Dlaczego w Warszawie zarobisz więcej niż w innych miastach?

5800 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Warszawie. Osoby pracujące w innych miastach Polski otrzymywały niższe płace. Mieszkańcy Wrocławia zarabiali 5100 zł brutto, Krakowa – 5000 zł brutto, a Poznania – 4800 zł brutto. Różnica w wysokości pensji wynika m.in. ze znaczenia konkretnego ośrodka miejskiego dla gospodarki.

Mediana zarobków w Polsce

Im większe miasto, tym wyższe zarobki – taki wniosek płynie z analizy danych Pracuj.pl. W 2017 r. mieszkaniec Warszawy, w której żyje ok. 1,7 mln osób, zarabiał przeciętnie 5800 zł brutto. Mediana zarobków w Radomiu, w którym mieszka ok. 200 tys. osób, wynosiła 4000 zł brutto.  

6 czynników, które wpływają na Twoje wynagrodzenie

Różnice występują także pomiędzy największymi miastami w kraju. Pensje na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i w Wielkopolsce były niższe niż na Mazowszu. Wrocławscy i krakowscy specjaliści z zakresu IT – rozwój oprogramowania zarabiali przeciętnie 7600 zł brutto, poznańscy – 6600 zł brutto, a warszawscy – 8600 zł brutto. Dysproporcje występowały także w przypadku administracji IT. Wynagrodzenia w tym obszarze wynosiły 6800 zł brutto w Warszawie, 6200 zł brutto w Krakowie, 6000 zł brutto we Wrocławiu i 5200 zł brutto w Poznaniu.    

Droga do IT – czy warto się przebranżowić?

Zarobki były zróżnicowane też wśród pracowników bankowości. Mediana płac w Warszawie wynosiła 6400 zł brutto. Oznacza to, że połowa pracowników otrzymywała niższe, a połowa – wyższe pensje. Wrocławscy bankierzy zarabiali przeciętnie 5400 zł brutto, krakowscy – 5200 zł brutto, a poznańscy - 5100 zł brutto.  

8 cech bankiera

Aby sprawdzić wysokość wynagrodzeń w Polsce, wejdź na stronę: zarobki.pracuj.pl. Znajdziesz tam nie tylko dane dotyczące zarobków w poszczególnych branżach, ale także narzędzia: kalkulator wynagrodzeń i porównywarka zarobków.  

Warszawa – miasto atrakcyjnych perspektyw

Przeciętne wynagrodzenia są wyższe w stolicy m.in. dlatego, że znajdują się tutaj siedziby dużych korporacji, nie tylko polskich, ale i zagranicznych. Różnice są również efektem tego, że w metropolii warszawskiej działa wiele dużych firm oferujących pracownikom atrakcyjniejsze płace niż średnie i małe przedsiębiorstwa. 6450 zł brutto – tyle w 2017 r. wynosiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie w warszawskiej firmie zatrudniającej powyżej 250 osób. W mniejszych zakładach pracy przeciętna pensja była o ok. 1000 zł niższa.  

Podejmując pracę w Warszawie, warto wziąć pod uwagę, że wyższe są nie tylko zarobki, ale także koszty życia. Nieruchomości, jedzenie, usługi, transport publiczny – wszystko to kosztuje więcej niż w innych częściach kraju.

Sukces zawodowy zależy nie tylko od lokalizacji firmy.