E-learning – na czym polega i jakie są zarobki w tej branży?

Rozwój cyfryzacji, a także sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprawiły, że nauczanie przeniosło się głównie do świata internetowego. Z platform e-learningowych korzystają już nie tylko prywatne firmy szkoleniowe, lecz także placówki publiczne. Praca związana z obsługą narzędzi e-learningowych jest więc coraz powszechniej dostępna i coraz bardziej opłacalna.

Czego dowiesz się z artykułu?

Novum czy coś dobrze znanego? Czym jest e-learning?
Platforma e-learningowa – narzędzie, przy którym pracuje sztab ludzi
E-learning a platforma. Ile można zarabiać dzięki nauczaniu internetowemu?
Platforma e-learningowa a praca nauczyciela – co się zmienia?

Gdy krajowa gospodarka jest poddawana trudnej próbie, a rynek pracy boryka się z poważnymi problemami finansowymi, istnieje kilka branż, które dość dobrze radzą sobie z pandemią. IT, e-commerce, digital marketing – pracownicy tych sektorów mogą liczyć nie tylko na zachowanie ciągłości pracy, ale nawet na wzrost wynagrodzeń czy większą liczbę zleceń.

Do grona tych branż można śmiało zaliczyć stale rozwijający się e-learning.

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego, jak COVID-19 wpłynął na rynek pracy? Przeczytaj poradnik koronawirus a pensje.

Novum czy coś dobrze znanego? Czym jest e-learning?

E-learning lub inaczej e-nauka to nauczanie z wykorzystaniem technologii informatycznej. Polega na przekazywaniu wiedzy uczestnikom zajęć przez organizatora (nauczyciela, szkoleniowca) za pomocą narzędzi internetowych. Prosta forma e-nauczania może się odbywać za pośrednictwem maila lub kanałów społecznościowych. Jednak do tworzenia bardziej rozwiniętych kursów lub edukacji szkolnej są wykorzystywane platformy e-learningowe.

Aby móc uczestniczyć w e-zajęciach, wystarczy się zaopatrzyć w komputer lub inne urządzenie z dostępem do internetu. W zależności od formy nauczania niezbędne będą także słuchawki, mikrofon oraz kamerka. Kursy i e-nauczanie mogą się odbywać w pełni zdalnie lub w systemie hybrydowym – częściowo online i częściowo stacjonarnie.

Choć temat e-learningu jest ostatnio bardzo popularny, wirtualne nauczanie nie należy do nowości. Zdalne kursy językowe, specjalistyczne e-szkolenia, wirtualne kursy dla pracowników i studentów – to wszystko istniało, jeszcze zanim pojawił się koronawirus. Jednak dopiero gdy zamknięto publiczne placówki edukacyjne, branża e-learningu gwałtownie się rozwinęła.

Platforma e-learningowa – narzędzie, przy którym pracuje sztab ludzi

Utworzenie wirtualnego kursu przy użyciu własnych zasobów często jest dla firm bardzo trudnym zadaniem. Brak odpowiednich pracowników i wiedzy to tylko dwa z wielu powodów, dla których przedsiębiorstwa i szkoły decydują na korzystanie z gotowych narzędzi.

Wzrost popytu na platformy e-learningowe sprawia, że rośnie podaż tego typu narzędzi. To z kolei niesie za sobą dalsze skutki. Powstaje coraz więcej firm specjalizujących się w tworzeniu i obsłudze platform learningowych. Dzięki temu pojawiają się nowe stanowiska pracy dla:

 • programistów i informatyków – którzy odpowiadają za techniczną obsługę platformy i bezpieczeństwo danych,
 • grafików, contentowców – przed którymi stoją zadania stworzenia szaty graficznej oraz opracowania treści kursów,
 • specjalistów naukowych i redaktorów – którzy zajmują się merytoryczną sferą kursu,
 • handlowców i marketingców – którzy dbają o promocję kursu.

E-learning a platforma. Ile można zarabiać dzięki internetowemu nauczaniu?

Przy tworzeniu i obsłudze platform e-learningowych mogą uczestniczyć pracownicy z wielu branż. W związku z tym trudno ustalić zakres wynagrodzeń za pracę w obszarze e-learningu. Trzeba bowiem przyjrzeć się przeciętnym zarobkom na poszczególnych stanowiskach. Przykładowe mediany wynagrodzeń dostępne na stronie zarobki.pracuj.pl:

 • architekt oprogramowania – 15 tys. zł brutto,
 • full stack developer – 11,5 tys. zł brutto,
 • digital manager – 11,5 tys. zł brutto,
 • project manager – 10 tys. zł brutto,
 • UX designer – 9,2 tys. zł brutto,
 • grafik – 6 tys. zł brutto,
 • handlowiec IT – 5,8 tys. zł brutto,
 • copywriter – 5,3 tys. zł brutto.

Rozpocznij swoją karierę w branży e-learningu. Włącz kreator CV, który pozwoli Ci przygotować profesjonalny życiorys zawodowy.

Platforma e-learningowa a praca nauczyciela – co się zmienia?

W związku z rozwojem zdalnego nauczania zmianie ulega także zawód nauczyciela. Do jego obowiązków nie należy już tylko przekazywanie wiedzy na zajęciach i odpytywanie uczniów twarzą twarz.

W profesji nauczyciela coraz bardziej na znaczeniu zyskują dodatkowe umiejętności techniczne:

 • sprawna obsługa systemu komputerowego i platform e-learningowych,
 • zdolność korzystania z internetowych zasobów,
 • tworzenie plików tekstowych i PDF-ów, kompresja plików.

Nie mniejszą rolę odgrywają także umiejętności psychologiczno-pedagogiczne oraz komunikacyjne. Nauczyciel, który nie ma już pełnej kontroli nad obecnością czy uwagą uczniów, musi:

 • dostosowywać sposób przekazywania wiedzy do sytuacji – pełnić funkcję specjalisty, ale też doradcy, pomocnika,
 • skutecznie kierować klasą lub kursantami i odpowiednio motywować ich do nauki,
 • znać podstawy psychologii komunikacji internetowej,
 • potrafić przyznać się do błędu,
 • być otwarty na innych i tolerancyjny,
 • kontrolować swoje reakcje,
 • jasno i precyzyjnie formułować komunikaty.

Jak te nowe umiejętności przekładają się na pensje? Wynagrodzenie dla nauczycieli w ostatnim czasie wzrosło o 6%. Jednak ta podwyżka wiązała się z wprowadzeniem nowej ustawy budżetowej. W efekcie, zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 27 sierpnia 2020 roku minimalne wynagrodzenie dla nauczycieli z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym od 1 września 2020 roku wynosi:

 • 2949 zł brutto miesięcznie – nauczyciel stażysta,
 • 3034 zł brutto miesięcznie – nauczyciel kontraktowy,
 • 3445 zł brutto miesięcznie – nauczyciel mianowany,
 • 4046 zł brutto miesięcznie – nauczyciel dyplomowany.

Na większą pensję mogą liczyć nauczyciele akademiccy. Mediana wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej wynosi 4,6 tys. zł brutto miesięcznie. Jeszcze wyższe wynagrodzenia pojawiają się w firmach prywatnych tworzących prywatne kursy. Przeciętne zarobki w Polsce na stanowisku specjalisty ds. szkoleń wynos 5,6 tys. zł brutto miesięcznie.

Czy w 2021 roku możemy spodziewać się wzrostu płac w innych branżach? Jakie są przewidywania analityków rynku? Przeczytaj w naszym poradniku, czy są planowane podwyżki od stycznia.

 

Choć e-learning nie jest nowością, ostatnio stał się bardzo popularny. To z kolei przełożyło się na większe zapotrzebowanie na platformy e-learningowe, a tym samym na pracowników, którzy będą je tworzyć oraz obsługiwać. Rozwój e-learningu doprowadził także do stopniowego przekształcania się zawodu nauczyciela i samej edukacji. Możliwe, że dzięki temu w przyszłości szkolnictwo w Polsce przybierze zupełnie inny kształt.