Niezwykły hart ducha zawodników może działać skuteczniej niż najbardziej wyszukane instrumenty motywacji. Jest to możliwe, ponieważ sportowcy:
1. Są zorientowani na cel
Realizowanie wymagających programów treningowych, regularne ćwiczenie, przestrzeganie diety – a wszystko to po to, by wystartować w zawodach, pobić życiowy rekord lub stanąć na podium. Sportowcy podejmują konkretne działania, licząc na określone rezultaty. Dokładnie wiedzą, dokąd zmierzają.
Weź los w swoje ręce czyli jak rozwijać kompetencje
2. Podnoszą się po porażkach
Nawet mistrzowie miewają gorsze dni i zawodzą kibiców, trenerów i samych siebie. Nieudane starty w zawodach przytrafiały się takim zawodnikom, jak np. Justyna Kowalczyk, Adam Małysz czy Robert Kubica. Silny charakter tych osób manifestował się nie tylko w chwilach triumfu, ale także po porażkach.
3. Wykazują systematyczność
Osiąganie satysfakcjonujących wyników w sporcie nie jest możliwe, jeśli rezygnuje się z treningów i liczy się na łut szczęścia. Sportowiec musi regularnie ćwiczyć. Tylko w ten sposób może utrzymać formę.
4. Nie boją się ryzyka
Stosunkowo niewiele osób, które zawodowo zajmują się sportem, osiąga sukcesy na skalę świata, kontynentu lub kraju. Ktoś, kto wybiera tę ścieżkę kariery, podejmuje ryzyko, licząc się z tym, że jedna kontuzja może zniweczyć wieloletnie wysiłki.
5. Są pasjonatami
Trudno zmobilizować się do regularnego wysiłku i diety oraz znosić silny stres i ciężar współzawodnictwa, gdy nie czerpie się przyjemności z podejmowanych działań. Sportowcy zwykle kochają to, co robią, a także „zarażają” innych ludzi swoją pasją.
Jak odkryć swoją pasje i zadbać o rozwój
6. Rozwijają się w różnych dziedzinach
Kiedy Adam Małysz zakończył karierę skoczka narciarskiego, zaczął fascynować się rajdami samochodowymi. Jerzy Dudek rozpoczął przygodę z golfem. Monika Pyrek została dziennikarką radiową, a Czesław Lang zajmował się biznesem - prowadził m.in. restaurację, sklep rowerowy i firmę transportową. Wieloletnia aktywność sprawia, że „emerytowani” sportowcy mają mnóstwo energii, którą wkładają w realizowanie nowych przedsięwzięć i rozwijanie zainteresowań.
Zarobki sportowców
Wynagrodzenia osób, które zawodowo zajmują się sportem, są zróżnicowane. Zawodnik, który znajduje się na szczycie swoich możliwości, zarabia więcej niż ktoś, kto dopiero rozpoczyna karierę. Duże znaczenie mają także wyniki. Za zajęcie miejsca w turnieju czy zawodach często przysługuje gratyfikacja pieniężna. W 2010 r. polscy złoci medaliści z zimowych igrzysk w Vancouver mogli liczyć na nagrodę w wysokości do 250 tys. zł. Kwoty zostały podane w regulaminie nagród Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Istotna jest też dyscyplina. Osoby uprawiające piłkę nożną lub koszykówkę zarabiają więcej niż np. pływacy czy dżokeje. Wynika to m.in. z popularności konkretnego sportu.