Nauka i praca – czy warto je łączyć?
Uzyskanie tytułu magistra nie stanowi gwarancji zatrudnienia. Uprawnienia zdobyte z chwilą ukończenia studiów pomagają w karierze zawodowej, ale pracodawcy przykładają dużą wagę do doświadczenia. W trakcie nauki warto zdecydować się na wolontariat i bezpłatne praktyki, ale praca zarobkowa pociąga za sobą także korzyści finansowe. Podczas studiów możesz dorabiać zdalnie, np. jako korepetytor, tester oprogramowania lub tester gier, specjalista ds. social media, copywriter albo grafik.
Stosunkowo niskie ceny przenośnych komputerów i powszechny dostęp do Internetu – to czynniki ułatwiające pracę „na odległość”. Wybór tej formy aktywności zawodowej można uznać za dobre rozwiązanie dla studenta. Oto przykładowe korzyści:
- Oszczędność czasu przeznaczonego na dojazdy
Jedna uczelnia może mieścić się w kilku budynkach zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Jeśli musisz uczęszczać na wykłady, ćwiczenia, lektoraty i obowiązkowe zajęcia sportowe odbywające się w różnych lokalizacjach, a dodatkowo dojeżdżać do pracy, to możesz mieć poważne trudności organizacyjne. W takiej sytuacji praca zdalna pozwala oszczędzić sporo czasu.
- Sposób na wypełnienie „okienka” pomiędzy wykładami
W ostatniej chwili dowiedziałeś się, że wykład się nie odbędzie? A może w Twoim planie zajęć występują kilkugodzinne przerwy, które trudno Ci wypełnić konstruktywnymi zajęciami? Pracując zdalnie, możesz efektywnie wykorzystywać czas, np. pisząc artykuły, przygotowując się do prowadzenia lekcji, projektując strony internetowe, zamieszczając posty w mediach spolecznościowych itd. Czytelnia lub przytulna kawiarnia znajdująca się w pobliżu uczelni – to idealne miejsca do pracy.
- Możliwość wykonywania pracy podczas przerw: świątecznej, międzysemestralnej lub wakacyjnej, bez konieczności opuszczania domu rodzinnego
Liczna grupa studentów mieszka poza ośrodkami akademickimi, takimi jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań. Gdy nadchodzą święta lub wakacje, takie osoby wyjeżdżają do rodzinnych miejscowości. Podróż do domu nie musi być równoznaczna z utratą wynagrodzenia. Wykonując pracę zdalnie, można przeznaczyć część czasu na odpoczynek w gronie najbliższych, a część – na aktywność zawodową.
- Okazja, by podjąć pracę w wymarzonej firmie
Studiujesz w Warszawie, a jedyna siedziba firmy, w której zawsze chciałeś pracować, znajduje się w Gdyni? Jeśli przedsiębiorstwo oferuje możliwość pracy zdalnej, nie musisz zmieniać uczelni. Wystarczy, że spełnisz wymagania wskazane w ofercie pracy i wyślesz aplikację. Warto jednak mieć świadomość, że praca w siedzibie firmy stwarza dodatkowe możliwości rozwoju. Masz np. okazję obserwować, jak pracują specjaliści z dużym doświadczeniem. Aby jak najwięcej się nauczyć, warto odbyć praktyki lub staż stacjonarnie, a dopiero po podjęciu zatrudnienia realizować część zadań online.
Kalkulator płac – student
Jeśli posiadasz status studenta, nie ukończyłeś 26. roku życia i pracujesz na podstawie umowy-zlecenia, to nie płacisz składek ZUS. Dzięki temu otrzymujesz wyższe wynagrodzenie „na rękę”. Sprawdź, ile zarobisz, korzystając z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl.