Zastanawiasz się, czy warto inwestować czas i wysiłek w naukę i rozwój kompetencji? Uczestnictwo w szkoleniach to korzystne rozwiązanie, ponieważ:
- Wyższe kwalifikacje zapewniają większe możliwości zatrudnienia
Jako wykwalifikowany fachowiec - posiadający konkretne umiejętności - możesz podjąć pracę, która spełnia Twoje oczekiwania. Wysokie kwalifikacje mogą być pomocne również w negocjacjach finansowych z potencjalnym pracodawcą.
- Rozwój zawodowy może stanowić odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku pracy
Zapotrzebowanie na przedstawicieli konkretnych profesji może zmieniać się w miarę upływu lat. Jeśli jesteś nastawiony na podnoszenie kwalifikacji, będzie Ci łatwiej nauczyć się nowego zawodu.
- Im więcej potrafisz, tym lepiej pracujesz
Twoja wydajność może przekładać się na wysokość zarobków - nie tylko dlatego, że dobre wyniki to argument za przyznaniem awansu i podwyżki. Jeśli np. otrzymujesz prowizję od sprzedaży, to umiejętności, które posiadasz, mogą zagwarantować Ci atrakcyjną pensję.
- Dodatkowe umiejętności pozwalają budować wyższe poczucie własnej wartości
Gdy stajesz się coraz lepszym pracownikiem i realizujesz cele zawodowe, wzrasta Twoja wiara we własne możliwości. Dzięki temu zyskujesz dodatkową motywację do działania.
Czego warto się uczyć?
Dobrze, jeśli szkolenia, w których uczestniczysz, mają związek z Twoją pracą. Rozwijanie umiejętności językowych również ma znaczenie. W 2017 r. biegła znajomość języka obcego pozwalała uzyskiwać nawet o 35% wyższe zarobki. Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Języki obce w pracy”.
Warto też rozwijać się w dziedzinach, które zgłębiasz w czasie wolnym. Jeśli po godzinach chcesz być pilotem wycieczek, zdobądź wiedzę i uprawnienia. Gdy chętnie spędzasz czas za kierownicą, możesz także zostać instruktorem prawa jazdy. Każda forma rozwoju poszerza horyzonty i pomaga odkrywać własny potencjał. Gdy jesteś spełniony, łatwiej realizować cele zawodowe i otrzymywać za to adekwatną gratyfikację finansową.
Finansowanie szkoleń – co warto wiedzieć?
Bon, ryczałt, wynagrodzenie za czas urlopu szkoleniowego – przed podjęciem nauki warto zainteresować się również finansowym wymiarem rozwoju zawodowego. Jako osoba bezrobotna możesz np. ubiegać się o bon szkoleniowy z urzędu pracy. Gdy szukasz zatrudnienia, dowiedz się, czy potencjalny pracodawca w ramach dodatkowych świadczeń oferuje dofinansowanie szkoleń i kursów. Jeśli zamierzasz rozpocząć studia, poznaj zasady udzielania urlopu szkoleniowego. Poczujesz się pewniej, gdy zorientujesz się, jakie masz możliwości.