Czym zajmuje się grafik kreatywny, a czym grafik produktowy?

Profesjonalnie obrobione zdjęcia, które można podziwiać w sklepach internetowych to zasługa grafika produktowego. Zakres działań podejmowanych przez grafika kreatywnego jest nieco szerszy i obejmuje m.in. projektowanie materiałów reklamowych. Pracodawcy oczekują podobnych kompetencji od kandydatów na stanowiska związane z grafiką.

Zadania grafika kreatywnego

Tworzenie materiałów reklamowych (ulotek, plakatów itd.) czy wykonywanie szaty graficznej stron internetowych – to przykładowy zakres działań podejmowanych przez grafika kreatywnego. Takie stanowiska występują np. w agencjach reklamowych oraz w działach PR, które funkcjonują w dużych firmach.

Osoby, które chcą zajmować się grafiką kreatywną, powinny wykazywać się znajomością programów komputerowych, takich jak Adobe Photoshop, InDesign czy Corel Draw. Istotne są także kompetencje miękkie, np. doskonała organizacja pracy, komunikatywność, kreatywność i potrzeba rozwoju. Niezmiernie ważna jest także odporność na stres. Praca w agencji reklamowej charakteryzuje się dużym dynamizmem - często zdarza się, że zespół realizuje kilka projektów w tym samym czasie. Efektywnemu wykonywaniu zadań sprzyja też zdolność pracy w zespole.     

Jak zostać grafikiem?

Zadania grafika produktowego

Obróbka zdjęć przedstawiających ubrania lub inne produkty z oferty sklepu to podstawowe zadanie grafika produktowego. Aby pracować na tym stanowisku, niezbędna jest dobra znajomość programu Adobe Photoshop. Czasami pracodawcy wymagają nie tylko umiejętności retuszowania, ale także wykonywania zdjęć. W zawodzie grafika potrzebny jest również zmysł estetyczny i techniczny. Duże znaczenie ma efektywność, ponieważ zatrudniający oczekują realizacji konkretnych celów na dany dzień, tydzień itd. Ważne, by osoba zajmująca się grafiką produktową była też dokładna i chętnie angażowała się w realizowane projekty. W przeciwnym razie mogą występować opóźnienia i trudności z terminowym wywiązaniem się ze zobowiązań.      

Grafik – ile zarabia?

3600 zł brutto – tyle w 2017 r. zarabiały osoby zatrudnione na stanowisku młodszego grafika. Pracownicy otrzymywali także korzyści pozapłacowe, np.: dofinansowanie zajęć sportowych (26%), dostęp do prywatnej opieki medycznej (17%), dofinansowanie szkoleń / kursów (17%) i dofinansowanie biletów do kina, teatru itd. (13%). Osoby z nieco większym doświadczeniem mogły liczyć na atrakcyjniejsze pensje. Mediana płac na stanowisku: grafik wynosiła 5800 zł brutto. Co drugi doświadczony grafik 3D zarabiał ponad 7500 zł brutto, najlepsi osiągali zarobki wynoszące kilkanaście tysięcy złotych brutto miesięcznie. Benefity najczęściej przyznawane przez pracodawców to: dofinansowanie zajęć sportowych (26%), prywatna opieka medyczna (24%), bony towarowe (12%) i dofinansowanie biletów do kina, teatru itd. (10%). Dane dotyczące wynagrodzeń pochodzą z analizy 360 000 ankiet wypełnionych w 2017 r. przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl.  

Zarobki grafika komputerowego

Wybierz zawód zgodny z Twoimi preferencjami.