Czego dowiesz się z artykułu?
• Etapy finansowego cyklu życia – zarobki a wiek
• Ile powinien zarabiać 30-latek?
• Od czego zależą zarobki?
• Ile trzeba zarabiać, żeby się utrzymać? – Polak na swoim
Etapy finansowego cyklu życia – zarobki a wiek
Być może zaskoczy Cię to, ale cykl finansowy zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Jest to etap, który trwa właściwie od otrzymania pierwszych pieniędzy do około 13. roku życia. Następny – etap edukacji – trwa do czasu zakończenia nauki, więc jest dość ruchomy, jednak można przyjąć, że kończy się około 25. roku życia. Do mniej więcej 40. roku życia mówimy o etapie zakładania rodziny, aby płynnie przejść w etap rozwoju kariery, który trwa aż do ostatniej fazy – emerytury. Ile trzeba zarabiać w każdym z tych etapów i czy na początku można w ogóle mówić o zarobkach?
Okazuje się, że tak – otrzymywane od krewnych pieniądze to przecież również profity finansowe. Każdy etap ma swoją specyfikę zarabiania, inwestowania i wydawania pieniędzy. Są one zależne od poziomu dojrzałości, a także ogólnej sytuacji finansowej oraz społecznej.
Zastanawiasz się, ile powinieneś zarabiać w swoim wieku? Na to pytanie z pewnością nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każdy chciałby zarabiać jak najwięcej i mieć zarobki dostosowane do potrzeb. Na podstawie danych można jednak wyciągnąć pewne średnie.
Ile powinien zarabiać 30-latek?
Młody człowiek świeżo po studiach, którego kariera zawodowa dopiero nabiera rozpędu, miewa także wysokie oczekiwania finansowe ze względu na uzyskane wykształcenie. Jeśli podczas nauki 30-latek zdobywał także doświadczenie zawodowe na praktykach czy pracując, nawet na część etatu, jest dla rekruterów atrakcyjnym kandydatem.
Oczekiwania finansowe 30-latka powinny więc zależeć od przebiegu jego dotychczasowej ścieżki zawodowej. Jeśli możesz pochwalić się w młodym wieku bogatym CV, Twoje wynagrodzenie będzie z pewnością windować w górę, znacznie powyżej średniej krajowej!
Od czego zależą zarobki?
Co wpływa na wysokość wynagrodzenia? Decydują o tym różne czynniki, związane m.in. z kwalifikacjami, stażem pracy i branżą. Pracownicy w przedziale 36-40 lat zarabiają statystycznie najwięcej, gdyż mają odpowiednie doświadczenie na stanowisku, które zajmują. W tym wieku zazwyczaj nadal rozwija się kompetencje i dąży do awansu. Można więc powiedzieć, że na ten czas przypada szczyt kariery zawodowej.
W zależności od branży, w której się rozwijasz, nabieranie doświadczenia ma wpływ na Twoje zarobki. Proces ten nieodzownie wiąże się także z wiekiem. Nie warto więc zaniżać swoich oczekiwań finansowych – przede wszystkim należy je mierzyć zdobytym doświadczeniem oraz osiągnięciami na polu zawodowym.
| Przychód a dochód – różnica z perspektywy pracownika
Ile trzeba zarabiać, żeby się utrzymać? – Polak na swoim
Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, ilu członków liczy Twoja rodzina, czy mieszkasz w wynajętym mieszkaniu, czy może w domu, czy jest to duże miasto, czy może jednak wieś, jakie są Twoje potrzeby i oszczędności. Ile powinien zarabiać Polak, żeby wieść komfortowe życie i móc odłożyć pieniądze? Statystycznie przy jednoosobowym gospodarstwie powinna to być kwota wyższa niż średnia krajowa. Dla wielu jest ona jednak nieosiągalna.
Co zatem zrobić, aby podnieść swoje kwalifikacje na rynku pracy i jak najlepiej skorzystać z etapów finansowego cyklu życia? Inwestuj w siebie, w szkolenia, studia, w praktyczne umiejętności, które pozwolą Ci się rozwijać w wybranym zawodzie. Już wiesz, czy zarabiasz tyle, ile powinieneś. Jeśli jednak obecna praca nie spełnia Twoich oczekiwań, być może szansą na lepsze zarobki jest jej zmiana!