Sprawdź, ile powienieneś zarabiać
Pieniądze to nie wszystko?
Nie ma co ukrywać. Pieniądze są ważne. Pracujemy przecież po to, by zaspokoić nie tylko swoje podstawowe potrzeby, ale też mieć środki na realizację pasji i planów. Im więcej zarabiamy, tym zazwyczaj większe mamy poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Nie jest jednak prawdą, że tylko dla nich przychodzimy do pracy. Oprócz satysfakcjonujących zarobków ważne są także stabilność zatrudnienia, możliwości rozwoju, jakie oferuje nam pracodawca, jak również atmosfera wśród współpracowników i relacje z przełożonymi.
Określ i zweryfikuj swoje oczekiwania
Negocjowanie warunków zatrudnienia jest możliwe nie tylko na początku współpracy. Również w trakcie trwania stosunku pracy można inicjować rozmowy z pracodawcą, które mają na celu zweryfikowanie dotychczasowego poziomu wynagrodzenia albo innych składowych umowy.
Jak negocjować zarobki na początku drogi zawodowej?
Praca zdalna i benefity przyjazne rodzinie
Okazuje się, że w wielu przypadkach to nie wysokość pensji wpływa na poziom satysfakcji z pracy. Pracujący rodzice, którym zależy na tym, by móc jak najwięcej czasu spędzać ze swoimi pociechami, bardzo doceniają możliwość pracy zdalnej oraz pozostawienia dziecka pod profesjonalną opieką w przyzakładowym żłobku lub przedszkolu. Przychylnie też spojrzą na pozapłacowe świadczenia, takie jak na przykład dofinansowanie do biletów na ciekawe wydarzenia kulturalne oraz prywatną opiekę medyczną dla siebie i swoich bliskich.
5 elementów w ofercie pracy, które możesz negocjować
Ciekawe wyzwania i dofinansowania
Z kolei młodzi ludzie, którzy znajdują się dopiero na starcie swojej kariery zawodowej, będą szukać takich pracodawców, u których będą mieli zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju i doskonalenia swoich kompetencji. Wśród benefitów pożądanych w tej grupie znajdą się np. dofinansowanie studiów podyplomowych czy specjalistycznych kursów.
5 zawodów, w których możesz liczyć na atrakcyjne premie
Niższa pensja, ale elastyczne warunki
Niektórzy pracownicy są skłonni pracować za nieco niższą pensję, jeśli oferuje im się bardziej przyjazne i elastyczne warunki pracy albo przydatne benefity. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pracownika, dlatego warto określić swoje priorytety, by móc bardziej świadomie i skuteczniej negocjować ze swoim przełożonym.
W bilansie zysków należy uwzględnić wymienione wyżej czynniki, które nie tylko pomagają nam w sprawniejszym wykonywaniu pracy, ale też pozwalają zachować work-life balance.
Kim chciałeś zostać w przeszłości? Sprawdź, ile dziś można zarobić
Porównaj zarobki, poznaj rynek
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie jest przeciętne wynagrodzenie osób wykonujących pracę podobną do Twojej, zajrzyj koniecznie na stronę zarobki.pracuj.pl. Znajdziesz tam najbardziej aktualne dane pochodzące z ankiet wypełnianych za pośrednictwem serwisu Pracuj.pl.
Dowiesz się, jaka jest mediana zarobków przypisana do Twojego stanowiska, a także przekonasz się, na jakie pozapłacowe świadczenia możesz liczyć. Są one ważne, ponieważ możesz doliczyć je do domowego budżetu. Jeśli np. pracodawca zapewni Ci możliwość korzystania z telefonu komórkowego i auta służbowego do celów prywatnych, możesz dzięki temu sporo oszczędzić.
Oczekiwania finansowe – skąd mam wiedzieć, jaką kwotę podać?