Kim jest freelancer?
Architekt, fotograf, programista, tłumacz, copywriter – to przykładowe zawody, których nie trzeba wykonywać „na etacie”. Freelancer samodzielnie pozyskuje klientów i współpracuje tylko z tymi osobami, które wybierze.
Nie każdy może być wolnym strzelcem
Poznanie i zrozumienie własnych potrzeb sprzyja dokonywaniu trafnych wyborów. Zanim postanowisz postawić wszystko na jedną kartę i zostać wolnym strzelcem, upewnij się, że:
- Cenisz sobie swobodę
Nie lubisz, gdy ktoś wydaje Ci polecenia i nie chcesz, by zwierzchnicy planowali Twój czas, narzucając Ci różne zadania? Lubisz mieć wpływ na to, z kim pracujesz? Wybór „wolnego” zawodu może pomóc Ci w realizowaniu celów. Warto jednak wziąć pod uwagę, że największą swobodą cieszą się osoby najlepsze w swoim fachu. Pełna dowolność w wyborze zleceń przychodzi po czasie. Dobrze jest też pamiętać, że realizując poszczególne zlecenia, należy zaspokajać potrzeby klientów i liczyć się z ich oczekiwaniami. Ważne jest również wykonywanie zadań w ustalonym terminie.
- Potrafisz zaplanować swoją pracę
Jako freelancer masz wpływ na to, kiedy i gdzie pracujesz. To korzystne, ale również trudne. Realizowanie wszystkich planów wymaga doskonałej organizacji, konsekwencji i skrupulatności. Ich brak może pociągać za sobą skutki, takie jak opóźnienia, kary umowne itd.
Szkolenia z zarządzania czasem – 7 korzyści
- Jesteś zdyscyplinowany
Pracując na własny rachunek, nie masz nad sobą zwierzchnika, który motywowałby Cię do działania. Jesteś sam i musisz rozwijać silną wolę, by realizować to, co zaplanowałeś na dany dzień, tydzień, miesiąc i rok.
- Nie boisz się ryzyka
Gdy pracujesz na podstawie umowy o pracę, szef ma obowiązek regularnie i terminowo wypłacać Ci wynagrodzenie – nie mniejsze niż płaca minimalna. Jako freelancer samodzielnie zabiegasz o klientów. Może zdarzyć się okres, kiedy będziesz pracować niewiele, co znajdzie odzwierciedlenie w wysokości Twojego dochodu.
Typy osobowości – jak rozpoznać własny?
- Znasz swoje prawa
Dobrze, by freelancer znał przepisy kodeksu cywilnego i orientował się, jakie zapisy zawrzeć w kontrakcie z klientem. Dowiedz się, jaka jest różnica pomiędzy wynagrodzeniem brutto i netto w zależności od umowy. Ustalając to, możesz wykorzystać jedno z narzędzi Pracuj.pl - kalkulator wynagrodzeń. Prawa autorskie to kolejna kwestia, którą warto się zainteresować. Przeniesienie prawa majątkowego na inną osobę może skutkować obniżeniem zaliczki na podatek dochodowy, ponieważ zwiększa koszty uzyskania przychodu. Tak wynika z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19910800350).
Freelancer może wykonywać konkretne usługi także w ramach jednoosobowej firmy. Założenie firmy jest konieczne, gdy działalność ma charakter ciągły i zorganizowany. Aby określić, które rozwiązanie wybrać, możesz wystąpić do urzędu skarbowego z wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową.
Zlecenia – pomysł na całe życie?
Działanie na własny rachunek i na swoich zasadach to ryzyko. Jeśli jednak rozwijasz się w zawodzie i masz doświadczenie, możesz przekonać się, na czym polega freelancing, a w razie niepowodzenia wybrać bezpieczniejsze rozwiązanie i zatrudnić się w jakiejś firmie. Ważne, żebyś szukał własnej drogi do spełnienia zawodowego.