9 dowodów, że już czas na podwyżkę

Planując rozmowę z przełożonym, przygotujmy konkretne argumenty, dzięki którym udowodnimy, że zasłużyliśmy na podwyżkę. Poszerzenie kwalifikacji, sukcesy, dodatkowe obowiązki – to niektóre powody prośby o wyższe wynagrodzenie.

Jak obliczyć wynagrodzenie?

Obliczanie wynagrodzenia, jakie rzeczywiście wpłynie na nasze konto – przed lub po podwyżce - wymaga uwzględnienia wysokości składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Ich wymiar stanowi różnicę pomiędzy kwotami brutto i netto. Narzędziem pomocnym w określeniu wysokości pensji jest kalkulator wynagrodzeń Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen/.

Kiedy warto poprosić o podwyżkę?

1. Dobra sytuacja finansowa firmy

Wnioskowanie o wyższą pensję, gdy nasz zakład pracy boryka się z problemami finansowymi, to nietrafiony pomysł. Szansa, że szef przystanie na nasze postulaty, wzrasta, gdy kondycja firmy jest dobra.  

2. Zdobycie dodatkowych kwalifikacji

Ukończenie studiów podyplomowych lub kursów sprawia, że podnosimy kwalifikacje i stajemy się cenniejszymi pracownikami. Lepiej wykonujemy powierzone nam zadania, wzrasta jakość naszej pracy. Możemy więc ubiegać się o wyższe wynagrodzenie.   

3. Uczestnictwo lub koordynowanie projektu, zakończonego sukcesem

Przełożeni doceniają pracowników, którzy przyczyniają się do rozwoju firmy i budowania przewagi konkurencyjnej. Kierowanie projektem, który sprawił, że przedsiębiorstwo wyróżniło się na tle innych firm, to wystarczający powód, by wystąpić o podwyżkę.

4. Zwycięstwo w prestiżowym konkursie branżowym

Uczestniczenie w konkursach to kolejna możliwość rozwoju pracownika, który w oczach szefa zyskuje coraz większą wartość. Znalezienie się na podium (albo chociaż zdobycie nominacji czy wyróżnienia) uzasadnia prośbę o podwyżkę – szczególnie, gdy ranga przedsięwzięcia była wysoka.

5. Wyniki sprzedażowe

Uzasadniając wniosek o podwyżkę, posługujmy się konkretnymi danymi. Wykażmy, w jaki sposób przyczyniliśmy się do wzrostu wyników osiąganych przez firmę. Obrazujmy za pomocą liczb, tabeli, wykresów. Argumenty, które przedstawiamy, powinny być merytoryczne i przekonujące.  

6. Korzystniejsza propozycja pracy

Podczas rozmowy z szefem wykażmy, że jesteśmy wartościowymi pracownikami. Później możemy wspomnieć o tym, że otrzymaliśmy inną ofertę pracy. Na taki argument powołujmy się tylko wtedy, gdy poważnie rozważamy skorzystanie z innej propozycji. W trakcie negocjowania warunków nie stosujmy szantażu.

7. Wykonywanie dodatkowych obowiązków

Zmiany kadrowe w firmie mogą wiązać się z obarczeniem pracowników dodatkową odpowiedzialnością. Możemy ubiegać się o podwyżkę, jeśli poszerzył się zakres naszych obowiązków.

8. Staż pracy w firmie

Doświadczony pracownik, który dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków i zna specyfikę pracy na danym stanowisku, zasługuje na podwyżkę.

9. Awans i większa odpowiedzialność

Osiągnięcie kolejnego szczebla kariery w danym przedsiębiorstwie również powinno wiązać się ze wzrostem wynagrodzenia – proporcjonalnie do zwiększenia zakresu odpowiedzialności.

Jak umotywować wniosek o podwyżkę?