Coaching – gdzie można pracować w tej profesji?

Coaching kojarzy się przede wszystkim ze wspieraniem menedżerów, kierowników i pracowników w rozwoju osobistym i budowaniu kariery. Tymczasem wraz ze wzrostem popularności tego rodzaju usług zaczęły rozwijać się nowe gałęzie coachingu, nie tylko zawodowego, ale też indywidualnego. Aby realizować się w roli coacha, trzeba być przede wszystkim entuzjastą danej dziedziny. Obszarów, w których może działać coach, jest sporo, a są wśród nich m.in. kariera, relacje oraz zdrowie.

Coaching: Poznaj siebie, pokonaj blokadę, uwolnij swój potencjał

  • Coaching kariery

Nawet osoby, których życie zawodowe wydaje się ekscytujące, pełne wyzwań i obfitujące w sukcesy, mogą czasami odczuwać znużenie, zniechęcenie, brak motywacji czy satysfakcji. I tu z pomocą może przyjść coach kariery. Takich specjalistów nierzadko zatrudniają duże korporacje, aby pomóc menedżerom czy pracownikom niższego szczebla w świadomym planowaniu swojej kariery i maksymalnym wykorzystaniu swojego potencjału. Praca z coachem sprowadza się do tego, by jego klient mógł lepiej poznać samego siebie i zrozumieć, na jakim etapie życia zawodowego się znajduje i co jeszcze chciałby osiągnąć. Rolą coacha nie jest zatem dawanie gotowych przepisów i rozwiązań, ale wspieranie w odkrywaniu własnych mocnych stron i nauce wykorzystywania swojej wiedzy i umiejętności w odpowiedni sposób. Z pomocy coacha często korzystają również osoby, które mają trudności z określeniem, jaki kierunek rozwoju zawodowego chciałyby obrać lub zastanawiają się nad całkowitą zmianą zawodu, lecz nie wiedzą, jak tego dokonać. Towarzyszenie, wspieranie, tłumaczenie przyczyn niepowodzeń i motywowanie do walki ze swoimi ograniczeniami, ale też określanie własnych priorytetów – skuteczny i doświadczony coach poprzez takie działania może naprawdę pomóc w osiągnięciu zamierzonych celów. Wizualizacja sukcesu to pierwszy krok do jego osiągnięcia.

Jak świadomie i skutecznie budować swoją karierę?

  • Coaching relacji

Dobre relacje z innymi ludźmi to podstawa funkcjonowania nie tylko w życiu zawodowym, ale też prywatnym. Coach specjalizujący się w tej dziedzinie ma za zadanie wspierać swojego klienta w budowaniu długotrwałych, opartych na wzajemnym szacunku i zrozumieniu więzi zarówno z bliskimi, jak i współpracownikami. Równie istotne w jego pracy jest uświadamianie klientom, jak ważną rolę odgrywają samoakceptacja, budowanie poczucia własnej wartości i relacje z samym sobą. Coach pomaga zatem klientowi w lepszym poznaniu siebie, pogodzeniu się z porażkami i wyciąganiu z nich wniosków, a także odkrywaniu pełni swojego potencjału oraz określeniu, jak zdobywać zaufanie i przychylność innych ludzi.

  • Coaching zdrowia

Coraz więcej osób dostrzega potrzebę dbania o siebie, prowadzenia aktywnego trybu życia oraz zmiany diety na zdrowszą. Czym innym jest jednak chęć, a czym innym przełożenie zamiarów na działanie. Osoby, które starają się o lepszą jakość życia, mogą skorzystać ze wsparcia coacha zdrowia. Zazwyczaj takiego specjalistę zatrudniają indywidualni klienci, którzy poszukują profesjonalnych porad i całościowej wiedzy dotyczącej odpowiedniej diety oraz systematycznej aktywności fizycznej. Coach zdrowia może znaleźć zatrudnienie w różnego rodzaju poradniach lub gabinetach dietetycznych i pokrewnych.