Chcesz więcej zarabiać? A może zależy Ci na rozwijaniu kreatywności i pamięci? Szukasz skutecznego sposobu, by pokonywać lęki i ograniczenia? Ucz się języków, a Twoje życie zawodowe nabierze tempa.
Inwestowanie czasu i wysiłku w rozwój popłaca, szczególnie w kwestii znajomości języków obcych. Doskonaląc kompetencje językowe:
-
Zapewniasz sobie szersze możliwości zawodowe
Zakupy, IT administracja i PR – to obszary, w których znajomość języków obcych stanowi częsty wymóg. W 2017 r. taki warunek występował w przypadku ponad 80% ogłoszeń. Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Języki obce w pracy”.
Wysoko rozwinięte umiejętności językowe nie tylko pomagają znaleźć ciekawą pracę, ale sprzyjają również uzyskiwaniu wyższych zarobków. Jak pokazują dane, biegła znajomość języka gwarantowała o 35% wyższe zarobki. Oznacza to, że posiadając kompetencje językowe, można zarabiać np. nie 3500 zł brutto, ale 4725 zł brutto. Jak obliczyć wartość netto? Pomoże Ci w tym kalkulator wynagrodzeń Pracuj.pl.
-
Możesz nawiązywać międzynarodowe znajomości
Znajomość języków obcych popłaca także w kontekście networkingu. Brak bariery językowej pozwala nawiązywać relacje z osobami spoza Polski i czerpać z ich wiedzy i doświadczeń zawodowych. Swobodne posługiwanie się językiem umożliwia również pozyskiwanie informacji z literatury i prasy obcojęzycznej.
-
Pokonujesz swoje ograniczenia
Świadomość, że mówi się niepoprawnie lub nie nadąża się za konwersacją, nie jest przyjemna. Warto jednak posługiwać się językiem mimo dyskomfortu. Taka postawa sprzyja nauce i rozwojowi, ponieważ umożliwia zmierzenie się z własnymi barierami.
5 powodów, żeby opuścić strefę komfortu
-
Rozwijasz się intelektualnie i ćwiczysz pamięć
Nauka języków obcych to intensywny wysiłek dla umysłu, który opanowuje nowe konstrukcje językowe i poznaje nowe słowa. Taki „trening” sprawia, że mózg działa wydajniej. Im więcej się uczysz, tym szybciej zapamiętujesz.
-
Stajesz się bardziej kreatywny
Rozwój umysłowy, będący wynikiem nauki języków obcych, sprzyja nie tylko przyswajaniu kolejnych języków, ale również wspomaga kreatywność. Opanowanie nowego języka poszerza perspektywy, pomaga poznać nowy sposób myślenia i wyrwać się z utartych schematów.
-
Potrafisz podejmować trudne decyzje
Krytyczne myślenie, polegające m.in. na spokojnym analizowaniu argumentów „za” i „przeciw”, jest niezbędne przy dokonywaniu trudnych wyborów i podejmowaniu poważnych decyzji. Okazuje się, że łatwiej jest rozważać potencjalne skutki konkretnych działań, kiedy odsuwa się emocje na bok i bazuje się wyłącznie na faktach. Mówienie w obcym języku pomaga utrzymać dystans poznawczy. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Boaza Keysara, Sayuriego Hayakawę i Suna Gyu Ana, naukowców z Uniwersytetu w Chicago.
-
Doskonalisz znajomość języka polskiego
Ucząc się języków obcych, możesz coraz lepiej poznawać… język ojczysty. Polszczyzna jest pełna zapożyczeń i wyrażeń idiomatycznych, które poznaje się, np. rozmawiając z obcokrajowcami.
Języki obce to przepustka do kariery i jeden z fundamentów rozwoju intelektualnego. Warto inwestować czas i wysiłek w zdobywanie dodatkowych kompetencji w tym zakresie, szczególnie gdy wykonuje się zawody wymagające kreatywności lub umiejętności analitycznego myślenia.