Chillout room, czyli sposoby na odprężenie się w pracy

Przerwy w pracy pomagają zregenerować się i z nową energią podejść do zadań, które jeszcze czekają na wykonanie. Wielu pracodawców dostrzega potrzebę zorganizowania swoim podwładnym przestrzeni, w której będą mogli odetchnąć, zjeść w spokoju posiłek czy wymienić się myślami ze swoimi współpracownikami. Dzięki temu atmosfera w pracy jest o wiele bardziej przyjazna, a zrelaksowani pracownicy – bardziej kreatywni i efektywni.

Strefy relaksu w miejscu pracy

W nowocześnie zarządzanych przedsiębiorstwach, które dysponują odpowiednim budżetem, przykłada się dużą wagę do tego, by zapewnić pracownikom komfortowe warunki do pracy i wypoczynku. Sposobów na osiągnięcie takiego rezultatu jest wiele, a do najbardziej popularnych należą:

  • wydzielanie specjalnych przestrzeni relaksu (chillout room, nap room) – pracownicy mogą w nich na przykład poczytać książki, posiedzieć razem z kolegami i porozmawiać, napić się ulubionej kawy, pograć w gry planszowe lub komputerowe albo nawet zdrzemnąć się i zregenerować siły.
  • organizowanie pracownikom zajęć sportowych w ciągu dnia pracy – mogą one mieć formę wspólnych wyjść na basen lub tenisa, sesji jogi bądź stretchingu. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji pracowników, którzy mogą zgłaszać własne propozycje szefom. Pracodawcy - w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie swoich podwładnych - zapewniają im możliwość skorzystania z relaksujących i leczniczych masaży.
  • organizowanie wspólnych posiłków/ zapewnianie pracownikom zdrowego pożywienia – coraz częściej spotykaną praktyką w dużych korporacjach i przedsiębiorstwach są wspólne posiłki (najczęściej śniadania). Przed przystąpieniem do pracy cała załoga ma okazję spotkać się i pobyć w przyjemnej atmosferze, omówić plan działania czy inne kwestie związane np. z aktualnymi projektami, a także – co ważne dla zdrowia – zjeść pożywny posiłek, który doda energii na resztę dnia.   

Drzemka w pracy – nowa moda?

Dlaczego warto inwestować w strefy relaksu?

Współczesny rynek pracy jest coraz bardziej ukierunkowany na potrzeby pracownika. Można to wywnioskować, analizując systemy motywacyjne na przykładzie firmy. Pracodawcy oferują różne benefity i udogodnienia, które stanowią dopełnienie oferty finansowej. Korzyści z utworzenia stref relaksu są obopólne:

  • pracownicy mogą się w nich zregenerować i dzięki temu z większym entuzjazmem i energią realizować zadania. W strefie relaksu panują warunki sprzyjające obniżeniu poziomu stresu i budowaniu dobrych relacji w zespole.
  • pracodawcy, którzy troszczą się o dobre samopoczucie swoich podwładnych, tworzą tym samym atrakcyjne miejsce pracy. Pracownicy, którzy czują, że ich potrzeby są ważne dla szefa, są bardziej lojalni i mocniej angażują się w pracę.

Stąd nie chce się wychodzić, czyli „chilloutowe” miejsca pracy

Inwestowanie w tworzenie przestrzeni, w której pracownicy mogą odetchnąć i zrobić sobie przerwę w pełnieniu obowiązków służbowych, to rozwiązanie, które może przynieść firmie same korzyści.