Czym zajmuje się projektant konstrukcji?

Projektant konstrukcji opracowuje projekty budynków i mostów, dokonuje obliczeń i analizuje rozwiązania techniczne. W 2017 r. statystycznie co drugi projektant zarabiał 7200 zł brutto.  

Kwalifikacje i obowiązki

Aby pracować na stanowisku: projektant konstrukcji budowlanych, należy ukończyć pięcioletnie studia na kierunku: budownictwo i zdobyć uprawnienia projektowe. Można pełnić tę funkcję po odbyciu rocznej praktyki przy pracach projektowych. Tak wynika z ustawy Prawo budowlane (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940890414). Praktyki można rozpocząć w trakcie studiów, co skraca czas niezbędny do uzyskania pełni uprawnień zawodowych.  

Ile zarabia kierownik budowy?

Miejscem pracy projektanta konstrukcji jest biuro. Większość zadań pracownik wykonuje przy komputerze, dlatego niezbędna jest biegła znajomość programów, takich jak: MS Office, AutoCad, Revit itp. Pracodawcy oczekują również kompetencji miękkich, np. komunikatywności, umiejętności pracy w zespole, kreatywności, zdolności analitycznego myślenia.

5 cech „miękkich” ważnych dla pracodawcy. Sprawdź, czy je posiadasz!

Jakie zadania wykonuje projektant konstrukcji? Przede wszystkim jest to:

  • opracowywanie projektów w dwu- i trójwymiarowych systemach projektowania,
  • wykonywanie obliczeń wytrzymałościowych,
  • wykonywanie rysunków warsztatowych,
  • analiza rozwiązań technicznych i doboru materiałów oraz konsultowanie ewentualnych zmian na każdym etapie realizacji projektu,
  • prowadzenie nadzorów autorskich,
  • współpraca z biurami architektonicznymi,
  • utrzymywanie kontaktu z klientem i uwzględnianie jego potrzeb oraz sugestii.

W pracy projektanta konstrukcji niezbędne jest również zaangażowanie i sumienność. Niewielki błąd w obliczeniach może przynieść katastrofalne wyniki. W rezultacie może dojść do zawalenia budynku, mostu itp.

Ile zarabia projektant konstrukcji?

Wynagrodzenie pracownika projektującego konstrukcje budowlane zależy m.in. od zajmowanego stanowiska i od specjalizacji. Początek drogi zawodowej może wiązać się z posadą asystenta. Zdobycie awansu gwarantuje większą samodzielność i atrakcyjniejsze zarobki:   

  • Asystent projektanta konstrukcji – 4100 zł brutto

Benefity:

- dofinansowanie zajęć sportowych (18%)

- prywatna opieka medyczna (14%)

- dofinansowanie nauki języków obcych (10%)

- ubezpieczenie na życie (9%)

  • Projektant konstrukcji budowlanych – 7200 zł brutto

Benefity:

- prywatna opieka medyczna (41%)

- dofinansowanie zajęć sportowych (23%)

- dofinansowanie szkoleń / kursów (21%)

- ubezpieczenie na życie (21%)

Co czwarty doświadczony projektant konstrukcji budowlanych zarabia ponad 9000 zł brutto, a zarobki najlepszych przekraczają 11 000 zł brutto.

Ile zarabia budowlaniec?

Źródłem informacji na temat wynagrodzeń jest ok. 360 000 ankiet wypełnionych przez użytkowników serwisu zarobki.pracuj.pl w 2017 roku.

Kalkulator zaawansowany Rok podatkowy 2018