Czy ta praca się opłaca? 7 korzyści niefinansowych

Zbyt niskie zarobki i odmowa udzielenia podwyżki – to powody, które mogą skłonić nas do zmiany pracy lub odrzucenia oferty. Zanim podejmiemy decyzję i złożymy wymówienie, zastanówmy się jednak, czy za zajmowaniem danego stanowiska nie przemawiają korzyści pozafinansowe.

1. Prestiż firmy

Praca w renomowanym przedsiębiorstwie wzbogaca CV i pozwala zdobyć doświadczenie, które trudno przełożyć na korzyści materialne. Zastanówmy się, co bardziej nam się opłaca – zarabiać nieco więcej czy pracować tam, gdzie możemy posiąść cenne umiejętności i wiedzę.

2. Elastyczny czas pracy

Płacę nieco niższą niż byśmy oczekiwali, można uznać za mankament. Zdarza się, że w zamian pracodawca oferuje nam elastyczny czas pracy. Możliwość samodzielnego ustalenia, kiedy chcemy realizować powierzone zadania, ułatwia nam wykonywanie innych obowiązków – zawodowych, rodzinnych itd.

3. Pakiety socjalne

Pracodawca, oprócz pensji wypłacanej co miesiąc, może zaoferować nam inne korzyści, jak na przykład gwarancja podwyżek lub doroczna premia. W skład pakietu socjalnego mogą wchodzić także dotacje dla organizacji związkowych. Rozwiązaniem, które występuje w niektórych przedsiębiorstwach, jest dofinansowanie posiłków serwowanych w firmowej stołówce.  

4. Możliwości rozwoju

Formą rekompensaty za niesatysfakcjonującą płacę mogą być szkolenia, a nawet studia podyplomowe finansowane przez pracodawcę. Postarajmy się obliczyć, co będzie dla nas korzystniejsze – wyższa pensja czy uwolnienie od konieczności opłacania czesnego. W tym celu zapoznajmy się ze stawkami określanymi przez szkoły i uczelnie.  

5. Rekreacja

Korzyści niefinansowe, jakie może zaoferować nam pracodawca, nie muszą być związane z pracą. Zatrudniający mają świadomość, że tylko wypoczęty pracownik jest w stanie działać efektywnie. Czasami otrzymujemy karnety na basen, siłownię lub inne zajęcia sportowe. Możemy dostawać także bilety do teatru, kina czy opery.

6. Bony zakupowe

Stały bądź okazjonalny dodatek do pensji mogą stanowić bony towarowe albo karty podarunkowe. Najczęściej pracodawcy wręczają je przed świętami lub przed uroczystościami branżowymi. Pracując w zakładzie produkcyjnym lub w sklepie, możemy je dostawać np. co miesiąc.  

7. Gadżety przydatne w pracy

Pracodawcy, chcąc docenić i zmotywować wykwalifikowanego pracownika, wręczają smartfony, tablety czy inne urządzenia ułatwiające wykonywanie pracy. Coraz częściej na „liście prezentów” pojawiają się także power banki, zestawy głośnomówiące, przenośne projektory, dyski itp.

Kalkulator wynagrodzeń – jak obliczyć wysokość pensji?

Kalkulator wynagrodzeń - udostępniony przez serwis Pracuj.pl - pozwala określić, jaka jest rzeczywista wysokość pensji – po odliczeniu wszystkich składek oraz zaliczki na podatek dochodowy. Narzędzie dostępne jest tutaj: https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen/. Kalkulator płac pomaga ustalić, czy odpowiada nam wynagrodzenie, jakie oferuje pracodawca.

Przygotowując się do rozmów rekrutacyjnych i rozważając oferty pracy, postarajmy się wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, które wpływają na naszą motywację. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto określić zarówno finansowe, jak i niefinansowe korzyści.