Co warto wiedzieć o płacy minimalnej w 2020 r.?

2600 zł brutto – tyle w 2020 r. wyniesie płaca minimalna przysługująca pracownikom etatowym. Podwyżki będą dotyczyć także zleceniobiorców. Najniższa stawka godzinowa wzrośnie do 17 zł brutto. 

W 2019 r. najniższa krajowa to 2250 zł brutto. Wzrost o 350 zł to nie jedyna zmiana, która wejdzie w życie na początku stycznia. Modyfikacjom poddany zostanie również sposób ustalania, czy pensja danego pracownika nie jest niższa niż płaca minimalna. Przy obliczeniach, oprócz m.in. nagrody jubileuszowej, wynagrodzenia za nadgodziny czy za czas podróży służbowej, nie będzie uwzględniany także dodatek stażowy. To sprawi, że osoby posiadające długi staż pracy zyskają szansę na wyższe pensje niż pracownicy rozpoczynający karierę.  

Dodatek stażowy nie będzie wliczany do płacy minimalnej

Płaca minimalna to nie jedyny przywilej pracownika etatowego. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę korzystają również z płatnych urlopów i ochrony przed zwolnieniem. 

7 korzyści z zawarcia umowy o pracę

Źródło: 

https://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1439968,pensja-minimalna-2020-wszystko-co-musisz-o-niej-wiedziec.html