Ramy prawne dotyczące elastycznego czasu pracy zostały określone w art. 140 kodeksu pracy. Zgodnie z przepisami pracownik, który może sam decydować o godzinie rozpoczęcia pracy, powinien mieć tak zorganizowany czas pracy, by móc korzystać z odpoczynku w ustawowo określonym wymiarze. Korzyści z elastycznego czasu pracy jest wiele, a wśród nich najczęściej wymienia się:
- możliwość zachowania większej równowagi pomiędzy pracą a życiem rodzinnym i towarzyskim,
- niższy poziom stresu, brak obaw przed spóźnieniem do pracy i poranną gonitwą,
- możliwość decydowania o tym, w jakich warunkach chce się pracować (zazwyczaj osoby korzystające z elastycznego czasu pracy wykonują większość obowiązków w zaciszu własnego domu),
- większa kontrola nad planem dnia.
Elastyczny czas pracy – 5 korzyści dla pracownika
Kto może liczyć na elastyczny czas pracy?
Elastyczny czas pracy jest coraz bardziej popularnym benefitem. Tam, gdzie jest to możliwe, pracodawcy chętnie zgadzają się, by ich podwładni wykonywali swoje obowiązki właśnie w takim trybie, ponieważ wiedzą, że sprzyja on efektywności. Wśród zawodów, w których elastyczny czas pracy jest już normą, można wymienić m. in.:
- copywriterów – osoby, które zajmują się tworzeniem tekstów reklamowych, promocyjnych czy rozbudowanych tekstów eksperckich, zazwyczaj potrzebują ciszy i skupienia, o które trudno w zatłoczonym biurze. Home office, przestrzeń do co-workingu czy zaciszna kawiarnia to miejsca, w których najczęściej można spotkać copywriterów.
- programistów – korzystając z elastycznego czasu pracy, mogą wykonywać swoje obowiązki w dowolnych godzinach, nawet późną nocą. Bywa tak, że od programistów oczekuje się codziennej obecności w biurze, jednak spotykane są też sytuacje, w których pozostawia się im dużą swobodę w planowaniu swojego dnia pracy.
- kelnerów – nie bez powodu tak duży odsetek osób zatrudnionych na tym stanowisku to studenci. Młode osoby, które jeszcze się uczą, a jednocześnie chcą sobie dorobić, chętnie korzystają z możliwości, jakie daje elastyczny czas zatrudnienia. Restauracje, bary i puby zazwyczaj są czynne przez siedem dni w tygodniu do późnych godzin wieczornych, więc zatrudnieni w nich kelnerzy mają możliwość dopasowania grafiku do indywidualnych potrzeb i innych obowiązków (np. zajęć na uczelni).
Elastyczny czas pracy – jak wpływa na motywację?
Stawka płacy zasadniczej w przypadku elastycznego czasu pracy jest ustalana na takich samych zasadach, jak przy pozostałych systemach czasu pracy.
Elastyczny tryb pracy ma swoje niezaprzeczalne korzyści, jednak trzeba podkreślić, jak ważna jest w tym modelu doskonale rozwinięta samodyscyplina i umiejętne zarządzanie sobą w czasie. Z punktu widzenia interesów firmy istotne jest również, by pracownicy, którzy korzystają z możliwości pracy w trybie elastycznym, potrafili skutecznie działać w zespole i tak koordynować swoje działania, by zadania były wykonane na czas.