Akordowy system płac – 5 korzyści

Praca na akord to duży wysiłek, ale również satysfakcja i możliwość pokonywania swoich ograniczeń. System akordowy wiąże się z różnymi korzyściami, ale tylko wtedy, gdy wybiera się go w zgodzie z własnymi przekonaniami.  

Lubisz, gdy Twoja praca przynosi wymierne rezultaty? Potrafisz panować nad stresem i wykorzystywać go na własny użytek? Jeśli posiadasz odpowiednie predyspozycje i zdecydujesz się na pracę w systemie akordowym, możesz wiele zyskać:

  • Im wydajniej pracujesz, tym więcej zarabiasz

Istnieje kilka systemów wynagradzania. Wśród nich znajduje się m.in. system czasowy, w którym wysokość pensji zależy od tego, ile czasu spędziłeś w pracy. W systemie akordowym liczy się przede wszystkim wydajność, która wpływa na wysokość wynagrodzenia. Wnioskowanie o podwyżkę to nie jedyne działanie, jakie możesz wykonać, by lepiej zarabiać. Pracując na akord, masz realny wpływ na wysokość swojej pensji. Kiedy np. czujesz się na siłach, możesz bić rekordy wydajności i dzięki temu uzyskać wyższą płacę.   

Wynagrodzenie na akord

  • Zyskujesz dodatkową motywację do działania

Jesteś człowiekiem, który stale potrzebuje wyzwań? Akordowy system płac może zmotywować Cię do wysiłku. Jeśli będziesz osiągać dużą efektywność, satysfakcja nie będzie jedyną formą gratyfikacji, jaką otrzymasz. Zyskasz także wymierną korzyść w postaci wysokiego wynagrodzenia.     

  • Możesz otrzymywać premie i nagrody

Osiągając wyjątkowo wysoką wydajność, możesz np. liczyć na premię regulaminową lub nagrodę pieniężną przyznawaną przez przełożonych. Zyskujesz także szansę na awans.

  • Zachowujesz prawo do wynagrodzenia za nadgodziny

Akordowy system wynagradzania występuje w ramach umowy o pracę. Oznacza to, że pracodawca nie może oczekiwać, że będziesz pracować ponad wymiar. Jeśli coś takiego się zdarzy, będzie przysługiwać Ci rekompensata, tzn. czas wolny lub dodatek do wynagrodzenia.

  • Możesz korzystać z praw pracowniczych, takich jak urlop wypoczynkowy i wynagrodzenie chorobowe

Jako pracownik etatowy zachowujesz prawo także do innych przywilejów wynikających z kodeksu pracy. Możesz np. korzystać z corocznego urlopu wypoczynkowego i urlopów dla rodziców albo pobierać wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Od wynagrodzenia akordowego odlicza się składki ZUS. Dzięki temu zyskujesz prawo nie tylko do zasiłku chorobowego, ale również do innych świadczeń, takich jak: odszkodowanie w razie wypadku czy renta inwalidzka.

Składki ZUS od umowy o pracę w 2018 roku

Dla kogo praca na akord?

Szybkie tempo pracy w systemie akordowym może stanowić silne źródło stresu, szczególnie dla osoby, która od niedawna wykonuje obowiązki. Istnieje również grupa pracowników, którym zależy na otrzymywaniu pewnego, stałego wynagrodzenia. Jeśli jednak dostrzegasz, że rezultaty Twoich działań przekładają się na Twoją motywację oraz gratyfikację finansową, to możesz czerpać satysfakcję z pracy na akord.

Akordowy system wynagradzania - zalety i wady