Czego dowiesz się z artykułu?
• Budżet domowy – aplikacja jako pomoc w optymalizowaniu wydatków
• Aplikacje do budżetu domowego, na które warto zwrócić uwagę
• Budżet domowy – programy dodatkowe
Budżet domowy – aplikacja jako pomoc w optymalizowaniu wydatków
Planowanie domowego budżetu to kwestia, której zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej. Jeśli zyskasz większą kontrolę nad swoimi codziennymi wydatkami, znacznie łatwiej będzie Ci oddzielić niezbędne zakupy od niepotrzebnych zachcianek – a to z kolei utoruje Twoją własną drogę do świadomego oszczędzania. Obliczenia, które wykonasz na początku każdego miesiąca, pozwolą Ci lepiej dysponować dostępnymi środkami.
Kwestia tego, jak oszczędzać dzięki planowaniu budżetu, może na początku wydawać się sporym wyzwaniem. Jeśli obawiasz się, że zginiesz w gąszczu cyfr i rachunków, skorzystaj z aplikacji do prowadzenia budżetu domowego. Dzięki darmowym programom monitorowanie wydatków stanie się znacznie prostsze i przyjemniejsze!
Aplikacje do budżetu domowego, na które warto zwrócić uwagę
Niezależnie od tego, jak planujesz swój budżet – czy analogowo na kartce, czy cyfrowo w Excelu lub specjalnej aplikacji, zyskujesz większą kontrolę nad wydatkami oraz realną szansę na oszczędności. Warto więc zadbać o to, aby weszło Ci to w nawyk! Jednak wybór darmowych programów do budżetu domowego ma także dodatkowe zalety:
- będziesz mieć swoje zapiski dotyczące finansów zawsze przy sobie,
- zyskasz możliwość zintegrowania narzędzia z kontem bankowym (w przypadku niektórych aplikacji), co da Ci dużą wygodę kontrolowania finansów,
- skorzystasz z ciekawych funkcjonalności, takich jak przyporządkowywanie dochodów i wydatków do kategorii czy filtrowanie w celu łatwiejszego przeglądania,
- unikniesz ryzyka, że Twoje notatki zgubią się lub zniszczą.
Zastanawiasz się, którą aplikację do budżetu domowego wybrać? Aby ułatwić Ci decyzję, przygotowaliśmy przegląd dostępnych narzędzi.
- Wallet – to aplikacja do zarządzania budżetem domowym, która dzięki połączeniu z kontem bankowym pozwala Ci śledzić codzienne wydatki i na ich podstawie tworzyć raporty finansowe. Dodatkową funkcją narzędzia jest możliwość ustalania celów oszczędzania.
- Moje Finanse – program do zarządzania budżetem domowym, który pozwala stworzyć kategorie wydatków i wyróżnić je kolorami tak, aby wyglądały jak najbardziej przejrzyście. Ta aplikacja, podobnie jak Wallet, łączy się z kontem bankowym, dzięki czemu możesz swobodnie filtrować i eksportować do Excela interesujące Cię dane.
- GnuCash – aplikacja do prowadzenia budżetu domowego, która również umożliwia śledzenie transakcji na kontach bankowych oraz ewidencję dochodów i wydatków. Dodatkowo możesz skorzystać z funkcji, takich jak pobieranie informacji o indeksach giełdowych lub śledzenie rachunków inwestycyjnych. Dzięki swojej rozbudowanej funkcjonalności (np. opcja rejestrowania kontrahentów i klientów), aplikacja sprawdzi się również np. u freelancerów czy osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
- Moje finanse – program do planowania domowego budżetu, który umożliwia obsługę wielu kont, a do tego posiada możliwość wygodnego filtrowania operacji dzięki przejrzystemu, bardzo intuicyjnemu interfejsowi. Aplikację wyróżnia prostota obsługi – wszystkie operacje można wykonać za pomocą zaledwie kilku kliknięć.
- HomeBank –narzędzie to posiada menu, które umożliwia zarządzanie danymi finansowymi (dla wielu kont). Dodatkowo pozwala generować statystyki i raporty na podstawie plików zaimportowanych w różnych formatach. Przydatną funkcją jest także automatyczne przypisywanie kategorii transakcji, dzięki czemu za pomocą filtrów możesz zobaczyć, na co wydajesz najwięcej pieniędzy.
Budżet domowy – programy dodatkowe
Jeśli chcesz na poważnie podejść do kwestii oszczędzania, aplikację do budżetu domowego warto używać razem z dodatkowymi narzędziami. Dzięki nim jeszcze lepiej uporządkujesz swoje wydatki i zyskasz dodatkową pomoc w rozsądnym gospodarowaniu budżetem – nie tylko podczas planowania w domu, ale i na zakupach.
- Pan Paragon – aplikacja, która pozwala przechowywać paragony oraz karty lojalnościowe na telefonie. Wystarczy, że zeskanujesz papierowe wersje za pomocą aparatu, a będziesz mieć je zawsze pod ręką. Dzięki temu już nigdy nie znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz mieć problem ze zwrotem towaru lub uzyskaniem rabatu dla stałego klienta.
- Listonic – ułatwia tworzenie elektronicznej wersji listy zakupów, która sprawi, że wydasz mniej pieniędzy na zachcianki i nieprzemyślane zakupy. Co ważne, aplikacja daje możliwość współtworzenia listy z innymi użytkownikami (domownikami). Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniesz zdublowania zakupów, a co za tym idzie, niepotrzebnych wydatków.
- Splitwise – to aplikacja rozwiązująca problem podziału kosztów, np. pomiędzy współlokatorami. Wszystkie grupowe rachunki i wydatki zapisane są w jednym miejscu.
Pamiętaj, że jednym z najczęstszych błędów w oszczędzaniu jest założenie z góry, że nie masz z czego oszczędzać. W praktyce najprawdopodobniej oznacza to, że Twoje wydatki są zbyt wysokie względem zarobków – a przecież prawie w każdym przypadku można przynajmniej trochę ograniczyć odpływ gotówki z konta. Opisane narzędzia do planowania budżetu oraz kontrolowania finansów pomogą Ci zapanować nad impulsywnym wydawaniem na to, czego tak naprawdę nie potrzebujesz.
Pamiętaj, że najlepsza aplikacja do planowania budżetu domowego to ta, która jest dla Ciebie najwygodniejsza. Sprawdź narzędzia opisane w tym artykule i wybierz to, którego używanie będzie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.
Jeśli chcesz dodatkowo zgłębić temat właściwego dysponowania budżetem domowym, obejrzyj nasz wywiad z Izą Czaplewską – księgową, ekspertką finansową, autorką bloga Wyjaśniam Finanse.