Czego dowiesz się z artykułu?
• E-sport, czyli jak zarabiać na graniu w gry?
• Praca związana z grami – czy aby zarabiać na grach, trzeba grać?
E-sport, czyli jak zarabiać na graniu w gry?
Profesjonalne granie w gry, na których można zarabiać, doczekało się miana… sportu. Od wielu lat na całym świecie w ramach zawodów gamingowych są organizowane m.in. turnieje online i offline, które gromadzą mnóstwo widzów i w których nagrody dorównują wygranym możliwym do zdobycia w największych wydarzeniach sportowych.
Obranie takiej ścieżki kariery, czyli bycie zawodowym graczem, nie jest jednak łatwe. Aby być mistrzem w tej dziedzinie, należy nie tylko doskonale poznać popularne na rynku tytuły gier, ale też regularnie trenować i testować liczne strategie, umożliwiające zwycięstwo w rozgrywkach. Warto również zapisywać się na różne turnieje e-sportowe, aby zdobywać doświadczenie i dać się zauważyć – zarówno organizacjom gamingowym, jak i profesjonalnym drużynom. A jest o co walczyć: dzięki pozyskaniu sponsorów można liczyć na dodatkowe pieniądze. Najważniejsze turnieje znanych gier oferują wysokie pule nagród. Wystarczy wspomnieć o tym, że w jednym z najbardziej prestiżowych turniejów e-sportowych na świecie Fortnite World Cup w 2019 roku Amerykanin Kyle „Bugha” Giersdorf wygrał w finałach solo nagrodę w wysokości trzech milionów dolarów.
| Gamer, czyli jak zostać zawodowym graczem komputerowym
Praca związana z grami – czy aby zarabiać na grach, trzeba grać?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta: nie tylko! Zarabianie na grach rzeczywiście warto zacząć od grania, ale gdy już zdobędziesz umiejętności i wiedzę ekspercką w praktyce, możesz rozszerzyć swoje działania także na inne pola. Jakie zatem prace związane z grami warto podjąć? Sprawdź:
- Testowanie gier – plusem tej pracy jest to, że można ją stosunkowo łatwo zdobyć i może być nawet zajęciem etatowym – sporo deweloperów zatrudnia bowiem testerów gier. Chociaż wielu zaangażowanych graczy marzy o takiej pracy, zarabianie na testowaniu gier może mieć jednak swoje minusy. Po pierwsze tester nie zawsze otrzymuje do wypróbowania gry, w które sam chciałby zagrać. Po drugie – rola testera polega m.in. na poszukiwaniu błędów, co może się wiązać z wielokrotnym powtarzaniem kolejnych sekwencji, a nie z poznawaniem nowych wątków fabuły.
- Tworzenie poradników dla graczy – doskonały sposób na zarabianie na grach, jeśli lubisz poznawać gry na wylot albo jeśli już jesteś ekspertem od danego tytułu. Mając takie możliwości, zapewne nie będziesz mieć problemu, żeby dzielić się swoją wiedzą w formie tekstów, filmów czy podcastów. Oczywiście możesz budować własną markę, ale jest to także sposób na znalezienie pracy w portalu specjalistycznym.
- Streamowanie – jak zarabiać na grach? Pozwalać innym patrzeć na to, jak przechodzisz kolejne etapy rozgrywki! Niestety trudno jest się utrzymać z samego streamowania, a osiągnięcie pożądanego pułapu zarobków może potrwać lata. Jak zarabia się na streamowaniu? Przede wszystkim musisz zdobyć zaufanie swoich widzów i zgromadzić wierną publiczność. Kiedy już Ci się to uda, możesz zacząć zarabiać na wplataniu w Twoje streamy reklam (jak np. na YouTubie), dotacjach od Twoich fanów lub nawiązywaniu współpracy z różnymi firmami. Sama umiejętność grania to zresztą nie wszystko – wielu odbiorców śledzi poszczególne streamy ze względu na możliwość posłuchania ulubionego streamera czy porozmawiania z nim na czacie. Jeśli więc jesteś komunikatywny i lubisz kontakt z ludźmi – to propozycja dla Ciebie!
- Recenzowanie gier – jako ekspert w dziedzinie gier możesz się także zająć tworzeniem recenzji gier lub innych opinii. Większość graczy, zanim sięgnie po nową grę, szuka przecież rekomendacji innych gamerów. Na początku będziesz musiał pewnie zainwestować w kilka nowych gier (albo pożyczyć je od innych kolegów gamerów), ale po jakimś czasie być może uda Ci się nawiązać współpracę z którąś z większych firm deweloperskich i recenzować otrzymane od niej pozycje.
- Nagrywanie let’s playów – czyli materiałów z rozgrywki z dodatkowym komentarzem. Tutaj, podobnie jak przy streamowaniu, liczą się Twoje zdolności zabawiania innych i nawiązywania z nimi kontaktu.
| Gry komputerowe w CV: hit czy kit?
Jak zarabiać na grach? Możliwości, jakie daje rynek, jest całe mnóstwo! Wchodząc na ścieżkę zawodową związaną z gamingiem, warto jednak nastawić się na to, że dochód z tego obszaru będzie – zwłaszcza na początku – dodatkiem do pensji. Nie oznacza to jednak, że zachęcamy Cię do spoczęcia na laurach – ci, którym udaje się dotrzeć na szczyt, mogą zarabiać naprawdę sporo.