Wyjazd za granicę wymaga zdolności organizacyjnych i adaptacyjnych. Nieznane realia, nowe środowisko, formalności – choć wszystko to może wywoływać obawy, warto traktować zagraniczne stypendium jako przygodę, okazję do nauki języka obcego, ciekawe doświadczenie i… przepustkę do kariery zawodowej. Taki punkt w CV świadczy o aktywności, motywacji i chęci rozwoju.
Nie każdy może podjąć naukę na zagranicznej uczelni. Aby znaleźć się na liście studentów, trzeba spełnić wymagania rekrutacyjne, a także ponieść koszty związane np. z wynajmem mieszkania itd. Wysiłek i stres mogą się jednak opłacić. Korzyści, jakie możesz odnieść, wyjeżdżając na zagraniczne stypendium, to na przykład:
-
Wiedza
Przebywając za granicą, możesz poznać nowe podejście do zawodu, który wykonujesz lub zamierzasz wykonywać. Polski system szkolnictwa wyższego różni się od brytyjskiego, francuskiego czy amerykańskiego. W zachodniej części świata kładzie się duży nacisk na praktykę. Studenci nie tylko uczestniczą w wykładach, ale także mają znacznie więcej okazji, by pozwać sposób funkcjonowania firm i instytucji.
-
Szersze spojrzenie
Żyjąc w innym kraju, poznajesz nowy sposób myślenia. „Zanurzasz się” w obcej, nieznanej kulturze, dzięki czemu możesz odkrywać ją od wewnątrz i próbować lepiej zrozumieć. Takie doświadczenia uczą empatii. Kompetencje społeczne są potrzebne zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Obserwując przedstawicieli innych nacji, możesz poznawać inne wzorce zachowań, dotyczące np. rozwiązywania problemów czy współpracy zespołowej.
-
Możliwość funkcjonowania w środowisku międzynarodowym
Życie wśród przedstawicieli różnych nacji to również intensywna nauka otwartości i tolerancji. Przebywając z osobami reprezentującymi inne narodowości, uczysz się identyfikować postawy uwarunkowane kulturowo. Dzięki takiemu przygotowaniu łatwiej jest funkcjonować w różnorodnych zespołach, np. w dużych, międzynarodowych korporacjach.
-
Umiejętności adaptacyjne
Studiowanie w obcym kraju wymaga też radzenia sobie w nieznanych warunkach. Wizyta w urzędzie, wynajem mieszkania, poruszanie się po nieznanym mieście – każda taka sytuacja sprzyja pokonywaniu lęku przed nieznanym. Dzięki temu podobne wyzwania przestają przerażać.
5 powodów żeby opuścić strefę komfortu
-
Znajomość języka
Kompetencje językowe mogą pomóc Ci znaleźć wymarzoną pracę i uzyskać wyższe wynagrodzenie. Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Języki obce w pracy”. Osoba, która przez dłuższy czas przebywała za granicą, mówi swobodnie, naturalnie, ponieważ miała okazję „zanurzyć się” w obcej mowie. Nauka języków pomaga również rozwijać umysł i osobowość. Poza tym płynność językowa sprawia, że podróżowanie do obcych krajów jest prostsze i przyjemniejsze.
Jak szybko i sprawnie nauczyć się języka obcego
-
Większe szanse na rynku pracy
Umiejętności językowe, zdolność przystosowania się do nieznanych warunków, obycie w środowisku międzynarodowym – to kompetencje cenione przez pracodawców. Nawet jeśli masz niewielkie doświadczenie zawodowe, to ważny jest Twój potencjał. Wyjazd zagraniczny świadczy o Twojej odwadze, aktywności i motywacji. Dzięki temu możesz nieco śmielej negocjować warunki płacowe. Ważne, by Twoje oczekiwania były adekwatne do posiadanych umiejętności i dostosowane do sytuacji na rynku pracy. Przygotowując się do negocjacji, dowiedz się, z czego wynika i ile wynosi różnica pomiędzy brutto i netto. Sprawdź też, jaki jest koszt zatrudnienia pracownika. Kalkulator wynagrodzeń Pracuj.pl – to jedno z narzędzi, które pomoże Ci przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Możesz także korzystać z darmowych e-booków Pracuj.pl.