Awans pionowy a poziomy – różnice
Pytanie o możliwość awansu w danym przedsiębiorstwie bardzo często pada podczas spotkania rekrutacyjnego. Szansa na ciągły rozwój i zdobywanie nowych kompetencji dla wielu osób stanowi czynnik decydujący o objęciu posady w danej firmie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją różne rodzaje awansów. Wbrew pozorom nie każda zmiana stanowiska - określana jako awans - wiąże się z otrzymywaniem wyższej pensji i objęciem bardziej prestiżowej posady. Najczęściej wyróżniamy dwa rodzaje awansów:
- Awans pionowy
Awans pionowy to zmiana stanowiska z obecnie zajmowanego na takie, które znajduje się wyżej w hierarchii. Zwykle wiąże się z wykonywaniem obowiązków wymagających większych kompetencji. W takim przypadku zazwyczaj możemy liczyć na wyższe wynagrodzenie.
- Awans poziomy
Awans poziomy oznacza zmianę stanowiska na takie, które znajduje się na podobnym poziomie w firmowej hierarchii. Często jest to przejście z jednego działu przedsiębiorstwa do drugiego. Niekiedy taki awans polega na zmianie zespołu czy projektu, w jakim bierze udział dany pracownik.
Jak przygotować się do rozmowy o awansie?
Korzyści z awansu pionowego
Pracodawca, który docenia nasze zaangażowanie i umiejętności, może zaproponować nam awans pionowy. Korzyści z takiej zmiany to m.in.:
- Lepsze wynagrodzenie
Wyższe stanowisko w hierarchii wymaga od nas zazwyczaj większych kompetencji i kwalifikacji, co prowadzi do zmiany zakresu obowiązków. Z tego względu pracodawca może zaoferować nam bardziej satysfakcjonującą pensję.
- Bardziej prestiżowe stanowisko
Z awansem pionowym mamy do czynienia np. wtedy, gdy specjalista ds. jakości staje się kierownikiem ds. jakości albo kierownik produkcji obejmuje stanowisko dyrektora produkcji. Bardziej prestiżowa posada zwiększa szansę na to, że nasze uwagi i pomysły będą brane pod uwagę przez członków zarządu przedsiębiorstwa.
Awans poziomy – co można zyskać?
Wydawać by się mogło, że korzyści przynosi jedynie objęcie stanowiska wyższego w hierarchii. Warto wiedzieć, że dzięki awansowi poziomemu możliwe jest:
- Zdobycie nowych kompetencji
Awans poziomy często oznacza przejście do innego działu firmy, a więc umożliwia on rozwój dodatkowych kompetencji. Pracownik obejmujący inną posadę na tym samym poziomie w firmowej hierarchii może zdobyć nową wiedzę i umiejętności. To pozwoli mu np. inaczej spojrzeć na projekty realizowane w przedsiębiorstwie.
- Zapoznanie się z funkcjonowaniem innych obszarów firmy
Osoba awansująca „w poziomie” może dowiedzieć się, jak wygląda praca w innych działach przedsiębiorstwa. Niekiedy taka zmiana stanowiska ma na celu przygotowanie pracownika do awansu pionowego. W ten sposób zaznajamia się on z obowiązkami oraz wyzwaniami stawianymi przed współpracownikami.
Awans? Nie spoczywaj na laurach – te kompetencje warto rozwijać!