Czy ambitni zarabiają więcej?

Ambicja – to ona sprawia, że ciągle chcesz od życia więcej, pragniesz zdobywać kolejne szczyty kariery zawodowej i nie spoczywasz na laurach. Ale to także ona bywa powodem tego, że mocniej przeżywasz niepowodzenia w pracy i czasami czujesz zmęczenie ciągłym dążeniem do doskonałości. Pracodawcy w większości ją cenią, ale czy ambicja jest też warunkiem zarabiania dobrych pieniędzy? A może warto sobie odpuścić ciągły pęd, bo w gruncie rzeczy nie ma ona związku z wysokością Twojej pensji? Przeczytaj, aby się dowiedzieć!

Z tekstu dowiesz się:

• co to znaczy „ambitny” w kontekście pracownika,
• czy ambitna praca zawsze idzie w parze z wysokimi zarobkami,
• jak nie dać się wciągnąć w pułapkę chorobliwej ambicji.

W miejscu pracy, w domu, na spotkaniu z przyjaciółmi – z pewnością często słyszysz, że ktoś jest ambitny albo ma wysokie ambicje. Co to znaczy i jakie niesie za sobą skutki? Czytaj dalej i dowiedz się więcej na temat profitów z ambitnej postawy w pracy.

Ambicja – znaczenie słowa w kontekście pracy zawodowej

Ambitny – słownik języka polskiego PWN tłumaczy ten przymiotnik jako:

  • mający poczucie godności własnej,
  • mający wysokie aspiracje,
  • wymagający wielkiego wysiłku i dużych zdolności,
  • wartościowy pod względem artystycznym.

Jak widzisz, 3 pierwsze definicje idealnie odnoszą się do ambicji w miejscu pracy. Nic dziwnego – w końcu to właśnie w tym kontekście, obok nauki w szkole, najczęściej używane jest to określenie. Ambitny pracownik wyznacza sobie konkretne, wysokie cele, do których uparcie dąży. Taka osoba nie tylko wierzy w swoje możliwości, ale też robi wszystko, by osiągać dobre rezultaty (np. awans, podwyżka, uznanie szefa).

Warto dodać, że pozytywne znaczenie słowa ambicja zakłada też najwyższą dbałość o poszanowanie swojej godności. Spełnienie Twoich zawodowych aspiracji nigdy nie powinno być przecież okupione wyparciem się własnych wartości! W innym wypadku istnieje ryzyko, że zdrowa ambicja przerodzi się w chorobliwą – więcej przeczytasz o tym w dalszej części artykułu.

| Awans – jakie korzyści może zaproponować Ci pracodawca?

Ambicje zawodowe a zarobki

Jesteś ambitny, więc dążysz do czegoś, co aktualnie jest poza Twoim zasięgiem. Wiesz jednak, że osiągnięcie tego dałoby Ci ogromną satysfakcję. Jeśli Twoje zorganizowanie i zmotywowanie przekładają się na dobre wyniki w pracy, rozsądny szef z pewnością doceni to przyznaniem awansu i podwyżki. Pamiętaj jednak, że ambicja nie zawsze szybko i wyraźnie przekłada się na duże pieniądze. Czasami potrzeba na to czasu i cierpliwości. Wiele zależy także od branży, w której pracujesz, od polityki firmy, od tego, czy szef umie docenić pracownika, a także od… Twojego pojmowania definicji dużych zarobków.

Jeśli pracujesz na stanowisku pomocniczym czy juniorskim, nie oczekuj, że Twoje dobre wyniki i motywacja od razu przełożą się na podniesienie pensji do kierowniczej. Regularnie wyznaczaj sobie małe cele i do nich dąż – w ten sposób unikniesz rozczarowań, a każdy sukces będzie smakował znacznie lepiej!

| Jak przygotować się do rozmowy o podwyżce?

Chorobliwa ambicja – uważaj, aby nie przesadzić!

Mogłoby się wydawać, że dążenie do spełniania swoich zawodowych celów i zdobywania benefitów zawsze jest pozytywne. Tymczasem zdarza się, że ambicja urasta do wielkich rozmiarów i staje się niebezpieczna. Niespełnione marzenia szybko skutkują zmęczeniem, wypaleniem zawodowym, brakiem umiejętności rozdzielenia pracy i życia prywatnego oraz trudnościami w nawiązywaniu współpracy.

Co więcej, nadmierna ambicja jest groźna także dla otoczenia. Z chorobliwie ambitną osobą łatwo o nieporozumienia – w końcu nikt nie czerpie przyjemności z kontaktu z kimś, kto po każdym najmniejszym niepowodzeniu smuci się i oczekuje, że wszyscy będą go wspierać i podnosić na duchu…

Pamiętaj, że nie warto zabiegać o każdą drobną rzecz tylko po to, aby czuć się dostrzeżonym przez szefa. Nie musisz zawsze być pracownikiem miesiąca – czasami wystarczy, że zrobisz dobrze swoje minimum. Naucz się cieszyć z sukcesów współpracowników, zamiast wciąż patrzeć tylko na siebie. Bez nadmiernego perfekcjonizmu dobre wyniki i większe pieniądze przyjdą szybciej, a Ty będziesz spać spokojniej!

 

Wiesz już, co to znaczy ambitnie podchodzić do pracy. Takie zaangażowanie przy odrobinie szczęścia zaprowadzi Cię na szczyt kariery. Zadbaj o to, aby droga na niego nie była okupiona Twoim zdrowiem ani dobrym samopoczuciem.