Benefity pracownicze jako dodatki do zasadniczej pensji

Wynagrodzenie składa się nie tylko z podstawy, ale także z dodatków, premii, nagród itp. Pracownik może również liczyć na korzyści pozapłacowe. Takie rozwiązania wspierają rozwój, pozwalają dbać o zdrowie, przyczyniają się do poprawy samopoczucia i jakości życia. Wiele z nich jest całkowicie darmowych, a za niektóre pracownik musi zapłacić tylko część kwoty. Sprawdź, czy świadczenia pozapłacowe mogą mieć wpływ na wysokość pensji oraz negocjowanie podwyżki.

Czego dowiesz się z artykułu?

Świadczenia pracownicze – przykłady benefitów bezpłatnych i płatnych częściowo
Świadczenia pozapłacowe w Polsce – czy wpływają na wysokość zarobków?
Negocjowanie podwyżki a benefity pracownicze

Świadczenia pracownicze – przykłady benefitów bezpłatnych i płatnych częściowo

W dzisiejszych czasach nie ma już dużej firmy, która nie oferuje różnego rodzaju świadczeń pozapłacowych dla pracowników. Decyduje się na to także znaczna część mniejszych przedsiębiorstw.

System, w którym dana firma proponuje osobom zatrudnionym pozapłacowe świadczenia pracownicze, może być dwojaki. Czasami pracodawca pokrywa w całości związane z benefitem koszty, a niekiedy finansuje tylko ich ułamek. W takiej sytuacji pracownik, jeśli zdecyduje się na korzystanie z danej usługi, musi pokryć ustaloną przez pracodawcę część kosztów. Taki podział dotyczy np.:

  • prywatnej opieki medycznej – terminy wizyt u specjalistów, na które można zapisać się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, zwykle są odległe. Wykupienie abonamentu w prywatnej przychodni to wydatek w wysokości od kilkuset do kilku tysięcy złotych, który zwykle w dużej części pokrywa pracodawca,
  • dodatkowego ubezpieczenia na życie – dzięki temu, że pracodawca wraz z pracownikiem opłacają składki ubezpieczeniowe, ten drugi ma szansę otrzymać wysokie odszkodowanie w razie wypadku lub choroby,
  • kart sportowych – siłownia, basen, tenis itp. – posiadanie karty sportowej sprawia, że pracownik może uczestniczyć w zajęciach, bez konieczności płacenia za nie z własnej kieszeni.

Inne dodatki pozapłacowe, takie jak bony żywieniowe, służbowy samochód i telefon czy szkolenia, również mogą być opłacane po części przez pracownika i po części przez pracodawcę albo w całości przez firmę. Wszystko zależy od polityki konkretnego miejsca pracy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zalet, jakie niesie za sobą korzystanie ze świadczeń pozapłacowych dla pracowników, przeczytaj poniższy artykuł!

| Szukasz pracy? Zwróć uwagę na benefity pozapłacowe

Świadczenia pozapłacowe w Polsce – czy wpływają na wysokość zarobków?

Być może zastanawiasz się, czy nowoczesne benefity pracownicze wpływają na wysokość pensji. Co do zasady, nie powinny. Oznacza to, że pracodawca nie może zmniejszyć Twojego wynagrodzenia w zamian za przyznane świadczenie pozapłacowe. Chyba że wspólnie postanowicie, że za kartę sportową czy prywatną opiekę lekarską płacisz częściowo Ty, a częściowo firma.

W kwestii wynagrodzeń i benefitów jest jednak pewien haczyk. Chodzi o opodatkowanie benefitów pracowniczych, które jest nieuniknione. Jeśli więc na przykład pracownik ma w umowie wpisane wynagrodzenie na poziomie 8000 zł brutto, a dodatkowo pracodawca dopłaca mu 40 zł do karty sportowej i 60 zł do opieki medycznej, to wszystkie składki i podatek są obliczane nie od 8000, ale od 8100 zł. To stosunkowo niewielki koszt, z którym jednak trzeba się liczyć.

| Zakupy na raty – ile trzeba zarabiać, aby sprzedawca rozłożył płatność w czasie?

Negocjowanie podwyżki a benefity pracownicze

Poprosiłeś szefa o podwyżkę, ale odpowiedź była odmowna? A może dopiero przygotowujesz się do negocjacji zarobków i gromadzisz argumenty? W takiej sytuacji warto zastanowić się, jakie benefity pracownicze mogłyby być dla Ciebie tak atrakcyjne, jak upragniona podwyżka.

Oczywiście nic nie zastąpi wynegocjowania wyższej pensji. Warto jednak pamiętać, że pozapłacowe dodatki też mogą przełożyć się na większą zasobność Twojego portfela.  Benefity to element negocjacyjny w rękach pracodawcy, ale również w Twoich. Dlatego miej na uwadze, że być może szef będzie chciał zbić procent podwyżki, proponując Ci w zamian ciekawe benefity pracownicze. Nie odmawiaj od razu – zastanów się nad przyjęciem propozycji, ponieważ może ona okazać się dla Ciebie naprawdę korzystna. Z drugiej strony, Ty też możesz wyjść z inicjatywą wprowadzenia benefitów, jeśli otrzymasz niższą podwyżkę niż oczekiwałeś.

| Jak negocjować wynagrodzenie?

Pozapłacowe składniki wynagrodzenia oferowane przez potencjalnego pracodawcę to kwestia, na którą warto zwrócić uwagę już na etapie rekrutacji. Kolejną, nawet istotniejszą  informacją, jest wysokość wynagrodzenia netto. Jeśli rekruter podaje ją w wartości brutto, skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl, za pomocą którego szybko i łatwo sprawdzisz, ile możesz zarabiać.