E-learning. Co to jest i jakie są zarobki w tej branży? - zarobki.pracuj.pl
 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV
Autor wpisu Pracuj.pl

Rozwój cyfryzacji, a także sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprawiły, że nauczanie przeniosło się głównie do świata internetowego. Z platform e-learningowych korzystają już nie tylko prywatne firmy szkoleniowe, lecz także placówki publiczne. Praca związana z obsługą narzędzi e-learningowych jest więc coraz powszechniej dostępna i coraz bardziej opłacalna.

Czego dowiesz się z artykułu?

Novum czy coś dobrze znanego? Czym jest e-learning?
Platforma e-learningowa – narzędzie, przy którym pracuje sztab ludzi
E-learning a platforma. Ile można zarabiać dzięki nauczaniu internetowemu?
Platforma e-learningowa a praca nauczyciela – co się zmienia?

Gdy krajowa gospodarka jest poddawana trudnej próbie, a rynek pracy boryka się z poważnymi problemami finansowymi, istnieje kilka branż, które dość dobrze radzą sobie z pandemią. IT, e-commerce, digital marketing – pracownicy tych sektorów mogą liczyć nie tylko na zachowanie ciągłości pracy, ale nawet na wzrost wynagrodzeń czy większą liczbę zleceń.

Do grona tych branż można śmiało zaliczyć stale rozwijający się e-learning.

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego, jak COVID-19 wpłynął na rynek pracy? Przeczytaj poradnik koronawirus a pensje.

Novum czy coś dobrze znanego? Czym jest e-learning?

E-learning lub inaczej e-nauka to nauczanie z wykorzystaniem technologii informatycznej. Polega na przekazywaniu wiedzy uczestnikom zajęć przez organizatora (nauczyciela, szkoleniowca) za pomocą narzędzi internetowych. Prosta forma e-nauczania może się odbywać za pośrednictwem maila lub kanałów społecznościowych. Jednak do tworzenia bardziej rozwiniętych kursów lub edukacji szkolnej są wykorzystywane platformy e-learningowe.

Aby móc uczestniczyć w e-zajęciach, wystarczy się zaopatrzyć w komputer lub inne urządzenie z dostępem do internetu. W zależności od formy nauczania niezbędne będą także słuchawki, mikrofon oraz kamerka. Kursy i e-nauczanie mogą się odbywać w pełni zdalnie lub w systemie hybrydowym – częściowo online i częściowo stacjonarnie.

Choć temat e-learningu jest ostatnio bardzo popularny, wirtualne nauczanie nie należy do nowości. Zdalne kursy językowe, specjalistyczne e-szkolenia, wirtualne kursy dla pracowników i studentów – to wszystko istniało, jeszcze zanim pojawił się koronawirus. Jednak dopiero gdy zamknięto publiczne placówki edukacyjne, branża e-learningu gwałtownie się rozwinęła.

Platforma e-learningowa – narzędzie, przy którym pracuje sztab ludzi

Utworzenie wirtualnego kursu przy użyciu własnych zasobów często jest dla firm bardzo trudnym zadaniem. Brak odpowiednich pracowników i wiedzy to tylko dwa z wielu powodów, dla których przedsiębiorstwa i szkoły decydują na korzystanie z gotowych narzędzi.

Wzrost popytu na platformy e-learningowe sprawia, że rośnie podaż tego typu narzędzi. To z kolei niesie za sobą dalsze skutki. Powstaje coraz więcej firm specjalizujących się w tworzeniu i obsłudze platform learningowych. Dzięki temu pojawiają się nowe stanowiska pracy dla:

 • programistów i informatyków – którzy odpowiadają za techniczną obsługę platformy i bezpieczeństwo danych,
 • grafików, contentowców – przed którymi stoją zadania stworzenia szaty graficznej oraz opracowania treści kursów,
 • specjalistów naukowych i redaktorów – którzy zajmują się merytoryczną sferą kursu,
 • handlowców i marketingców – którzy dbają o promocję kursu.

E-learning a platforma. Ile można zarabiać dzięki internetowemu nauczaniu?

Przy tworzeniu i obsłudze platform e-learningowych mogą uczestniczyć pracownicy z wielu branż. W związku z tym trudno ustalić zakres wynagrodzeń za pracę w obszarze e-learningu. Trzeba bowiem przyjrzeć się przeciętnym zarobkom na poszczególnych stanowiskach. Przykładowe mediany wynagrodzeń dostępne na stronie zarobki.pracuj.pl:

 • architekt oprogramowania – 15 tys. zł brutto,
 • full stack developer – 11,5 tys. zł brutto,
 • digital manager – 11,5 tys. zł brutto,
 • project manager – 10 tys. zł brutto,
 • UX designer – 9,2 tys. zł brutto,
 • grafik – 6 tys. zł brutto,
 • handlowiec IT – 5,8 tys. zł brutto,
 • copywriter – 5,3 tys. zł brutto.

Rozpocznij swoją karierę w branży e-learningu. Włącz kreator CV, który pozwoli Ci przygotować profesjonalny życiorys zawodowy.

Platforma e-learningowa a praca nauczyciela – co się zmienia?

W związku z rozwojem zdalnego nauczania zmianie ulega także zawód nauczyciela. Do jego obowiązków nie należy już tylko przekazywanie wiedzy na zajęciach i odpytywanie uczniów twarzą twarz.

W profesji nauczyciela coraz bardziej na znaczeniu zyskują dodatkowe umiejętności techniczne:

 • sprawna obsługa systemu komputerowego i platform e-learningowych,
 • zdolność korzystania z internetowych zasobów,
 • tworzenie plików tekstowych i PDF-ów, kompresja plików.

Nie mniejszą rolę odgrywają także umiejętności psychologiczno-pedagogiczne oraz komunikacyjne. Nauczyciel, który nie ma już pełnej kontroli nad obecnością czy uwagą uczniów, musi:

 • dostosowywać sposób przekazywania wiedzy do sytuacji – pełnić funkcję specjalisty, ale też doradcy, pomocnika,
 • skutecznie kierować klasą lub kursantami i odpowiednio motywować ich do nauki,
 • znać podstawy psychologii komunikacji internetowej,
 • potrafić przyznać się do błędu,
 • być otwarty na innych i tolerancyjny,
 • kontrolować swoje reakcje,
 • jasno i precyzyjnie formułować komunikaty.

Jak te nowe umiejętności przekładają się na pensje? Wynagrodzenie dla nauczycieli w ostatnim czasie wzrosło o 6%. Jednak ta podwyżka wiązała się z wprowadzeniem nowej ustawy budżetowej. W efekcie, zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 27 sierpnia 2020 roku minimalne wynagrodzenie dla nauczycieli z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym od 1 września 2020 roku wynosi:

 • 2949 zł brutto miesięcznie – nauczyciel stażysta,
 • 3034 zł brutto miesięcznie – nauczyciel kontraktowy,
 • 3445 zł brutto miesięcznie – nauczyciel mianowany,
 • 4046 zł brutto miesięcznie – nauczyciel dyplomowany.

Na większą pensję mogą liczyć nauczyciele akademiccy. Mediana wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej wynosi 4,6 tys. zł brutto miesięcznie. Jeszcze wyższe wynagrodzenia pojawiają się w firmach prywatnych tworzących prywatne kursy. Przeciętne zarobki w Polsce na stanowisku specjalisty ds. szkoleń wynos 5,6 tys. zł brutto miesięcznie.

Czy w 2021 roku możemy spodziewać się wzrostu płac w innych branżach? Jakie są przewidywania analityków rynku? Przeczytaj w naszym poradniku, czy są planowane podwyżki od stycznia.

 

Choć e-learning nie jest nowością, ostatnio stał się bardzo popularny. To z kolei przełożyło się na większe zapotrzebowanie na platformy e-learningowe, a tym samym na pracowników, którzy będą je tworzyć oraz obsługiwać. Rozwój e-learningu doprowadził także do stopniowego przekształcania się zawodu nauczyciela i samej edukacji. Możliwe, że dzięki temu w przyszłości szkolnictwo w Polsce przybierze zupełnie inny kształt.

Porównaj zarobki z innymi na Twoim stanowisku

Wypełnij ankietę, a w ciągu 5 minut otrzymasz od nas darmowy indywidualny raport o Twoich zarobkach. Tylko Ty masz dostęp do swojego raportu.

Porównaj teraz zarobki na Twoim stanowisku

Zaktualizuj informacje w swojej ankiecie i zobacz czy nadal zarabiasz odpowiednio.

Dawno wypełniona ankieta?
Porównaj teraz zarobki na swoim stanowisku

W ciągu roku wiele mogło się zmienić. Zaktualizuj informacje w ankiecie i porównaj swoje zarobki z innymi.

Narzędzia

 • Indywidualny raport zarobki
 • Kalkulator netto-brutto
 • Przeciętne zarobki na stanowisku
 • Kreator CV

Najnowsze w kategorii: Porady zarobkowe

 • 23.08.2021
  Budżet domowy pod kontrolą, czyli na czym polega mądre planowanie wydatków i gromadzenie oszczędności?

  John Maxwell, mówca i autor książek z dziedziny przywództwa, powiedział, że zrobić budżet to wskazać swoim pieniądzom, dokąd mają iść, zamiast się zastanawiać, gdzie się rozeszły. Rozsądne zarządzanie finansami domowymi pozwoli nie tylko pokrywać bieżące wydatki, lecz także odkładać część pieniędzy w ramach oszczędności. Jak zarządzać budżetem domowym? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi.

 • 10.06.2021
  Jak negocjować wynagrodzenie?

  Strategia negocjacji wymaga znajomości własnych oczekiwań i stawek obowiązujących w danej branży. Warto podejść do zagadnienia w sposób merytoryczny i profesjonalny. Podczas rekrutacji nie mów wprost o tym, jakie zarobki oferuje Twój obecny pracodawca. Unikaj też krytykowania poprzednich miejsc zatrudnienia i funkcjonujących w nich systemów wynagrodzeń. W obecnej pracy również przestrzegaj zasad skutecznych negocjacji, aby zyskać wymarzoną podwyżkę.

 • 17.02.2021
  Najpopularniejsze języki na rynku pracy – jaki drugi język obcy wybrać?

  Polscy pracownicy mają świadomość, że aby dobrze zarabiać, warto znać więcej niż jeden język obcy. Według badań przeprowadzonych przez IBRiS 86% Polaków uważa, że znajomość drugiego języka obcego znacznie ułatwiłaby im znalezienie dobrze płatnej pracy. Niestety ta świadomość nie idzie w parze z dalszymi działaniami. Aktywnym uczeniem się drugiego języka obcego może się poszczycić zaledwie 3% badanych. Tymczasem sposobów na naukę języka jest bardzo dużo. Jakie języki warto szczególnie wziąć pod uwagę i jak rozwijać zdolność porozumiewania się nimi?

23.08.2021
Budżet domowy pod kontrolą, czyli na czym polega mądre planowanie wydatków i gromadzenie oszczędności?

John Maxwell, mówca i autor książek z dziedziny przywództwa, powiedział, że zrobić budżet to wskazać swoim pieniądzom, dokąd mają iść, zamiast się zastanawiać, gdzie się rozeszły. Rozsądne zarządzanie finansami domowymi pozwoli nie tylko pokrywać bieżące wydatki, lecz także odkładać część pieniędzy w ramach oszczędności. Jak zarządzać budżetem domowym? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi.

10.06.2021
Jak negocjować wynagrodzenie?

Strategia negocjacji wymaga znajomości własnych oczekiwań i stawek obowiązujących w danej branży. Warto podejść do zagadnienia w sposób merytoryczny i profesjonalny. Podczas rekrutacji nie mów wprost o tym, jakie zarobki oferuje Twój obecny pracodawca. Unikaj też krytykowania poprzednich miejsc zatrudnienia i funkcjonujących w nich systemów wynagrodzeń. W obecnej pracy również przestrzegaj zasad skutecznych negocjacji, aby zyskać wymarzoną podwyżkę.

17.02.2021
Najpopularniejsze języki na rynku pracy – jaki drugi język obcy wybrać?

Polscy pracownicy mają świadomość, że aby dobrze zarabiać, warto znać więcej niż jeden język obcy. Według badań przeprowadzonych przez IBRiS 86% Polaków uważa, że znajomość drugiego języka obcego znacznie ułatwiłaby im znalezienie dobrze płatnej pracy. Niestety ta świadomość nie idzie w parze z dalszymi działaniami. Aktywnym uczeniem się drugiego języka obcego może się poszczycić zaledwie 3% badanych. Tymczasem sposobów na naukę języka jest bardzo dużo. Jakie języki warto szczególnie wziąć pod uwagę i jak rozwijać zdolność porozumiewania się nimi?