Branża architektoniczna – sprawdź zarobki

Zatrudnienie w branży architektonicznej z reguły gwarantuje satysfakcjonujące wynagrodzenie. Zdolni, doświadczeni architekci i projektanci wnętrz, architekci krajobrazu oraz architekci budowlani mogą liczyć na co najmniej 5 tys. zł brutto miesięcznie. W tych zawodach liczą się głównie predyspozycje i umiejętności. 

Architektura - czy to budowlana, czy związana z projektowaniem wnętrz lub krajobrazu - to bez wątpienia zawód dla pasjonatów. Satysfakcja oraz prestiż i uznanie związane z wykonywaniem tego rodzaju pracy należą do najważniejszych czynników motywacyjnych.

10 czynników, które motywują Cię do pracy

Co zatem trzeba zrobić, by móc znaleźć zatrudnienie w tej branży? Na jakie zarobki mogą liczyć przedstawiciele danych zawodów?

  • Architekt – Projektant (Budownictwo)

Do wykonywania zawodu architekta – projektanta w dziedzinie budownictwa konieczne jest ukończenie kierunkowych studiów wyższych. Ta prestiżowa profesja wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Oprócz umiejętności wypracowanych w ramach edukacji, ważne są także określone cechy osobowości, np. duża odporność na stres oraz samodzielność i umiejętność doskonałej organizacji pracy. Projektant budowlany musi znać przepisy prawa budowlanego oraz umieć posługiwać się profesjonalnym oprogramowaniem. Mediana zarobków w tym zawodzie to 6,1 tys. zł brutto, co oznacza, że połowa osób na tym stanowisku zarabia więcej, a połowa mniej. Przeciętne wynagrodzenie architektów budowlanych jest o 1,4 tys. zł wyższe od średniego wynagrodzenia w Polsce.

  • Architekt Wnętrz – Projektant

Architektem wnętrz można się tytułować wyłącznie po ukończeniu studiów wyższych. Na tym kierunku kształcą uczelnie wyższe i ASP. Aby odnieść sukces w zawodzie, potrzebna jest duża kreatywność, znajomość klasycznych i najnowszych trendów we wzornictwie oraz chęć nieustannego poszerzania swojej wiedzy. Przeciętne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 5 tys. zł brutto. Jego wysokość zależy między innymi od stażu pracy oraz od tego, czy jest się zatrudnionym w niewielkiej firmie, czy międzynarodowej korporacji.

  • Architekt krajobrazu

Zawód architekta krajobrazu można wykonywać po ukończeniu kierunkowych studiów wyższych. Ważne są przede wszystkim: wiedza techniczna i zdolności artystyczne. Do obowiązków należy: tworzenie projektów zagospodarowania terenów zielonych, obiektów architektury krajobrazu czy obszarów poza terenami zurbanizowanymi. Osoba na tym stanowisku musi wykazywać się ponadprzeciętną wyobraźnią przestrzenną oraz kreatywnością i wiedzą z zakresu przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem hodowli roślin. Przeciętne zarobki kształtują się na poziomie 5 tys. zł brutto. 

Praca architekta jest w dużej mierze samodzielna. Zanim wybierzesz ten zawód, zastanów się, czy taki tryb jest dla Ciebie najbardziej optymalny.

Chcesz wiedzieć, na jakie zarobki można liczyć w innych zawodach związanych z branżą architektoniczną? Kalkulator wynagrodzeń pracuj.pl wskaże Ci przeciętne wynagrodzenie na wybranym stanowisku. 

https://zarobki.pracuj.pl/stanowiska/budownictwo