Certyfikaty – czy można dzięki nim liczyć na większe zarobki?

Certyfikaty są potwierdzeniem wiedzy oraz umiejętności posiadanych przez pracownika. Umożliwiają wykonywanie zadań wymagających wyższych kwalifikacji, dlatego mogą korzystnie wpłynąć na wysokość pensji. Niektóre certyfikaty zawodowe są cenione na całym świecie.

Od czego zależy wysokość wynagrodzenia?

Według art. 78 § 1 kodeksu pracy wysokość wynagrodzenia otrzymywanego przez pracownika powinna być ustalona w taki sposób, by odpowiadała ona rodzajowi, jakości i ilości świadczonej pracy, a także kwalifikacjom niezbędnym do jej wykonania. Pracownik, który posiada certyfikaty potwierdzające jego umiejętności, może realizować zadania wymagające wyższych kwalifikacji, a co za tym idzie – ma szansę na lepsze wynagrodzenie.

Certyfikaty, które warto posiadać

Do certyfikatów, które mogą być pomocne w karierze, należą:

  • ACCA

W przypadku osób zainteresowanych finansami, rachunkowością czy audytem przydatny jest certyfikat ACCA. Jego posiadanie cenią pracodawcy na całym świecie. Warto wiedzieć, że wszelkie egzaminy konieczne do uzyskania certyfikatu ACCA przeprowadzane są w języku angielskim, a zdanie wszystkich z nich musi nastąpić w ciągu 10 lat.

  • CIA

CIA jest certyfikatem przeznaczonym dla osób, które chcą zdobyć kwalifikacje z dziedziny audytu wewnętrznego. Zagadnienia na egzaminach dotyczą m.in. rachunkowości, finansów, a także zarządzania i analizy biznesowej. Zdanie wszystkich testów przez kandydata powinno nastąpić w ciągu 4 lat.

  • CIMA

Uzyskanie certyfikatu CIMA stanowi potwierdzenie wiedzy i umiejętności z zakresu rachunkowości zarządczej. Dokument ten jest ceniony przez pracodawców na całym świecie. Możliwe jest uzyskanie certyfikatu z rachunkowości biznesowej (dedykowanego osobom, które w niewielkim stopniu miały do czynienia z branżą finansową) lub Kwalifikacji Profesjonalnej (przeznaczonej np. dla absolwentów studiów związanych z finansami).

  • CFA

CFA to certyfikat świadczący o wiedzy oraz umiejętnościach z dziedziny finansów. Aby go uzyskać, konieczne jest zdanie trzech poziomów egzaminów w języku angielskim. Zagadnienia dotyczą m.in. finansów przedsiębiorstw, mikro- i makroekonomii, jak również analizowania sprawozdań finansowych.   

5 zawodów po kierunkach ekonomiczno-biznesowych

  • CGEIT

Certyfikat CGEIT potwierdza posiadanie wiedzy z zakresu zarządzania IT w przedsiębiorstwie. To jeden z najbardziej renomowanych, cenionych przez pracodawców na całym świecie dokumentów świadczących o umiejętnościach związanych z branżą IT. 

  • Certyfikaty z języka angielskiego

Znajomość języka angielskiego wymagana jest przez wielu pracodawców. Z tego względu warto posiadać certyfikat świadczący o umiejętnościach językowych. Pozwoli on nie tylko wyróżnić się na tle innych kandydatów w krajowych przedsiębiorstwach, ale również potwierdzić kompetencje w przypadku ubiegania się o posadę w zagranicznej firmie. Powszechnie uznawane certyfikaty to m.in. FCE, CAE oraz CPE. Osobom, które chcą posługiwać się językiem angielskim w środowisku biznesowym, dedykowany jest certyfikat EFB.

6 powodów, dla których warto uczyć się języków obcych