Dochód pasywny – co to znaczy? Przykłady zajęć

Doskonale znane wszystkim przysłowie głosi, że bez pracy nie ma kołaczy. Jak się jednak niektórym wydaje, to powiedzenie zupełnie nie pasuje do dochodu pasywnego. Ta forma zarobku może się bowiem jawić jako łatwy, prosty i szybki sposób na pomnożenie gotówki. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy w ogóle jest możliwy dochód pasywny bez inwestycji? Sprawdź najważniejsze informacje o pasywnym zarabianiu pieniędzy.

Czego dowiesz się z artykułu?

Dochód pasywny – co to jest?
Dochód pasywny pomysły – jakie są sposoby na dochód pasywny?
Dochód pasywny przez internet i offline – dlaczego warto?

Dochód pasywny – co to jest?

Zarabianie na nicnierobieniu, szybki zastrzyk gotówki – możliwe, że nie raz spotkałeś się z takimi określeniami dochodu pasywnego. Nie są one jednak prawdziwe. Owszem, dochód pasywny – inaczej niż dochód aktywny – nie wymaga angażowania własnej pracy. Natomiast bardzo ważna jest dalsza część definicji.

Co to jest dochód pasywny? To wszystkie wpływy, które trafiają na Twoje konto bez regularnej, aktywnej pracy. Żeby jednak było to możliwe, potrzebna jest wcześniejsza inwestycja w dochód – w postaci nakładu pracy, czasu oraz środków.

Jeśli więc zależy Ci na dochodzie pasywnym bez inwestycji, może się okazać, że będzie to nie do zrealizowania. Aby móc czerpać korzyści finansowe z jakiegoś przedsięwzięcia, musisz najpierw zaangażować się w to większym wysiłkiem czy wkładem pieniężnym.

| Jak dorobić w domu? 5 dobrze płatnych zajęć do wykonywania po godzinach

Dochód pasywny pomysły – jakie są sposoby na dochód pasywny?

Istnieje wiele rozwiązań, dzięki którym możesz zarabiać pasywnie. To, które z nich ma szanse sprawdzić się w Twoim przypadku, zależy od wielu czynników. Jednym z nich są Twoje chęci i praca włożona w tę formę zarobku. Nie można też zapominać o swoich predyspozycjach czy możliwościach – przede wszystkim finansowych. Bariery związane z koniecznością zainwestowania niekiedy bardzo dużych pieniędzy są często trudne do pokonania.

Mimo to chcesz wiedzieć, jak generować dochód pasywny? Mamy dla Ciebie kilka przykładów.

Najbardziej znane pasywne źródła dochodu to:

  • inwestycja w nieruchomości

Dochód pasywny z nieruchomości to najpopularniejsza forma tego sposobu zarobku. Jeśli masz swoje mieszkanie, dom bądź lokal usługowy, możesz wynająć go innej rodzinie lub firmie i czerpać z tego korzyści majątkowe. Do wyboru masz wynajem długoterminowy, krótkookresowy oraz okazjonalny (nastawiony głównie na turystów). Jeśli nie masz własnej nieruchomości, jej zakup – nawet w kredycie – może okazać się bardzo drogi, a zwrot z inwestycji zajmie Ci sporo czasu. W tym przypadku weź pod uwagę także konieczność wykonywania m.in. regularnych remontów.

  • udostępnianie przestrzeni reklamowej

Mieszkasz w domu, przy ruchliwej drodze? Możesz postawić na swojej działce baner i wynająć tę przestrzeń firmom i markom. W ten sposób będziesz otrzymywać wynagrodzenie za wynajem przestrzeni. Ta sama metoda sprawdzi się w przypadku posiadania własnych stron internetowych, serwisów, blogów czy profili w social mediach. Jeśli Twoje miejsce w sieci generuje duży ruch i umieścisz w nim np. banery reklamowe, otrzymasz za to wynagrodzenie.

| Jak zarabiać na platformie YouTube? Dodatkowa praca w sieci jest możliwa!

Inne sposoby na dochód pasywny to m.in.:

  • dochody z praw autorskich, licencji i patentów,
  • odsetki z lokaty i konta oszczędnościowego,
  • kupowanie akcji i obligacji,
  • inwestycja w kryptowaluty,
  • stworzenie aplikacji mobilnej
  • sprzedaż kursu online lub e-booka,
  • sprzedaż zdjęć do baz internetowych,
  • wynajem specjalistycznego sprzętu czy pojazdów.

Dochód pasywny przez internet i offline – dlaczego warto?

Jeśli jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, realizujesz zlecenie lub pracujesz w ramach umowy B2B, masz dochód aktywny. Otrzymujesz pieniądze za pracę, którą regularnie wykonujesz. Dochód aktywny wymaga od Ciebie ciągłego angażowania swojego czasu (np. pracy w konkretnych godzinach), wykorzystywania swoich umiejętności, a także podnoszenia kwalifikacji. Nadmiar obowiązków zawodowych i niewielka liczba dni wolnych może prowadzić do przemęczenia, nawracającego stresu, a nawet wypalenia zawodowego. Dochód pasywny jest więc sposobem, żeby wyłączyć się z tego biegu i złapać oddech.

| Wypalenie zawodowe – jak sobie radzić z tym syndromem?

Dochód pasywny to także doskonały sposób na zbudowanie poduszki finansowej. Dzięki zabezpieczeniu w postaci ciągle napływającej gotówki nie musisz się stresować np. utratą pracy czy podwyżkami czynszu, większymi ratami kredytu itp. Tego rodzaju dochód daje więc pewnego rodzaju wolność finansową. Jeśli wpływy z dochodu są bardzo zadowalające, jesteś w stanie w stu procentach pokryć comiesięczne koszty życia bez aktywnej i systematycznej pracy. Warto jednak pamiętać, że jeśli chcesz żyć głównie z dochodu pasywnego, najlepiej nie stawiać wszystkiego na jedną kartę. W takim wypadku dobrze jest zainwestować w różne pasywne źródła dochodu, czyli dywersyfikować swoje zarobki. W ten sposób jesteś lepiej zabezpieczony w razie Twojej choroby czy problemów gospodarczych.

 

Czy pasywne źródła dochodu są osiągalne dla osób, które nie mają w zanadrzu wielu środków na inwestycje? Jak najbardziej! Pamiętaj, że pieniądze to tylko jedno z narzędzi ułatwiające rozpoczęcie pasywnego zarabiania. Możliwe, że w Twoim przypadku kluczowe okażą się inne rzeczy – wysiłek oraz umiejętności.