Ile będę zarabiać? To zależy od wielkości firmy

Im większa firma, tym wyższe wynagrodzenie – takie wnioski płyną danych serwisu zarobki.pracuj.pl. Eksperci zaznaczają jednak, że nie jest to reguła. Mimo że w małych przedsiębiorstwach trudniej o karnety na siłownię, bogaty pakiet medyczny czy inne benefity, wiele osób świadomie wybiera pracę z dala od korporacji.

Jak wynika z analizy serwisu zarobki.pracuj.pl połowa pracowników małych firm (zatrudniających dziesięć osób lub mniej) zarabia mniej niż 2 tys. zł netto. Na lepszą sytuację materialną mogą liczyć pracownicy firm, zatrudniających maksymalnie 50 osób. Tutaj mediana płacy wynosi 2,5 tys. zł netto. Jeszcze wyższe wynagrodzenie przyzwane jest w firmach liczących do 250 osób – 2825 zł. Duże przedsiębiorstwa, zatrudniających więcej niż 250 pracowników oferują najwyższe wynagrodzenie – na tle małych i średnich firm. Z badania zarobki.pracuj.pl wynika, że mediana płacy wynosi tutaj 3202 zł netto.

– Faktycznie, bardzo często jest tak, że większe przedsiębiorstwa, korporacje pod względem finansowym mają więcej do zaproponowania niż mniejsze firmy, które często nie stać na podwyżki czy na to, żeby na przykład ufundować pracownikom i ich rodzinom prywatną opiekę medyczną – komentuje Urszula Zając-Pałdyna, HR Business Partner w Grupie Pracuj, tłumacząc, że są to koszty trudne do poniesienie właśnie dlatego, że przedsiębiorstwo jest małe, bez rozbudowanej struktury, bez międzynarodowego kapitału.

– Duże firmy mają do zaoferowania pracownikowi więcej narzędzi; system wynagrodzeń jest bardziej ustrukturyzowany, dzięki czemu można mieć poczucie stabilności – mówi Urszula Zając- Pałdyna, równocześnie jednak podkreślając, że nie jest to zawsze regułą. Wiele bowiem zależy od branży, w której się pracuje. Przedstawicielka Grupy Pracuj podaje taki przykład: można pracować w małej agencji reklamowej, ale współpracować z dużymi, bogatymi klientami i dzięki temu lepiej zarabiać niż w przedsiębiorstwie zatrudniającym znacznie więcej osób, ale nie mogącym się pochwalić tak intratnymi kontraktami.

Co wybrać?

Mała czy duża firma? Choć często wiemy, że u przyszłego pracodawcy nie będziemy mogli liczyć na wyszukane benefity, to i tak wybieramy ścieżkę w skromniejszej i mniejszej przestrzeni firmowej. Dlaczego? – Nie wyobrażam sobie siebie w korporacji. Lubię nienormowane godziny pracy, kameralną atmosferę wśród wąskiego grona pracowników, podoba mi się, że wszyscy się znamy, nie ma takich typowo korporacyjnych zasad – opowiada Agnieszka pracująca w organizacji pozarządowej.

Urszula Zając-Pałdyna zauważa, że nadal pokutuje w społeczeństwie skojarzenie korporacji z wyścigiem szczurów. Jej zdaniem jednak trudno jednoznacznie ocenić, w jakiej firmie czeka nas lepsza przyszłość – w małej czy w dużej. Na ocenę składa się bowiem wiele czynników i mnóstwo aspektów należy wziąć pod uwagę. – Przykładowo, w korporacjach często ścieżka kariery jest konkretnie, odgórnie wyznaczona, a w mniejszych firmach panuje większa elastyczność. Może więc to być jeden z argumentów przemawiających za lub przeciw pracy w dużej firmie – wszystko bowiem zależy od indywidualnych oczekiwań i potrzeb – podsumowuje HR Business Partner w Grupie Pracuj.

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać na zarobki.pracuj.pl