Co zrobić, gdy pracodawca odmówi Ci podwyżki?

Poprosiłeś o podwyżkę, ale szef stwierdził, że nie spełni Twojej prośby. Masz do wyboru kilka scenariuszy. Możesz poszukać nowej pracy, ale nie działaj pod wpływem impulsu. Dowiedz się, czy i kiedy możesz powrócić do negocjacji. Zastanów się, dlaczego nie osiągnąłeś celu i zmień strategię działania. Nie uciekaj się do szantażu i manipulacji. Przeanalizuj sytuację i zastanów się, co jest dla Ciebie kluczowe na tym etapie kariery.

Płacowe motywowanie pracowników

Jeśli czujesz, że zarabiasz zbyt mało w stosunku do wysiłku, jaki wkładasz w pracę, możesz doświadczać frustracji. Brak adekwatnego wynagrodzenia wywiera negatywny wpływ na efektywność. Przestajesz się starać, gdy masz poczucie, że Twój trud nie jest doceniany. Aby pracownicy działali efektywniej i czerpali satysfakcję, pracodawcy oferują płacowe i pozapłacowe formy motywacji. Oprócz podwyżki, premii lub nagrody możesz otrzymywać również:

  • benefity, np. dofinansowanie zajęć sportowych lub szkoleń i kursów, służbowy samochód do celów prywatnych itd.,
  • elastyczny grafik,
  • możliwość pracy zdalnej,
  • publiczne pochwały.

Motywacja płacowa czy pozapłacowa – co wybrać?

Brak podwyżki – co dalej?

Odejście z pracy nie powinno stanowić intuicyjnej odpowiedzi na postawę pracodawcy, który odmawia wyższego wynagrodzenia. Zanim złożysz wypowiedzenie:

  • Poznaj powody odmowy

Ważne, by Twoja reakcja na odmowę nie była gwałtowna i impulsywna. Spróbuj okazać zrozumienie, jeśli powodem „zamrożenia” podwyżek są problemy finansowe lub planowane inwestycje. W takiej sytuacji warto poczekać na dogodniejszy moment. Przyczyny odmowy mogą dotyczyć również jakości Twojej pracy. Dobrze jest porozmawiać z przełożonym i poprosić o wyjaśnienie.

  • Poznaj oczekiwania pracodawcy i zadbaj o rozwój zawodowy

Zdobycie dodatkowych kwalifikacji lub większe zaangażowanie w obowiązki – to przykładowe czynniki, które mogą pomóc Ci w negocjacjach. Dowiedz się, jakie są oczekiwania pracodawcy, w jaki jeszcze sposób mógłbyś przyczynić się do rozwoju firmy, jakie kompetencje wzmocnić itd.

5 argumentów przy negocjacji podwyżki

  • Przeanalizuj przebieg rozmowy i wyciągnij wnioski

Gdy wyjdziesz z gabinetu szefa, daj sobie czas do namysłu. Na spokojnie pomyśl o sytuacji, w której się znajdujesz. Przeanalizuj odpowiedzi przełożonego i słowa, które wypowiedziałeś. Zastanów się, jakie błędy popełniłeś. Ponownie rozważ stanowisko szefa. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakich zachowań unikać w przyszłości lub… utwierdzisz się w zamiarze złożenia wypowiedzenia.

Czego nie robić, gdy nie otrzymałeś podwyżki?

Odejście z pracy warto potraktować jako ostateczne rozwiązanie. Zanim podejmiesz radykalne kroki, rozważ wszystkie „za” i „przeciw”. Aby mądrze kierować swoim życiem zawodowym, warto nauczyć się panować nad emocjami.

Szantaż (również emocjonalny) lub groźby nie powinny stanowić odpowiedzi na postawę pracodawcy. Nie próbuj nakłonić szefa do spełnienia Twoich żądań, płacząc lub odwołując się do Twojego życia prywatnego. Grożenie, że przyjmiesz ofertę konkurencji, również nie jest profesjonalne. Zachowuj się kulturalnie i bądź otwarty na dialog. Dowiedz się, na czym polega sztuka skutecznych negocjacji.

A jak Twój pracodawca reaguje na pytanie o podwyżkę?