Czego dowiesz się z artykułu?
• Polski Ład dla klasy średniej – ulga dla klasy średniej – co to jest?
• Rezygnacja z ulgi dla klasy średniej – dlaczego ulga została zniesiona?
• Polski Ład – ulga podatkowa dla każdego?
Polski Ład dla klasy średniej – ulga dla klasy średniej – co to jest?
Niektórzy podatnicy, których przychody pochodziły z pozarolniczej działalności gospodarczej lub umowy o pracę, od 1 stycznia 2022 mogli liczyć na ulgi podatkowe. Polski Ład zapewniał bowiem tzw. ulgę dla klasy średniej. W praktyce oznaczało to, że część osób mogła odliczyć indywidualnie ustaloną na podstawie dochodów kwotę od podatku.
Jakie kryteria trzeba było spełnić, aby mieć naliczoną ulgę dla klasy średniej? Dla kogo była ona przeznaczona? Przede wszystkim należało być zatrudnionym w wyżej wymienionym zakresie. Poza tym ważna była kwestia uzyskiwanego przychodu, musiał się on mieścić w przedziale między 68 412 zł a 133 692 zł w skali roku. Przychody te musiały być również opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.
| Progi podatkowe w Polsce – czym są i jak działają?
Rezygnacja z ulgi dla klasy średniej – dlaczego ulga została zniesiona?
Obliczanie ulgi dla klasy średniej było jednak szeroko krytykowane, gdyż mimo wcześniejszych zapowiedzi nie wszyscy podatnicy, którzy mieli z założenia na niej skorzystać, faktycznie skorzystali. Ulga sprawiała również trudności księgowe w naliczaniu wobec osób, które pracowały w więcej niż jednym miejscu.
Rezygnacja z naliczania ulgi dla klasy średniej jest podyktowana próbą stabilizacji podatkowej w obliczu inflacji oraz skutków ekonomiczno-finansowych wojny w Ukrainie, a także wyrównania poziomu życia mieszkańców Polski. Rząd zapowiedział, że zmiany, które zostały wprowadzone na jej miejsce, będą miały pozytywny wpływ na ponad 10 mln podatników, a wobec reszty pozostaną neutralne. Nikt więc nie straci, co w przypadku ulgi podatkowej wcale nie było tak oczywiste.
| Nowy Polski Ład dla pracowników – czy program Niskie Podatki zmieni wynagrodzenia?
Polski Ład – ulga podatkowa dla każdego z klasy średniej?
Od 1 lipca 2022 roku już nie obowiązuje ulga dla klasy średniej. Polski Ład jednak nie pozostał obojętny na tę zmianę – podatnicy mają odczuć jej pozytywny wpływ nie tylko dzięki temu, że nie stracą w żadnym przypadku, ale część z nich nawet zyska.
Uchylenie tej ulgi zostało bowiem zastąpione przez powszechne obniżenie podatku o 5 pkt w skali podatkowej – z 17 do 12%. Co ciekawe, zmiana ta ma zadziałać wstecz, a jej obowiązywanie ma być naliczane już od 1 stycznia 2022 roku. Wyrównanie finansowe zobaczymy jednak na swoich kontach dopiero przy rozliczaniu podatku za 2022 rok, a więc na początku roku następnego. Poza tym warto podkreślić, że jeśli okaże się, że podatek za ten rok naliczony bez zastosowania ulgi dla klasy średniej będzie wyższy, niż gdyby znalazła ona zastosowanie, podatnik otrzyma odpowiedni zwrot od urzędu skarbowego.
| Polski Ład a podatek dochodowy – co zmiana w PIT oznacza w praktyce?
Rezygnacja z ulgi dla klasy średniej przyniosła więc jasną zmianę, która będzie dotyczyć każdego, kto był uprawniony do skorzystania z niej. Jest to z pewnością istotna zmiana, gdyż zmniejsza liczbę formalności księgowych, a także będzie działać absolutnie automatycznie i na jasnych zasadach.