Jeśli męczą Cię dojazdy, masz dość biurowego zgiełku lub nie odpowiada Ci dress code obowiązujący w firmie, możesz przenieść swoje biuro do domu. Warto rozważyć to rozwiązanie, pod warunkiem, że lubisz pracować w pojedynkę.
Praca zdalna ma dobre i złe strony. To, jak postrzegasz konkretne cechy, zależy od Twoich oczekiwań i predyspozycji. Zanim zdecydujesz się zostać telepracownikiem, odpowiedz sobie na kilka pytań:
-
Jaki zawód wykonujesz?
Nie wszystkie obowiązki można wypełniać poza firmą. Telepraca to popularne rozwiązanie w przypadku takich zawodów, jak: informatyk, tłumacz, bloger czy copywriter. Trudno wyobrazić sobie, aby w ten sposób pracował szkoleniowiec, bankier czy kierownik budowy.
-
Czy zależy Ci na tym, by samodzielnie decydować o miejscu i czasie pracy?
Możliwość samodzielnego ustalania, kiedy i gdzie pracujesz, często stanowi dodatkową korzyść płynącą z pracy zdalnej. Na taką swobodę mogą pozwalać sobie w szczególności osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.
Praca dodatkowa: umowa-zlecenie czy umowa o dzieło?
-
Kiedy działasz najefektywniej?
Dzięki swobodzie w wyborze miejsca i czasu pracy wykonujesz obowiązki wtedy, kiedy jesteś najbardziej produktywny. Nie musisz robić tego między 8:00 a 16:00, jeśli czujesz się najlepiej np. między 14:00 a 22:00 lub później. To szczególnie ważne np. dla osób, które wolą pracować wieczorem albo w nocy.
-
Co wolisz: pracę w pojedynkę czy w grupie?
Praca w biurze, wśród ludzi stanowi formę zaspokojenia potrzeb społecznych. Każdy człowiek odczuwa je z różną intensywnością. Sangwinik najlepiej czuje się w grupie, ale melancholik ceni sobie chwile spędzone w ciszy i samotności. Podejmując ważne decyzje dotyczące życia zawodowego, warto uwzględniać swoje predyspozycje.
Typy osobowości – jak rozpoznać własny?
-
Czy potrafisz planować swój dzień?
Zdolności organizacyjne są potrzebne właściwie w każdym zawodzie i niezależnie od tego, czy pracujesz w biurze, czy w domu. Praca zdalna wymaga jednak większej samodyscypliny niż wykonywanie obowiązków w miejscu, gdzie każdy jest pochłonięty swoimi zadaniami.
-
Czy chcesz i potrafisz samodzielnie aranżować przestrzeń do pracy?
Telepracownik musi zorganizować sobie biuro. To zaleta, a jednocześnie wyzwanie. Wybór mebli oraz sposobu ich ustawienia to wbrew pozorom niełatwe zadanie.
Zwolnienie chorobowe pracownika zdalnego
Jako osoba wykonująca obowiązki na podstawie umowy o pracę, podlegasz ubezpieczeniom społecznym, m.in. wypadkowemu. W razie wypadku przy pracy możesz pobierać zasiłek chorobowy w wysokości 100%. Wyliczanie chorobowego powinno przebiegać zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20021991673). Aby zdarzenie, w wyniku którego doznałeś uszczerbku na zdrowiu, zostało uznane za wypadek przy pracy, należy wykazać jego bezpośredni związek z Twoimi obrażeniami.