Automatyka i robotyka. 7 predyspozycji do wykonywania zawodu

Potrafisz myśleć logicznie i fascynujesz się zagadnieniami technicznymi? Czujesz głód wiedzy, chcesz się rozwijać i poznawać nowe zagadnienia? Jeśli tak, automatyka i robotyka może być dziedziną, w której będziesz się realizować zawodowo.  

Nauka zawodu wymaga wysiłku. Trudno stać się ekspertem, jeśli nie zdobywa się wiedzy i potrzebnych kompetencji. Łatwiej piąć się po szczeblach kariery, gdy oprócz determinacji ma się również określone predyspozycje. W przypadku automatyka niezbędne są:  

  • Umiejętność logicznego i abstrakcyjnego myślenia

Sprawnie analizujesz fakty i wyciągasz trafne wnioski? Potrafisz zobrazować efekty swoich działań na etapie planowania? Takie umiejętności są niezbędne w pracy automatyka.

  • Łatwość przyswajania wiedzy technicznej

Analiza i tworzenie skomplikowanych schematów stanowi dla Ciebie atrakcyjne wyzwanie intelektualne? Jeśli tak, nie będziesz odczuwać monotonii w pracy.  

  • Uzdolnienia techniczne

Interesujesz się nie tylko planowaniem i projektowaniem, ale również tworzeniem prototypów? Analizowanie budowy urządzeń to jedno z ważniejszych zadań, jakie wykonuje automatyk.

  • Otwarty umysł

Odczuwasz głód wiedzy i z żywym zainteresowaniem odkrywasz nowinki techniczne? Taka postawa sprzyja rozwojowi zawodowemu inżyniera.

  • Wyobraźnia przestrzenna

Oczyma wyobraźni dostrzegasz konstrukcje, które jeszcze nie powstały? Możesz wykorzystać tę umiejętność w życiu zawodowym.

  • Umiejętność pracy w zespole

Chętnie angażujesz się w działania zespołowe i stawiasz na współpracę a nie na rywalizację? Taka postawa pomoże Ci w osiąganiu lepszych rezultatów i budowaniu korzystnych relacji w miejscu pracy.

10 zasad pracy w zespole

  • Znajomość języków obcych

Biegle władasz językiem angielskim, a przyswajanie nowego słownictwa nie stanowi dla Ciebie problemu? Doskonaląc kompetencje lingwistyczne, zyskasz ciekawe możliwości rozwoju i atrakcyjne perspektywy zarobkowe.

Języki obce w pracy

Jeśli masz umysł ścisły i znasz swoje predyspozycje oraz oczekiwania, możesz spróbować swoich sił nie tylko w automatyce, ale również w medycynie, budownictwie czy rachunkowości.  

6 zawodów dla umysłów ścisłych

Automatyk – zarobki

Automatyka i robotyka znalazła się w czołówce kierunków studiów, które gwarantują najwyższe zarobki w ciągu pierwszych trzech lat kariery zawodowej. Według danych serwisu zarobki.pracuj.pl, w 2017 r. automatycy stawiający pierwsze kroki na rynku pracy zarabiali przeciętnie 4700 zł brutto miesięcznie. Na wyższe pensje mogły liczyć tylko osoby, które ukończyły elektronikę i telekomunikację (4900 zł brutto) oraz informatykę (5700 zł brutto). Im większe doświadczenie zawodowe, tym wyższe wynagrodzenie. Absolwenci automatyki i robotyki z kilkuletnim stażem pracy (od 3 do 6 lat) zarabiali przeciętnie o 1700 zł brutto więcej niż w początkowym okresie zatrudnienia.

Po jakich studiach zarabiamy najlepiej? Raport zarobki.pracuj.pl

Automatycy mogą pracować m.in. w przedsiębiorstwach produkcyjnych, np. jako programiści PLC, w ośrodkach naukowo-badawczych lub w przemyśle metalurgicznym, chemicznym itd.