Czym jest MLM i czy to dobry pomysł na dodatkowy zarobek?

Wypełnianie ankiet, przepisywanie tekstów albo spisywanie ich ze słuchu, sprzątanie – to tylko kilka z wielu sposobów na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Jednym z nich jest także praca MLM, czyli w strukturze tzw. multi level marketingu. Na czym polega taka praca i czy można na niej zarobić? Podpowiadamy!

Czego dowiesz się z artykułu?       

MLM – co to jest?
Marketing wielopoziomowy – jak dokładnie to działa?
Marketing sieciowy a piramida finansowa – czy to to samo?
Sprzedaż MLM – czy warto się nią zajmować?

MLM – co to jest?

Co to jest MLM? MLM, czyli multi level marketing, to rodzaj marketingu opartego na sieci dystrybutorów, czyli partnerów biznesowych, którzy korzystając z produktów danej firmy, mają możliwość sprzedaży ich swoim znajomym, przyjaciołom czy rodzinie, za co otrzymują określoną prowizję od firmy, dla której pracują. Istotą MLM jest stworzenie sieci sprzedaży, dlatego każdy dystrybutor może zaprosić do współpracy inne osoby, które będą tworzyły marketingową strukturę wraz z nim, pozostając pod jego kontrolą. Staje się on tym samym liderem, który zaprosił ich do swojej sieci MLM. Im więcej jest dystrybutorów i im skuteczniej sprzedają oni produkty marki, tym bardziej wzrastają zarobki lidera.

Po taką formę marketingu często sięgają małe firmy lub firmy dopiero wchodzące na rynek. Marketing sieciowy bywa dla nich jednym z niewielu, a czasem nawet jedynym sposobem, żeby trafić do dużej liczby klientów. A jak wiadomo, nawet najlepszy produkt nie zdobędzie popularności, jeśli nie dowie się o nim większe grono osób.

| Do czego dążysz w pracy? Ścieżka kariery zawodowej w 6 krokach

Marketing wielopoziomowy – jak dokładnie to działa?

W teorii biznes MLM brzmi nieco skomplikowanie, ale w praktyce to dość prosto funkcjonujący system. Aby konkretnie zobrazować, jak działa ten rodzaj marketingu, poniżej przedstawiamy Ci  poszczególne kroki w ramach MLM:

  • nawiązujesz współpracę z firmą MLM,
  • otrzymujesz od firmy konkretne produkty i polecasz je dalej, za co dostajesz już prowizję ze sprzedaży,
  • zapraszasz do współpracy kolejne osoby, które sprzedają produkty tak jak Ty, tworząc sieć sprzedaży,
  • otrzymujesz procent od sprzedaży prowadzonej przez członków stworzonej przez Ciebie sieci,
  • każdy z członków Twojej sieci rekrutuje kolejne osoby, co sprawia, że powiększa się również ich dochód, co ma bezpośredni wpływ także na Twoje zarobki.

| Rodzaje umów w sprawie pracy – przewodnik

Marketing sieciowy a piramida finansowa – czy to to samo?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: piramida finansowa i MLM to dwie różne rzeczy, mimo że zasada ich działania na pierwszy rzut oka może się wydać podobna. W przypadku nielegalnej piramidy prowizje członków sieci pochodzą wyłącznie z wpłat kolejnych rekrutowanych do sieci osób, natomiast podstawą dochodu osób zajmujących się MLM są marże od obrotu rzeczywistymi towarami lub usługami. W piramidzie finansowej ponadto szansę na realny zarobek ma właściwie wyłącznie osoba znajdująca się na jej szczycie. W sieci MLM członkowie sieci mają wpływ na swoje przychody nie tylko poprzez rekrutowanie nowych osób, dzięki którym będą zdobywać prowizje, ale też poprzez samodzielną sprzedaż produktów.

Sprzedaż MLM – czy warto się nią zajmować?

To, czy warto wchodzić w branżę MLM w ramach pracy dodatkowej i czy da się na tym zarobić, zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od tego, czy masz jakiś kapitał, który możesz zainwestować w produkty, czy masz w sobie wystarczająco dużo samozaparcia i czy biznes, w którym zamierzasz uczestniczyć, ma rzeczywiście do zaoferowania coś godnego uwagi. Jeśli na wszystkie te pytania możesz udzielić twierdzącej odpowiedzi, MLM być może jest rozwiązaniem dla Ciebie.

Praca MLM ma całkiem sporo zalet – nie musisz mieć żadnych specjalnych kwalifikacji, żeby się nią zajmować, może zapewnić Ci dodatkowe pieniądze do domowego budżetu, a ryzyko poniesienia przez Ciebie straty finansowej jest niewielkie – dlatego jeśli masz możliwość podjęcia współpracy MLM z jakąś sprawdzoną firmą, warto rozważyć taką opcję.