Cechy dobrego team leadera. Jak zbudować efektywny zespół i zarabiać więcej?

Peter F. Drucker, ekspert od zarządzania, jest zdania, że <em>Skuteczne przywództwo nie polega na wygłaszaniu przemówień ani na byciu lubianym. Przywództwo jest definiowane przez wyniki, a nie cechy</em>*<em>.</em> I ma sporo racji. Team leader jest odpowiedzialny za wyniki zespołu – skuteczność dotychczasowych działań, pozyskanie nowych klientów czy zwiększenie sprzedaży. Aby to osiągnąć, musi jednak tak prowadzić zespół, by każdy jego członek chciał i miał możliwość uczestniczenia w tym procesie. Wśród cech team leadera powinny znaleźć się więc te powiązane z kompetencjami twardymi, jak i miękkimi.

Czego dowiesz się z artykułu?

Team leader – zakres obowiązków
Cechy team leadera – jakimi kompetencjami powinna się wykazywać osoba na tym stanowisku?
Jak zostać team leaderem? Jak wygląda ścieżka kariery na to stanowisko?
Team leader – zarobki. Ile zarabia team leader i od czego zależy jego pensja?
Jak zbudować efektywny zespół, gdy awansowałeś w strukturach firmy?
Jak zarządzać zespołem zdalnie?

Team leader – zakres obowiązków

Zadania, jakie spoczywają na team leaderze, mogą różnić się w zależności od miejsca czy rodzaju wykonywanej pracy. Najczęściej jednak do głównych obowiązków team leadera należą:

 • planowanie działań zespołu i wyznaczanie celów,
 • nadzorowanie realizacji zadań,
 • reprezentowanie zespołu przed innymi działami w firmie lub na zewnątrz,
 • motywowanie pracowników,
 • wspieranie pracowników w rozwoju i pomoc w określeniu ścieżki zawodowej,
 • rozwiązywanie konfliktów między członkami zespołu,
 • rekrutacja i wprowadzanie nowych pracowników,
 • przygotowanie raportów z działań zespołu.

Zakres obowiązków team leadera jest więc bardzo szeroki. W ciągu swojego dnia pracy musi on sprawnie żonglować swoimi zadaniami. Efektywne zarządzanie zespołem w połączeniu ze skuteczną realizacją projektów to codzienność w życiu team leadera.

| Rozwój kompetencji – 10 pomysłów na to, jak w tani sposób podnosić swoje kwalifikacje

Cechy team leadera – jakimi kompetencjami powinna się wykazywać osoba na tym stanowisku?

Team leader musi być przede wszystkim doskonałym organizatorem pracy swojej i innych. Powinien więc mieć umiejętności, które pozwolą mu odpowiedzieć na pytanie:

 • w jakim czasie zespół jest w stanie osiągnąć cele,
 • czy zasoby zespołu pozwalają na realizację projektu,
 • kiedy zespół może rozpocząć prace nad danym projektem.

Team leader powinien wyróżniać się bardzo dobrymi umiejętnościami komunikacyjnymi. W swojej pracy musi bowiem regularnie kontaktować się z zespołem, a także ze swoimi przełożonymi. Kompetentny team leader umie rozwiązywać konflikty i uważnie słucha  pracowników. Niezbędne są więc takie cechy jak szacunek do innych, otwartość, wysoka kultura osobista, empatia, inteligencja emocjonalna, ale też asertywność. Umiejętność mówienia „nie” czy zdolności polegające na skutecznym argumentowaniu swojego zdania to kolejne pożądane cechy team leadera.

| Czym są umiejętności miękkie i które miękkie kompetencje warto uwzględnić w CV?

Jak zostać team leaderem? Jak wygląda ścieżka kariery na to stanowisko?

W związku z tym, że team leader powinien odznaczać się bardzo dobrą znajomością procesów zachodzących w firmie, na to stanowisko zazwyczaj awansują pracownicy w ramach rekrutacji wewnętrznych – najczęściej członkowie zespołu. Nie ma jednak jednej określonej ścieżki kariery, ponieważ team leaderem może zostać osoba, która:

 • zajmuje najwyższe (np. seniorskie) stanowisko, a więc bardzo dobrze radzi sobie z realizacją projektów i będzie wiedziała, czego należy wymagać od innych,
 • pracuje najdłużej w zespole (niekoniecznie na wysokim stanowisku), a dodatkowo ma odpowiednie kompetencje miękkie związane z zarządzaniem ludźmi.

Czy w takim razie team leaderem może być osoba spoza firmy? Jeśli pracodawca decyduje się na taki krok, musi mieć świadomość, że team leader potrzebuje czasu na wdrożenie się w struktury firmy i poznanie procesów w zespole czy między działami.

| Storytelling w CV – opisz swoją historię i przyciągnij uwagę rekrutera

Team leader – zarobki. Ile zarabia team leader i od czego zależy jego pensja?

Wskazanie jednej, konkretnej stawki za pracę team leadera jest niemożliwe, ponieważ jest ona uzależniona od wielu czynników, a głównie od obszaru pracy. Przykładowo, według danych zarobki.pracuj.pl:

 • Team Leader Customer Service zarabia przeciętnie 6700 zł brutto miesięcznie,
 • Koordynator Biura (Administracja) – 5400 zł brutto miesięcznie,
 • Kierownik Budowy – 10 000 zł brutto miesięcznie,
 • Kierownik Transportu – 9500 zł brutto miesięcznie.

Zazwyczaj regularne zarobki team leadera nie są zależne od efektywności zespołu. Jednak, aby team leader otrzymał podwyżkę, wyniki zespołu są bardzo ważne dla kierownictwa. Gdy pracownicy na czas i skutecznie realizują powierzone zadania, firma pozyskała nowych klientów lub osiągnęła większe przychody, team leader ma większą szansę na uzyskanie podwyżki.

| Liczba pracujących w Polsce – ile osób zarabia, a ile jest biernych zawodowo?

Jak zbudować efektywny zespół, gdy awansowałeś w strukturach firmy?

Jesteś zainteresowany pracą team leadera? Z pewnością w Twojej głowie rodzą się pytania, jak zbudować zespół, który będzie działał skutecznie. Jeśli pracujesz już w strukturach firmy, w której chcesz zmienić stanowisko na leaderskie, jesteś w o tyle dobrej sytuacji, że znasz system pracy innych osób. Pamiętaj jednak, że często współpraca z zespołem, w którym byłeś równorzędnym pracownikiem, przebiega inaczej niż współpraca, kiedy już awansujesz na team leadera. Masz bowiem prawo do wprowadzania swoich zasad czy zwracania uwagi na inne rzeczy niż Twój poprzednik. Nie każdej osobie taka zmiana może odpowiadać.

Co wówczas zrobić? Tutaj właśnie przydadzą się kompetencje miękkie – umiejętność słuchania, empatia, asertywność, zdolność argumentowania swojego zdania. Nie bój się więc konfrontacji z pracownikami, a w razie potrzeby – stawiaj granice. Na początku pracy jako team leader warto też przeprowadzić z każdym członkiem zespołu rozmowę. Możesz wtedy jasno określić, jakie masz oczekiwania, na czym Ci najbardziej zależy. Znając pracownika, możesz także pomóc mu w lepszym wytyczeniu jego ścieżki kariery.

| Zakaz konkurencji – jakie odszkodowanie za zakaz konkurencji przysługuje pracownikowi?

Jak zarządzać zespołem zdalnie?

Lata 2020 i 2021 zmusiły wiele firm do pracy zdalnej, a przed team leaderami pojawiły się nowe wyzwania związane z zarządzaniem zespołami zdalnymi i rozproszonymi.

W dbaniu o motywację, efektywność i dobrą atmosferę pomagają przede wszystkim:

 • duże zaufanie do członków zespołu,
 • monitorowanie postępu prac (np. na koniec dnia, tygodnia lub w dłuższej perspektywie czasowej),
 • korzystanie z narzędzi ułatwiających pracę zdalną (wspólne przechowywanie dokumentów, komunikator online z możliwością organizowania wideorozmów) ,
 • elastyczność (jeśli firma daje na to zgodę) względem trybu pracy zespołu,
 • integracja zdalnego zespołu, tj. warto umawiać spotkania, które nie są związane tylko z ustalaniem firmowych spraw. Ciekawą propozycję stanowią gry team buildingowe online.

| Praca w nadgodzinach – ABC

Przed team leaderem stoi mnóstwo wyzwań, ale jeśli czujesz, że to coś dla Ciebie, weź udział w rekrutacji. W tej pracy na pewno nie będziesz się nudzić.

* http://www.personal.psu.edu/mrr18/blogs/psel/2012/03/effective-leadership-is-not-about-making-speeches-or-being-liked-leadership-is-defined-by-results-no.html