9 podpowiedzi, jak negocjować wynagrodzenie

Prośba o podwyżkę powinna być uzasadniona. Występując z wnioskiem do pracodawcy, zachowajmy odpowiednią formę, a także uwzględnijmy jego aktualne możliwości finansowe. Podpowiadamy, o czym jeszcze warto pamiętać, przygotowując się do negocjacji z szefem.   

1. Umówienie spotkania

Chcąc rozmawiać o podwyżce, nie działajmy całkowicie spontanicznie. Umówmy się na spotkanie z szefem w konkretnym terminie. Tak, aby rozmowa nie była prowadzona w pośpiechu i przy świadkach. Przygotujmy się i zastanówmy się na spokojnie, jakie wątki poruszymy.

2. Emocje na bok

Pamiętajmy, że o zarobkach należy rozmawiać w oparciu o rzeczowe argumenty. Zanim poprosimy pracodawcę o spotkanie, zapiszmy swoje oczekiwania i racje. Dzięki temu zdołamy sformułować konkretne postulaty i ustalimy, czy są uzasadnione.  

3. Rezygnacja z argumentów personalnych

W trakcie rozmowy z pracodawcą nie powołujmy się na trudną sytuację finansową, spowodowaną np. założeniem rodziny. „Negocjacje” prowadzone w podobnym tonie mogą przekreślić nasze szanse na wyższe wynagrodzenie.  

4. Właściwa chwila

Wybierając odpowiedni moment na rozmowę z szefem, weźmy pod uwagę np. sytuację finansową przedsiębiorstwa. Uzyskanie podwyżki, kiedy firma znajduje się w dobrej kondycji, jest całkiem realne - jeśli mamy odpowiednie argumenty. Prowadzenie negocjacji w chwilach kryzysu to pomysł nietrafiony.

5. Szczególne osiągnięcia

Opracowanie rozwiązania, które przyczyniło się do rozwoju firmy, podwyższenie kwalifikacji, zwycięstwo w konkursie branżowym, znakomite wyniki – to przykładowe powody, które mogą stanowić uzasadnienie prośby o podwyżkę.  

6. Porównanie zarobków w branży

Przygotujmy się do negocjacji z szefem. Postarajmy się określić wysokość wynagrodzenia w branży, na stanowisku odpowiadającym naszemu. Dzięki temu będziemy mogli sprecyzować realne oczekiwania. Wyraźne dysproporcje pomiędzy poziomami płacy to fakt, który powinien zwrócić uwagę pracodawcy.  

7. Zamiast podwyżki…

Przed rozmową z pracodawcą określmy, czy istnieją korzyści pozapłacowe, które mogłyby wynagrodzić nam chwilowy brak podwyżki. Zdarza się, że stan finansów firmy wyklucza przeznaczenie dodatkowych środków na wynagrodzenia. Szef może zaoferować nam w zamian np. elastyczny czas pracy oraz inne benefity.

8. Postawa analityczna, a nie roszczeniowa

Słuchajmy argumentów pracodawcy i bądźmy otwarci na konstruktywny dialog. Nie reagujmy w sposób impulsywny, jeśli opinia czy decyzja przełożonego nie zadawalają nas. Dowiedzmy się, kiedy możemy powrócić do tematu.

9. Czas na przemyślenia

Brak wymiernych rezultatów pierwszej rozmowy może wynikać nie ze złej woli, ale np. z niewłaściwego podejścia jednej lub obydwu stron. Ustalmy termin kolejnego spotkania, jeśli to konieczne.