Czym jest polityka płacowa firmy?

Prowadzenie przemyślanej polityki płacowej może przyczynić się do realizacji celów przedsiębiorstwa. Oferowanie atrakcyjnych warunków finansowych - w odniesieniu do poszczególnych stanowisk - umożliwia pozyskanie pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Zwiększa również ich motywację do pracy.

Znaczenie wynagrodzenia za pracę

Prawo do wynagrodzenia jest jednym z najważniejszych uprawnień pracowniczych. Zgodnie z kodeksem pracy (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19740240141&type=3) nie możemy zrezygnować z pensji ani przekazać jej innej osobie. Płaca, jaką otrzymujemy, nie tylko pozwala nam zaspokajać podstawowe potrzeby życiowe. Dzięki niej możemy także realizować swoje pasje, wypoczywać itd. Pełni również inne funkcje, np. motywuje do działania i osiągania coraz lepszych wyników. Zapewnia pozycję społeczną.  

Polityka płacowa firmy – ABC

Przyznając wynagrodzenia na określonym poziomie, pracodawcy chcą postępować zgodnie z przepisami, ale mają również inne cele. Ustalając wysokość pensji i jej poszczególnych składników, władze przedsiębiorstw realizują przemyślaną politykę płacową, stanowiącą część długofalowej strategii rozwoju firmy. Oferowanie płac na odpowiednim poziomie umożliwia pozyskanie pracowników o kwalifikacjach właściwych dla osiągania celów ważnych dla przedsiębiorstwa. Przyczynia się również do budowania zaangażowania i zwiększania lojalności. Pieniądze są jednym z istotniejszych czynników motywacyjnych. Dzięki rozsądnej polityce płacowej wysokość wynagrodzeń w firmie jest adekwatna do kwalifikacji i zakresu odpowiedzialności pracowników. Zasady wypłat pensji są czytelne. Klarowne reguły stosuje się też w odniesieniu do premii. Osoby odpowiedzialne za realizowanie i modyfikowanie założeń polityki płacowej reagują na zmiany zachodzące na rynku pracy. Prowadzą również badania konkurencyjności płac.

Wycena wartości stanowisk

Do każdego stanowiska, jakie występuje w firmie, są przypisane określone zadania. Ich sprawne wykonywanie przyczynia się, w mniejszym lub większym stopniu, do realizacji strategii rozwoju przedsiębiorstwa. Im ważniejsza jest pozycja pracownika, tym wyższe wynagrodzenie może on otrzymać. Osoby, które opracowują kluczowe założenia polityki płacowej w dużych firmach, ustalają minimalny i maksymalny wymiar płac, jakie można uzyskać na danym stanowisku.

Wynagrodzenie to ważny, ale nie najważniejszy motywator. Duże znaczenie mają również oferowane możliwości rozwoju zawodowego, ciekawa ścieżka kariery, uzyskanie dofinansowania studiów, kursów i warsztatów itd. Liczą się także benefity, np. bony pracownicze, prywatna opieka medyczna, dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne itd. Pracownicy przykładają też wagę do czynników, takich jak sposób i efektywność zarządzania czy atmosfera panująca w zespole. Na sukces przedsiębiorstwa składa się więc wiele elementów.