To, że stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy, nie sprawia, że znajdujesz się na przegranej pozycji i że będziesz musiał zadowolić się nieatrakcyjnymi ofertami. Rozwijaj się, aby zwiększyć swoje szanse podczas rekrutacji. Entuzjazm, świeże spojrzenie i otwartość na nowe doświadczenia również przemawiają na Twoją korzyść.
Doświadczenie zawodowe nie zawsze jest wymagane. Pracodawcy często stawiają na młode i dynamiczne osoby, które mają otwarte umysły i ciekawe plany na przyszłość. Aby zyskać w oczach potencjalnego szefa, zadbaj o kwestie takie jak:
- Cele zawodowe
Chcesz rozwijać umiejętności językowe w międzynarodowej firmie, a może zamierzasz zdobywać umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne, doradzając klientom sklepu? Określ swoje cele zawodowe i wytycz ścieżkę kariery. Uwzględnij te informacje w swoim życiorysie.
- Kwalifikacje
Zdobyłeś tytuł opiekuna medycznego i starasz się o pracę w szpitalu? Podkreśl w CV, że posiadasz przygotowanie do zawodu. Warto również nabywać dodatkowe kompetencje podczas szkoleń i kursów.
- Osiągnięcia
Starasz się o staż w redakcji gazety i jesteś laureatem konkursów literackich? Napisz o tym w CV. Możesz także dołączyć do aplikacji kilka swoich tekstów.
- Umiejętności
Znasz języki obce? Potrafisz obsługiwać programy komputerowe do obróbki graficznej, składania tekstów lub projektowania wnętrz? Poinformuj o tym potencjalnego pracodawcę. Przedstaw tylko te kompetencje, które mogą być przydatne na wybranym stanowisku.
- Postawa proaktywna
Należałeś do koła naukowego i zajmowałeś się organizacją konferencji oraz innych wydarzeń na uczelni? Udzielasz się społecznie, np. organizując zbiórki funduszy na dom dziecka, dofinansowanie schroniska dla bezdomnych zwierząt itp.? Umiejętności organizacyjne i empatia są niezwykle ważne w życiu zawodowym.
- Profesjonalne dokumenty aplikacyjne
Na początku rekrutacji życiorys to jedyne źródło informacji na Twój temat. Pracuj nad jego treścią i wyglądem. Możesz korzystać z kreatora CV.
- Zainteresowania
Interesujesz się zagadnieniami związanymi z zawodem, jaki zamierzasz wykonywać? Nie ukrywaj, że samodzielnie zdobywasz wiedzę i rozwijasz się zawodowo. Aby faktycznie rekruter mógł Cię poznać, lepiej zrezygnować z ogólnikowych stwierdzeń. Informacja o zainteresowaniach powinna być konkretna i precyzyjna.
8 zainteresowań, które zrobią wrażenie na przyszłym pracodawcy
Pierwsza praca – jak się przygotować?
Wchodząc na rynek pracy, warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje umów oraz jak opodatkowane i ozusowane jest Twoje wynagrodzenie. To wiedza przydatna zarówno wtedy, gdy jesteś pracownikiem etatowym, jak i wówczas, gdy podstawę zatrudnienia stanowi umowa o dzieło. Obliczanie kwoty netto wymaga znajomości przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Aby ustalić różnicę pomiędzy pensją brutto a netto, możesz także skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen. Ważne, żebyś wiedział, jakie masz prawa w zależności od podstawy zatrudnienia. Pamiętaj, by przygotować się do spotkania z rekruterem, poszerzyć wiedzę o działalności wybranej firmy, określić swoje oczekiwania finansowe i zastanowić się nad odpowiedzią m.in. na pytanie: gdzie widzisz siebie za pięć lat?