Pasja i praca w jednym – jak to zrobić?
Motywowanie samego siebie – sprawdzone sposoby
Znalezienie w sobie motywacji do mierzenia się ze złożonymi zadaniami i nowymi wyzwaniami nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Aby jednak automotywacja była skuteczna, trzeba zacząć od odpowiedzenia sobie na pytanie: dlaczego mógłbym/mogłabym dokonać zmiany i jak będzie wyglądało moje życie po jej wprowadzeniu. Trzeba pamiętać, że znalezienie całkowicie własnych powodów do działania jest gwarancją, że uzyskamy oczekiwane rezultaty. Warto też pomyśleć o korzyściach, jakie znajdują się na końcu tej drogi, by z energią przystąpić do realizacji planów. Sytuacja zaczyna się komplikować, jeśli pojawiają się przeszkody i czynniki, które nas rozpraszają, albo gdy okazuje się, że do osiągnięcia celu potrzeba znacznie więcej pracy i czasu, niż pierwotnie zakładaliśmy. Jak wtedy odnaleźć w sobie zapał, by konsekwentnie realizować kolejne etapy projektu? Jest na to kilka niezawodnych sposobów:
- priorytetowe traktowanie podstawowych potrzeb – jeśli czujemy się głodni lub zmęczeni, nie jesteśmy w stanie funkcjonować na pełnych obrotach. Przed przystąpieniem do pracy warto zatem zadbać o zaspokojenie podstawowych potrzeb organizmu.
- separowanie się od czynników, które mogą nas rozpraszać – social media, rozmowy z kolegami z pracy, przeglądanie stron internetowych niezwiązanych z obowiązkami – to popularni winowajcy odrywający naszą uwagę od realizacji założonych celów. Jak sobie z nimi poradzić? Najlepiej na czas pracy odłożyć lub wyłączyć urządzenia, które nie są nam niezbędne do wykonywania obowiązków, a kolegów poprosić, by do rozmów towarzyskich wrócić podczas przerwy. Wszelkie przyjemności, takie jak obejrzenie ulubionego serialu czy spotkania z przyjaciółmi, warto traktować jako nagrodę za wykonanie zaplanowanej pracy.
- nagradzanie się za konsekwencję w realizacji zadań – to, jak firmy motywują pracowników, to jedno, ale warto też opracować własny system premiowania swoich wysiłków i przyznawania sobie premii za zakończenie poszczególnych etapów projektu. Trzeba też koniecznie pamiętać o odpoczynku i relaksie. Zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym jest niezwykle istotne dla utrzymania odpowiedniego poziomu motywacji i uniknięcia wypalenia zawodowego.
Oczywiście nie są to jedyne sposoby automotywacji. Każdy człowiek inaczej reaguje na różne bodźce, dlatego należy dopasować metody do swoich potrzeb.
8 książek, które pomogą Ci w rozwoju osobistym
Znalezienie pracy dającej satysfakcję i przyjemność z pewnością można uznać za sukces. Aby utrzymać wysoki poziom zadowolenia ze swojego życia zawodowego, trzeba jednak odnawiać w sobie motywację i czerpać siłę do działania z własnych doświadczeń.