Co zrobić, gdy zaczynasz podupadać na zdrowiu?

Wydaje Ci się, że Twoja nieobecność wpłynie negatywnie na pracę całej firmy? A może jesteś tak pochłonięty wykonywaniem zadań, że ignorujesz symptomy choroby i odkładasz leczenie na później? Kiedy organizm wysyła Ci sygnały, że potrzebuje odpoczynku, zwolnij i zadbaj o siebie. Dzięki temu zyskasz energię do realizowania kolejnych zawodowych wyzwań.

Stan zdrowia a efektywność

Kiepskie samopoczucie wpływa na zdolność koncentracji. Gorączka, migrena, ból brzucha – każda z tych dolegliwości zmniejsza Twoją wydajność. Kiedy źle się czujesz, istnieje większe ryzyko, że popełnisz błąd. Chorobie towarzyszy również osłabienie, które utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie pracy fizycznej. Pojawianie się wówczas w firmie nie ma większego sensu. Osiągniesz maksimum swoich możliwości tylko wtedy, gdy wyzdrowiejesz i wypoczniesz.

7 porad jak odpoczywać żeby odpocząć

Korzystanie ze zwolnienia chorobowego nie jest konieczne przy każdej dolegliwości. Najlepszy sposób na łagodne objawy przeziębienia to sen, odpoczynek, zdrowe odżywianie i wzmacnianie odporności.

Korzystaj ze swoich praw

Przy wielu schorzeniach zwolnienie lekarskie może stanowić konieczność. Dobra kondycja fizyczna jest istotna np. w zawodzie kierowcy. Obniżona koncentracja stanowi jedną z przyczyn wypadków drogowych. Każda osoba, która podlega ubezpieczeniu chorobowemu (obowiązkowo albo dobrowolnie), ma prawo do wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego. Świadczenie zaczyna przysługiwać po 30 dniach w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub po 90 dniach – w przypadku zleceniobiorców. Aby obliczyć wynagrodzenie chorobowe netto, możesz skorzystać z kalkulatora chorobowego Pracuj.pl.  

Jeśli zachorujesz przed upływem okresu wyczekiwania, nie otrzymasz wynagrodzenia za czas choroby. Niższa pensja za miesiąc, w którym chorowałeś, nie powinna być czynnikiem, który zaważy na Twojej decyzji o podjęciu leczenia i rekonwalescencji. Warto spojrzeć szerzej na to zagadnienie.   

Zwolnienie chorobowe wszystko co warto wiedzieć

Praca kosztem zdrowia? Zdecydowanie nie!

Gdy korzystasz ze zwolnienia lekarskiego, Twoje wynagrodzenie może ulec obniżeniu. Jest to spowodowane nie tylko tym, że w okresie choroby zwykle zachowuje się prawo do 80% płacy. Nieobecność w pracy może skutkować także brakiem premii. Choć pieniądze mają znaczenie, na pewno nie są ważniejsze od zdrowia. Skorzystaj z chorobowego, jeśli zajdzie taka konieczność. Ignorowanie objawów choroby może spowodować pogorszenie Twojego stanu i wydłużyć okres rekonwalescencji.

Aby cieszyć się dobrym zdrowiem w przyszłości, możesz podejmować działania profilaktyczne, tzn. regularnie poddawać się badaniom, prowadzić zdrowy i higieniczny tryb życia i nie zapominać o… odpoczynku. Nie sprawi to, że wyeliminujesz choroby, ale będziesz zapadać na nie znacznie rzadziej niż wtedy, gdy się nie wysypiasz i przeżywasz długotrwały stres.