Polscy pracodawcy coraz hojniej rozdają benefity pracownicze – mimo to na razie otrzymuje je niewiele ponad połowa pracujących Polaków. Najczęściej oferowana jest prywatna opieka medyczna i ubezpieczenie na życie; z kolei tylko wybrańcy otrzymują dzisiaj samochód służbowy. Sprawdzamy, na jakie benefity możemy liczyć, o jakich marzymy i … ile można na nich zaoszczędzić.
Pracowniku, dbaj o zdrowie
Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, największą popularnością cieszą się pozapłacowe dodatki związane z naszym zdrowiem. 28% Polaków deklaruje otrzymywanie od pracodawcy prywatnej opieki medycznej. Ubezpieczenie na życiejest z kolei oferowane co piątemu pracownikowi. Na zdrowie wpływa także kondycja fizyczna, dlatego 16% pracodawców oferuje podwładnym karnety sportowo-rekreacyjne, upoważniające do korzystania z usług oferowanych przez placówki sportowe oraz gabinety odnowy biologicznej.
Benefity dla wybranych
Stosunkowo rzadko pracodawcy oferują takie bonusy, jak:
- telefon komórkowy do celów prywatnych (otrzymuje go 18% pracujących Polaków),
- samochód służbowy (jedynie 8%),
- karty przedpłacone, do użycia np. w sklepach (dostaje je 3% badanych),
- programy emerytalne (ma do nich dostęp mniej niż 3% pracowników).
Benefity naszych marzeń
Jak wynika z raportu Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu”, Polacy pragmatycznie najbardziej doceniają opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie i świadczenia socjalne. Marzą im się natomiast także inne, bardziej wyrafinowane benefity. Niespełnionym marzeniem pozostaje otrzymywanie od pracodawcy karty na paliwo – deklaruje tak 43% z nas. Kolejnym benefitem, o którym marzymy, jest voucher na wakacje. Pierwszą trójkę zamykają z kolei karnety na wydarzenia kulturalne. Wśród najczęstszych odpowiedzi znalazły się też codziennie opłacony lunch czy dofinansowanie przedszkola.
Ile można zaoszczędzić?
Benefity są często dodatkiem do pensji, na którym można sporo zaoszczędzić. Sprawdzamy, ile.
Gdzie dostaniemy benefity?
Częstotliwość przyznawania dodatkowych świadczeń przez pracodawców różni się zarówno w branżach, jak i częściach Polski. Najczęściej benefity otrzymują osoby pracujące w województwie mazowieckim (65%). Najrzadziej Ci, którzy pracują w świętokrzyskim (45%).
Więcej informacji o benefitach i raporcie Pracuj.pl „Podwyżka bez tabu” w biurze prasowym: http://www.pracuj-dla-mediow.pl