Urlop to uprawnienie każdego pracownika etatowego. Rozpoczynając karierę zawodową, warto wiedzieć, że pracodawca może zwiększyć liczbę płatnych dni wolnych lub opłacić Twój wypoczynek. Zanim przyjmiesz ofertę pracy, przeanalizuj warunki zatrudnienia.
Firmowy wyjazd na wakacje – czynnik motywacyjny
Istnieją liczne formy wynagradzania pracowników. Oprócz pensji pracodawca może zaoferować Ci samochód służbowy do celów prywatnych, dofinansowanie nauki języków, elastyczny czas pracy, możliwość wykonywania obowiązków zdalnie, a także wyjazd wakacyjny. Zagraniczne firmy idą nawet o krok dalej i organizują wczasy integracyjne dla pracowników, którzy mają okazję spędzić ze sobą kilka dni, lepiej się poznać i zintegrować. Osoba, która korzysta z takiego benefitu, otrzymuje pensję za czas urlopu i nie ponosi kosztów wyjazdu.
Wakacje z kolegami z pracy na koszt firmy dobry pomysł
Wczasy pod gruszą – dodatek na wakacyjne wydatki
Pracownicy zatrudnieni w polskich firmach i instytucjach często otrzymują wczasy pod gruszą. Jest to dodatek pieniężny wypłacany z funduszu socjalnego. Takie fundusze występują w jednostkach budżetowych (szkoły, urzędy itd.), a także przedsiębiorstwach zatrudniających w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej 20 osób. Aby pracodawca wypłacił dodatkowe środki, należy złożyć wniosek.
Wczasy pod gruszą – sprawdź, czy Ci się należą
Dodatkowy urlop wypoczynkowy – dla kogo?
Pracodawca ma obowiązek zagwarantować coroczny urlop wypoczynkowy osobom zatrudnionym na pełny etat. Długość urlopu zależy od tzw. stażu urlopowego i wynosi 20 lub 26 dni. Tak wynika z kodeksu pracy. Jest to minimalny wymiar dni wolnych przeznaczonych na odpoczynek i regenerację. Pracodawca może zadecydować, że pracownicy otrzymają w każdym roku np. 35 dni płatnego urlopu. Dodatkowy czas wolny to benefit, który sprzyja nie tylko wypoczynkowi, ale także realizacji zainteresowań lub spędzaniu czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Warto pamiętać, że odpoczynek i przerwy od pracy nie powinny być przywilejem, ale koniecznością. Przemęczenie to największy wróg efektywności.
Odwołanie z urlopu – co warto wiedzieć?
Pracodawcy przysługuje prawo do odwołania pracownika z urlopu. Przerwanie wypoczynku jest dozwolone jedynie w wyjątkowych okolicznościach, kiedy w wyniku wydarzeń niemożliwych do przewidzenia obecność zatrudnionego jest nieodzowna. Szef ma obowiązek zwrócić Ci koszty, jakie poniosłeś w związku z przedwczesnym zakończeniem urlopu. Chodzi np. o bilety (kolejowe lub lotnicze), zakwaterowanie i wyżywienie opłacone z góry itd. Wolne dni nie przepadają, ale są udzielane w późniejszym terminie.
Jeśli okaże się, że odwołanie było nieuzasadnione, masz prawo domagać się odszkodowania przed sądem pracy. Warto pamiętać, że po 3 latach roszczenie ulega przedawnieniu.