko zarządzania sobą w czasie, ale również punktualności, systematyczności i dyscypliny.    

5 cech „miękkich” ważnych dla pracodawcy. Sprawdź, czy je posiadasz!

  • Oswojenie się z relacjami panującymi w środowisku pracy

Kontakty, jakie nawiązujesz w życiu zawodowym, różnią się od tych, które utrzymujesz w życiu prywatnym. Etykieta biznesowa odbiega nieco od zasad dobrego wychowania, które wyniosłeś z domu rodzinnego. Zrozumienie reguł rządzących w kontaktach pracownik-przełożony, usługodawca-klient itd. sprawia, że Twoja praca przynosi lepsze efekty.

  • Łatwiejszy start na rynku pracy

Dla osoby, która od kilku lat jest aktywna zawodowo, ukończenie studiów i poszukiwanie pracy nie jest tak trudne jak dla kogoś, kto dopiero poznaje realia rynku pracy. Dzięki doświadczeniu czujesz się pewniej, a poziom stresu jest znacznie mniejszy.

  • Większe zadowolenie z życia

Łączenie nauki i aktywności zawodowej jest trudne, ale dzięki temu daje wiele satysfakcji. Jeśli mądrze zaplanujesz swoją karierę, ciężka praca prędzej czy później przyniesie pożądane efekty.

  • Wyższa pensja netto

Umowa-zlecenie zawarta ze studentem nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że płaca netto jest pomniejszona tylko o zaliczkę na podatek dochodowy.

Kalkulator brutto-netto – student”, „Kalkulator wynagrodzeń” – możesz korzystać z tego typu narzędzi, jeśli chcesz określić wysokość swojego wynagrodzenia uzyskanego na podstawie umowy-zlecenia.

Umowa-zlecenie dla studenta – ABC


[one_half_last]